20 bin öğrenciye burs müjdesi

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye tarafından finanse edilen Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü (YURTKUR) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Daire Başkanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen “Burslar Yoluyla Dezavantajlı Yüksek Öğrenim Öğrencilerinin İşgücü Piyasasına Girişinin Kolaylaştırılması Operasyonu” projesi protokolü imzalandı.

Törende konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AB katılım öncesi fonlarının, insan kaynaklarının geliştirilmesiyle ilgili kısmının Bakanlıkları bünyesinde yürütüldüğünü ifade ederek, son 7 yılda 557 milyon avroluk fon kullanıldığını, bunun yılda ortalama 80 milyon avro yaptığını, 431 projenin desteklendiğini ve 90 bin kişinin de bu projelerden yararlandığını belirtti.

Bakan Çelik, üniversite öğrencilerine verilen burslarla onların, daha iyi yetişmesini, yüksek nitelikli mesleklere sahip olmalarını hedeflediklerini vurguladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, bu tür programların gelişmesi, yaygınlaşması ve yararlanan kişilerin artmasını dilediklerini dile getirdi. Projelerin projeksiyonlarının ve gençler için ayrılan kaynakların günden güne gelişmesini temenni eden Bakan Kılıç, Türkiye’nin gerek proje yapımında gerekse projelere ayrılan kaynakların amacına uygun kullanımda büyük deneyimler kazandığını belirtti.

Açılış konuşmaların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelci Jean Maurice Ripert, “Burslar Yoluyla Dezavantajlı Yükseköğrenim Öğrencilerinin İşgücü Piyasasına Girişinin Kolaylaştırılması Operasyonu” protokolünü imzaladı.

Proje kapsamında gençlere 20 milyon 700 bin euro burs imkanı sağlanacak. 20 bin öğrenciye, 8 ay boyunca aylık 260 TL burs imkanı sağlayacak projede imzalar atıldı.
 

Siirt’te 8 bin öğrenciye kışlık giysi yardımı

Yardımların 3760’ı kent merkezi, diğerleri ise ilçelerde daha önceden belirlenen öğrencilere yapıldı. Siirt Sancaklar İlkokulu’nda yapılan dağıtıma Vali Ahmet Aydın da katılarak, bazı öğrencileri kendi elleriyle giydirdi.

Vali Aydın, dağıtılan giysilerin hiç kullanılmadığını belirterek, “Ben öncelikle bu birleşik markaların sahiplerine çok teşekkür ediyorum. Hakikaten öğrencilerin hem ayakkabı hem beden numaralarına göre hediyeleri geldi. Biz inşallah çok büyük hediyelerle geleceğiz daha fazla hizmet vereceğiz. İnşallah en güzel günlerde hep beraber buluşacağız. Amacımız eğitim, amacımız Siirtimizin güzelliği, amacımız memleketimizin güzelliğidir. Hatta ileride ‘kardeşlik’ projemiz var, hep beraber kardeş olacağız inşallah” dedi.