Eğitim dili Kürtçe olan Türkiye’nin ilk üniversitesi

Vakfın kurulmasının ardından tespit edilecek kurucu rektör ve mütevelli heyetince üniversitenin kurulması için Yükseköğretim Kurulu’na başvuruda bulunulacak. Üniversitede Türkçe ve İngilizce’nin yanı sıra ilerleyen süreçte Ermenice ve Süryanice de eğitim verilmesi planlanıyor.

‘Arınç olumlu buldu’

Mezopotamya Vakfı Başkanı Selim Ölçer, “Sayın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çalışmalarımızı çok olumlu buldu. Ellerinden gelen yardımı yapacaklarını belirtti” dedi.

Emniyet Müdürü Kürtçe öğreniyor

Diyarbakır’da geçen yıl göreve başlayan ve halkla diyaloğu artırmak amacıyla Kürtçe öğrenen Emniyet Müdürü Recep Güven, polisin, sokaktaki insanın dilini öğrenmesi gerektiğine inanıyor.

Balkan göçmeni olan Güven, gırtlaktan konuşmanın baskın olduğu Kürtçe’yi konuşurken zorlansa da Kürtçe kitap okumayı başarabilecek kadar bu dili öğrenmeyi hedefliyor.

”Kendi kardeşimle daha rahat iletişim kurabilmek, daha sıcak bir kardeşlik geliştirmek için dilini öğrenmeyi de vazife kabul ettim” diyen Güven, ”Kürtçe’yi konuşmaya başlayınca o evin, o toplumun bir parçası oluyorsunuz. Size kucaklar ve gönüller açılıyor, o zaman hizmet etmek daha güzel daha da keyifli ve kolay oluyor” şeklinde konuştu.

Hakkari Üniversitesi Kürtçe internet yayında!

Rektör Prof. Dr. Ceylan, üniversitenin internet sitesinde İngilizcenin yanı sıra Kürtçe bir bölüm de açtıklarını söyledi. Prof. Dr. Ceylan, “Bildiğiniz gibi üniversitemizde Kürtçe seçmeli dersler vardı. Öğrenciler bu konuda derslerini alıyorlar. Kürtçe öğretmenliği bölümü çalışmalarına başladık ve neticesini bekliyoruz. Bunun sonucunu da sizlerle paylaşacağız. Kürtçe çalışma kapsamında üniversitemizin web sayfasını Kürtçe’ye de çevirdik. Arkadaşlarımız büyük bir özveri ile bunu tamamlayıp aktif hale getirilmiştir. Kürtçeyi bir farklı bir dil değil, medeniyetimizin kültürümüzün bir parçası olarak görüyoruz.” dedi.

Rektör Prof. Dr Ebubekir Ceylan’ın konuşmasının ardından, sinevizyon eşliğinde yeni açılan Kürtçe bölümün tanıtımını yapıldı. Kürtçe bölümü oluşturan öğretim görevlisi Yusuf Soyvural, duygularını şöyle dile getirdi: “Yaklaşık üç, üç buçuk ay arası bir zamanımı aldı. Fakat bugün anladım ki yaptığım çalışma gerçekten değerli bir çalışmaydı, olması gereken bir şeydi. Onun için değerli rektörümüz Prof. Dr. Ebubekir Ceylan’a teşekkür ediyorum. Ayrıca bu çalışmada bilgisayar işletmeciliği arkadaşımız Nazmi Akdoğan’ın da bayağı bir gayretleri oldu. Ona da buradan teşekkürlerimi iletiyorum vasıtanızla. İnşallah bundan sonra daha büyük çalışmalar olur, olumlu eleştirilerle bu çalışmalar daha da zenginleşir. Temennim bu. Bu site kurulurken herhangi bir bütçe kullanılmadı.”