81 ilin öğrencileri bir araya geliyor

Haber 7’nin de basın sponsorluğunu yaptığı 81 il 171 üniversiteden 3000 üniversite öğrencisinin bir araya geleceği zirve; T.C. Cumhuriyeti Başbakanlığı himayesinde, Yıldız Teknik Üniversitesi, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği işbirliğinde gerçekleştirilecek. 10 yıllık bir sürecin ilk adımı olan #GTZ2013 17-18-19 Mayıs tarihlerinde Haliç Kongre merkezinde başlıyor.

HÜKÜMET ve MUHALEFET GENÇLER İÇİN BİRARADA

Başbakanlık himayesinde; T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Suat KILIÇ, T.C. Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK, T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet DAVUTOĞLU, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN, T.C. Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILMAZ, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM’ın konuşmacı olarak katılacağı zirveye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de aralarında bulunduğu muhalefet liderleri ve milletvekilleri de davet edildi.

Kimler yer alacak?

‘Gençlerin Hedefi Türkiye’nin Geleceği’ sloganıyla gençlerin geleceği için gerçekleştirilen Genç Türkiye Zirvesine; kamu üst yönetimi, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve özel sektörden yöneticiler ile kanaat önderleri, sanatçılar, yazarlar ve gazetecilerin katılması öngörülmektedir.

Program afişi:

Mahsur kalan öğrencileri öğretmenler kurtardu

Sokakları dereye dönerken, okul bahçesinde biriken sular nedeniyle mahsur kalan öğrencileri, öğretmenler sırtında taşıdı. Midyat İlçesi’nde dün saat 15.00 sıralarında başlayan ve yaklaşık 20 dakika süren sağanak yağmur, ilçede hayatı olumsuz etkiledi.

Sokaklarda sel ve taşkına yol açan yağmur, Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Fatih İlköğretim Okulu bahçesinde ise mini bir gölet oluşturdu. Okul bahçesinde biriken su nedeniyle öğrenciler sınıflarda mahsur kaldı. Okulun çıkış kapısı ile bahçe kapısı arasında, öğrencilerin üzerinde oturduğu sıralarda geçici bir köprü oluşturuldu. Öğretmenler, öğrencileri sırtına ve kucaklarına alarak tek tek dışarı çıkarttı. Okul bahçesinin dışına çıkan öğrenciler de koşarak evlerine gitti. Bir süre sonra yağmurun durmasıyla birlikte okula gelen itafiye ekipleri, bahçedeki suyu boşalttı.

‘HER YAĞMURDA AYNI ÇİLE’

Okul Aile Birliği Başkanı Azem Alper, her yağmurda çocuklarının ve öğretmenlerin aynı çileyi çektiklerini belirterek şunları söyledi:

“Şükürler olsun ki öğretmenlerimizin büyük fedakarlığı sonucunda öğrencilerimiz okuldan sorunsuz bir şekilde çıkarıldı. Okulun halini görüyorsunuz, yine sular altında kalmış. Su tahliye borularının yetersiz olmasından dolayı her defasında okulumuzu su basıyor. Bu duruma bir çare bulmalarını istiyoruz.  Bu okul, çocuklarımız ve öğretmenler için tehlike oluşturuyor.”

Deprem öğrencileri derste yakaladı

Ege Denizi’nde meydana gelen 6.2 şiddetindeki deprem Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde de korkuya neden oldu. Depremi duyan çok sayıda vatandaş binalardan dışarı çıkarken Faruk Kızıklı İlkokulu’nda ise öğrenciler depreme derste yakalandı. Deprem sırasında kısa sürede okulu boşaltan öğrenciler sarsıntılar geçinceye kadar bahçede bekledi. Öğretmen Hasan Hüseyin Hakan, depreme derste yakalandıklarını söyledi. Okul müdürü Ali Bayraktar, okulu kısa sürede boşaltan öğrencilere teşekkür etti. Bahçede bekleyen öğrencilere bir konuşma yapan Müdür Bayraktar, “Bir deprem yaşadık. Binayı kısa sürede güzel bir şekilde boşalttık. Daha önceden belirlediğimiz güvenli yerde toplandık. Herkes üzerine düşeni yaptığı için teşekkür ederim. Ülkemiz bir deprem ülkesi. Bu tür doğal afetleri yaşıyoruz. Paniğe kapılmamak lazım” dedi. 

Okulu boşaltan öğrenciler de korku yaşadıklarını anlattı.