SBS’de kayıt tarihi açıklandı

 Öte yandan yerleştirme işlemlerine ilişkin yayınlanan sayısal verilere göre 904 bin 114 kişi tercih yaparken, 624 bin 490 aday asıl listeden kayıt hakkı kazandı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, SBS yerleştirme sonuçlarına ilişkin basın açıklaması yapıldı. Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi çerçevesinde yerleştirme işlemlerinin, öğrencilerin genel başarı sıraları ve yüzdelik dilimlerini gösterir şekilde açıklanan Ortaöğretime Yerleştirme Puanına (OYP) göre gerçekleştirildiği belirtilerek, yerleştirme sonuçlarının bugün itibariyle www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmaya başlandığı hatırlatıldı. Öğrencilerin TC Kimlik numarası ve doğum tarihiyle sonuç bilgilerini bu adreslerden öğrenebilecekleri bildirildi.

Yerleştirme işlemleri sonucunda; bazı öğrencilerin sadece asıl olarak, bazı öğrencilerin hem asıl hem yedek olarak ve bazı öğrencilerin ise sadece yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabileceklerine işaret edilerek, bazı öğrencilerin ise hiçbir tercihinde asıl ya da yedek olamayabilecekleri belirtildi. Yedek yerleştirme sonucunda öğrencilerin birden fazla tercihine yedek olabileceklerine dikkat çekildi.

Öğrencilerin yerleştirme sonuç bilgilerinde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asıl olarak yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgilerinin, yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise yedek okulların ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgilerin bulunduğu ifade edilerek, “Veliler https://e­okul.meb.gov.tr adresindeki ‘Veli Bilgilendirme Sistemi’nden sürekli olarak bilgilendirilecektir. Bu nedenle velilerin belirtilen internet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir” denildi.

ASIL KAYIT DÖNEMİ

Tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrencilerin, 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecekleri bildirildi. Asıl listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybedecekleri duyuruldu.

YEDEK KAYIT DÖNEMİ

Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 16 Ağustos 2013 saat 19.00’dan itibaren boş kalan kontenjanlara yedek listeden yedeklik sırası dikkate alınarak kayıt hakkı kazanan öğrencilerin ilan edileceği vurgulandı. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verileceği bildirildi.

Her öğrencinin kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt hakkı kazandığı gün hariç 3 iş günü içerisinde saat 17.00’ye kadar kayıt yaptırmak zorunda olduğu duyurulurken, kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjanlara sistem tarafından yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceği hatırlatıldı.

Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işleminin, 26 Ağustos 2013 saat 17.00’ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacağı kaydedilerek, 19-26 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek listeden kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrencilerin ilanının her gün saat 19.00’da açıklanacağı bildirildi. 26 Ağustos 2013 saat 19.00 itibariyle kayıt hakkı kazanan adayların kayıtlarının ise 29 Ağustos 2013 saat 17.00’ye kadar devem edeceği belirtildi.

Yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrencilerin, verilen kayıt süresi içerisinde kayıtlarını yaptırmamaları durumunda bu haklarını kaybedeceklerine dikkat çekilerek, “Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak düşer” ifadesi kullanıldı.

Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilemeyen, yerleştirildiği halde kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp da daha sonra sildiren öğrencilerin sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırabilecekleri belirtildi.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı okulların açık kalan kontenjanlarına, Ortaöğretime Yerleştirme Puanına (OYP) göre merkezi sistem üzerinden ön kayıt yolu ile 9-16 Eylül 2013 tarihleri arasında ‘2013 Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu’nun 2. 9. maddesinde yapılan açıklamalar ve uygulama takvimi çerçevesinde öğrenci alınacağı duyuruldu.

KAYIT HAKKI KAZANAMAYAN ÖĞRENCİLER

Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının ‘çok programlı liselerin (ÇPL) bünyesindeki genel liselerin, imam hatip liselerinin ve meslek liselerinin’ 9. sınıflarına yeni öğrenci kayıtlarının, 12-29 Ağustos 2013 tarihleri arasında e-kayıt sistemi ile elektronik ortamda yapılacağı ifade edildi. Sınavsız öğrenci alan çok programlı liselerin bünyesindeki genel liselere, imam hatip liselerine ve meslek liselerine kayıt yaptırmak isteyenlerin bölge sınırlaması olmaksızın 10 (on) adet okul tercihi yapabilecekleri işaret edildi. Öğrencilerin hem imam hatip liselerine hem meslek liselerine hem de ÇPL bünyesindeki genel liselere kayıt yaptıramayacakları kaydedildi.

SAYISAL VERİLERLE 2013 SBS

Yerleştirme işlemlerine ilişkin sayısal verilere ait liste de Bakanlık tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. Bilgilere göre, 904 bin 114 kişi tercih yaparken, 624 bin 490 aday asil kazandı. Devlet okullarında 14 bin 291 adet boş kontenjan kalırken, özel okullarda 21 bin 226 adet boş kontenjan sayısı kaldı.

AÖF’de kayıt yenileme dönemi başladı

Anadolu Üniversitesi’nin açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri’ne kayıtlı öğrencilerin 2012-2013 Öğretim Yılı Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemleri 11-22 Mart 2013 tarihleri arasında yapılacak.

