Eker’den GDO tartışmasına son nokta

“Pirinçte GDO var mı, yok mu?” tartışmasına Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker son kez cevap verdi. Eker, GDO’lu ürüne sıfır tolerans politikası izlediklerini söyledi ve iddiaları kesin bir dille yalanladı.

Öte yandan Et ve Balık Kurumu’na bir de süt ekleniyor. Artık süt denetimi de Et Balık Kurumu çatısı altında yapılacak.

“GDO’YA İZİN VERMİYORUZ”

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, GDO’lu pirinç tartışmalarına son kez cevap verdi.

Eker, “Dünyada henüz ticarete konu GDO’lu pirinç üretimi olmuş değil. O toleranslı, hiç bir şekilde biz GDO’ya izin vermiyoruz. Vatandaşların kafasını karıştırmaya, üreticilerimize zarar vermeye hiç birimizin hakkı yok” diye konuştu.

“GDO ÖLÇÜMÜ YAPAN İKİ LABORATUVARIMIZ VAR”

Türkiye’deki laboratuvarların GDO ölçümü yapmak için akredite olmadığı yönündeki eleştirilere de cevap veren Bakan Eker, “Sadece Tarım Bakanlığı’nın GDO’nun bütün türlerini, tiplerini, miktarını, genin karakterini tayin edilebilecek uluslararası akreditasyona sahip 2 tane laboratuvarı var” dedi. 

SÜTÜ DE ET VE BALIK KURUMU DENETLEYECEK

Öte yandan Et ve Balık Kurumu’na bir de süt ekleniyor. Artık süt ile ilgili denetimler de kurum çatısı altında yapılacak.

Eker, “Bakanlar Kurulu kararına çıktığında biz sadece et ile ilgili değil, sütle ilgili olarak da piyasaya müdahale edebilecek bir Türkiye Et ve Süt Kurumu oluşturuyoruz” ifadesini kullandı.