Mescid-i Aksa Vakfı: İsrail ateşle oynuyor

Bukeyrat, “İsrail’in Mescid-i Aksa’yı bölme planına” karşı İslam dünyasının harekete geçmesi çağrısında bulundu.

Bukeyrat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yahudiler için bir ibadet alanı ayrılması konusunda inceleme yapmak için Mescid-i Aksa’ya gireceğini söyleyen İsrailli milletvekili Miri Regev’in sözlerini değerlendirdi.

“İsrail ateşle oynuyor” diyen Bukeyrat, “En tehlikeli adım Mescid-i Aksa’nın Yahudiler ve Müslümanlar arasında bölünmesidir. Radikal Yahudi gruplar, Mescid-i Aksa’da kontrolü ele geçirmek istiyor. İslam dünyası İsrail’e dur demeli” ifadelerini kullandı.

İsrail Meclisi (Knesset) İçişleri Komitesi başkanlığına seçilen Likud Partisi milletvekili Regev, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Yahudilerin ibadet etmesine imkan olup olmadığını yerinde görmek üzere komite üyeleriyle birlikte Mescid-i Aksa’da inceleme yapma niyetinde olduğunu söylemişti.

Mescid-i Aksa’da yine Cuma gerginliği

Sabah saatlerinden itibaren Mescid-i Aksa çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alarak aşırı polis ve asker yığınağı yapan İsrail güvenlik güçleri, son 4 haftadır yürürlükte olan uygulamayı bu hafta da devam ettirerek, 50 yaş altındaki Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya girişine yine engel oldu. Yasak nedeniyle çok sayıda Filistinli, eski şehrin sınırları dışındaki sokaklarda ve polis barikatlarının arkasında Cuma namazı kıldı.

Mescid-i Aksa’nın Meclis, Hıtta, Silsile ve Esbat kapıları dışında kalan diğer 6 kapısından cemaatin giriş çıkışı yasaklandı. Kısıtlama nedeniyle Mescid-i Aksa kısmen doldu. Namazın ardından cemaat olaysız dağıldı.

AA

Fırtına Mescid-i Aksa’nın yaşlı çamını devirdi

Mescid-i Aksa’nın bahçesinin simgeleri arasında bulunan zeytin ve çam ağaçları dün gece başlayan fırtına nedeniyle ciddi zarar gördü.

Mescid-i Aksa Vakfı çalışanları, yıkılan ağacı iş makinesiyle yerinden kaldırarak Mervan mescidinin yanındaki boş alana taşıdı.

Yıllardır şiddetli yağmura alışık olmayan Kudüs halkı ise ”Rahmet yağıyor” diyerek, aralıksız yağan yağmurdan memnuniyetlerini dile getirdi.

Öte yandan güçlü altyapısı nedeniyle Yahudilerin yaşadığı Batı Kudüs’te herhangi bir sel olayına rastlanmazken, Doğu Kudüs ve özellikle de Şafat mülteci kampı, altyapı yetersizliği nedeniyle her yağmurlu havada olduğu gibi bugün de yağmur sularına teslim oldu.

Halen devam eden yağış, hayatı olumsuz yönde de etkiliyor.