Bu tarihler içerisinde kaydını yeniletmeyen öğrenciler Bahar Dönemi’nde öğrencilik hizmeti alamayacak. Zonguldak Açıköğretim Bürosu’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri’nin 2012-2013 Öğretim Yılı Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemleri birinci aşama, ‘Ders Ekle-Sil’, ikinci aşama ‘Kayıt Yenileme Bedelinin Bankaya Ödenmesi’ olarak iki aşamada gerçekleştirilecek.

Ders ekle-sil işlemi kayit.anadolu.edu.tr adresinden yapılacaktır. Ders ekle-sil işlemini yapan öğrenciler 2012-2013 Öğretim Yılı Bahar Dönemi ‘Öğretim Gideri’ ve Öğrenim Ücreti/Öğrenci Katkı Payı’ ödemelerini belirtilen tarihler arasında T.C. kimlik numaraları ile Vakıfbank şubelerinden ATM’lerinden veya telefon bankacılığı, interhet bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirilebilirler.”

Öte yandan AÖF bürolarının 16 Mart 2013 günü de açık olacağı duyuruldu. 22 Mart 2013 tarihinden sonra kayıt yenileme işleminin yapılmayacağı ve mazeret kabul edilmeyeceği bildirildi.

Tıbbi sülükler, kayıt altına alınacak

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü (AKSAM) Eğirdir Birimi Su Ürünleri Yüksek Mühendisi Mustafa Ceylan, yaptığı açıklamada, kanını emdiği insanın dolaşım sistemine enjekte ettiği enzimler vücutta onarıcı ve uyarıcı etkiye sahip sülüklerin, metabolizmada aksayan sistemleri harekete geçirdiğini anlattı.

Sülüklerin kol, parmak, dudak gibi vücuttan kopan uzuvların başarılı bir şekilde vücuda tutturulmasında, romatizmal, tansiyon, kalp, damar, göz, dermatolojik, sinirsel ve daha birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını ifade eden Ceylan, sülüklerin aynı zamanda plastik cerrahi, kardiyoloji, nöroloji, ortopedi gibi alanlarda destekleyici tedavi aracı olarak kullanıldığını aktardı.

Dünyanın tıbbi sülük ihtiyacının yüzde 80’i Türkiye’den

Dünyanın tıbbi sülük ihtiyacının yaklaşık yüzde 80’inin Türkiye’den karşılandığını vurgulayan Ceylan, ancak doğa tahribatı ve çeşitli nedenlerle son yıllarda sülük stoklarının azaldığını belirtti.
Türkiye’de tıbbi sülük türü olan Hirudo verbana neslinin tehlikede olduğuna dikkati çeken Ceylan, Türkiye sülük avcılığının büyük kısmının yapıldığı Karadeniz Bölgesi’nde de sülük popülasyonunun düştüğünü, alternatif bölgelere ihtiyaç duyulması üzerine 2011 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na teklif ettikleri ve bakanlığın desteklediği ”Göller Bölgesi Sülük Faunası ve Ekonomik Öneminin Araştırılması” projesini başlattıklarını kaydetti.

Proje ile sorumluluk sahalarında yer alan Burdur, Afyonkarahisar, Denizli, Konya ve Isparta illerindeki sulak alanlarda yaşayan sülük türlerini ve tıpta kullanılan Hirudo verbana türünün ekonomik değerini ortaya koyacaklarını ifade eden Ceylan, şöyle konuştu:

”Sülük türlerinin araştırılmasına yönelik ülkemizdeki en kapsamlı çalışma olan ve 2013’ün sonunda tamamlanacak proje kapsamında şu ana kadar yaklaşık 250 göl, gölet, baraj, akarsu, sazlık ve bataklık alanda sülük taraması gerçekleştirdik. Projemiz ile sülüğün Göller Bölgesi için önemli bir ticaret kaynağı olabileceğini saptadık. Türkiye’de yaklaşık 25 sülük türünün bulunduğu bilinmektedir. Projemiz bittiğinde bildireceğimiz yeni kayıtlar ile sülük faunasına katkı sağlayacağız.”

Proje sülük ihracatına konan kota miktarını belirlemeye katkı sağlayacak

Ceylan, 1996 yılında 10 ton olarak belirlenen tıbbi sülük ihracat kotasının 2013 yılında 3 tona düşürüldüğüne dikkati çekerek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2010 yılı verilerine göre ihraç edilen tıbbi sülük miktarının 1,6 ton civarında olduğunu bildirdi.

Projenin ülkedeki tıbbi sülük potansiyelinin ulusal bazda araştırılması açısından önemli olduğunu dile getiren Ceylan, şunları kaydetti:

”Sülük toplayıcıları tarafından bizlere aktarılan bilgilere göre, çeşitli ülkelerden geldiği ifade edilen tüccarların resmi kayıtlara girmeyen sülük ticaretleri söz konusu. 1 kilogram tıbbi sülük için sülük toplayıcılarına 400 liraya kadar ücret ödenebilmektedir. Yurt dışında ise 1 adet sülük için 15 dolar ücret talep edilebilmekte. 1 kilogram sülüğün yaklaşık 400-600 adet sülükten oluştuğu düşünülürse sülüğün ekonomik potansiyeli ve tıbbi sülük ticaretinin cazibesi daha net şekilde anlaşılacaktır. Bu anlamda Türkiye’nin sülük potansiyeli göstermesi açısından projemiz önemli. Projemiz bittikten sonra hazırlayacağımız raporu bakanlığa sunacağız. Böylelikle tıbbi sülük ihracatına konan kota miktarının daha gerçekçi bir şekilde belirlenmesine katkı sağlamış olacağız.”