Başbakanlık konvoyunda zincirleme kaza

CNN Türk ve Kanal D canlı yayınına katılmak üzere Başbakanlık Resmi Konutu’ndan çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konvoyu saat 18.50’de TSK Kavşağı’na geldi. Başbakanlık görevlileri sağ şeride park ederken 06 AL 8359 plakalı koruma aracı, 06 RIK 92 plakalı araca çarptı. 06 RIK 92 plakalı araç, çarpmanın etkisiyle 06 JH 079 plakalı başka bir koruma aracına çarptı.

Kazada araçlarda maddi hasar meydana gelirken, yaralanan olmadı(DHA)

İsrail Türkiye’den özür diledi

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun 2010 yılındaki Mavi Marmara saldırısı nedeniyle Türkiye’den özür dilediği iddia edildi. Reuters’in haberine göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da özrü kabul ederken normalleşme konusunda Netanyahu ile aynı fikirde olduğunu ifade etti.

Öte yandan ABD’li yetkililer Netanyahu’nun Mavi Marmara’daki ölümler için Erdoğan’dan özür dilediğini kaydetti. Netanyahu “Mavi Marmara baskını ilişkileri bozduğu için üzgünüm” dedi. Erdoğan da özrü kabul etti.

Netanyahu, Mavi Marmara’da hayatını kaybeden 9 Türk’ün ailelerine tazminat vermeyi de kabul etti.

BAŞBAKANLIK’TAN AÇIKLAMA

İsrail Başbakanı’nın Marvi Marmara saldırısıyla ilgili Türkiye’den özür dilemsi sonrası Başbakanlık’tan yazılı bir açıklama geldi.

Açıklamada, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Türk halkından özür dilediği ve Başbakan Erdoğan’ın Türk halkı adına özrü kabul ettiği belirtildi.

İşte o açıklama

ERDOĞAN NETANYAHU TELEFON GÖRÜŞMESİ

“Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bugün İsrail Başbakanı Sayın Binyamin Netanyahu ile telefonda konuşmuştur. Sayın Başbakanımız, Sayın Netanyahu’ya, Türk ve Yahudi halkları arasındaki ortak tarihe dayanan ve yüzyıllardır süregelen güçlü dostluk bağlarına ve işbirliğine değer verdiğini söylemiştir.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VİZYONU

Bölgenin barış ve istikrarı için hayati stratejik öneme sahip olarak gördüğü ilişkilerin son dönemde bozulmuş olmasının üzüntü verici olduğunu ifade etmiştir. Türkiye’nin, İsrail-Filistin ihtilafına iki devletli vizyon temelinde adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunmasına yönelik uluslararası ve bölgesel tüm çabalara desteğini yinelemiştir.

NETANYAHU TÜRK HALKINDAN ÖZÜR DİLEDİ

Sayın Netanyahu, İsrail tarafından hadiseyle ilgili olarak yürütülen ve bir dizi operasyonel hatanın yapıldığına işaret eden soruşturma ışığında, can kaybına veya yaralanmaya yol açan her türlü hatadan dolayı İsrail adına Türk halkından özür dilemiş; Sayın Başbakanımız da söz konusu özrü Türk halkı adına kabul etmiştir.

TAZMİNAT VE GAZZE’YE İNSANİ MALZEMELERİN GEÇİŞİ

İki başbakan, tazminat/âdemi mesuliyet konusunda bir anlaşma yapılması hususunda da mutabık kalmıştır. Sayın Netanyahu ayrıca, İsrail’in, sivil halkın kullanacağı malların Gazze dâhil Filistin topraklarına girişine ilişkin kısıtlamaları esas itibariyle kaldırdığını ve sükûnet devam ettiği müddetçe bu durumun da devam edeceğini ifade etmiştir. İki lider, Filistin topraklarındaki insani durumun iyileştirilmesi için birlikte çalışmak konusunda mutabık kalmıştır.”

Erdoğan’ın helikopterle sürpriz İstanbul turu!

Başbakan’ın önceden açıklanan programında saat 13:00’de Ümraniye Belediyesi’nin yeni binasının açılışı gerçekleştireceği duyuruldu. Ancak Erdoğan saat 11:00’de evinden çıktı ve yakınınındaki Helikopter pistine geçti. Erdoğan burada kendisini bekleyen helikoptere binerek havalandı. Erdoğan’ın nereye ne amaçla gittiği açıklanmadı.

Başbakan’a bu sürpriz helikopter turunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da eşlik ettiği öğrenildi. Erdoğan’ın İstanbul’un bazı bölgelerini havadan inceleceği öne sürüldü.

Erdoğan’ı taşıyan helikopterin havalanmasının ardından bir polis helikopterinin aynı piste inmesi dikkat çekti. Erdoğan’ın bu helikopter turunun ardından Ümraniye’ye geldi ve Ümraniye Belediyesi’nin yeni binasının açılışını gerçekleştirdi.

O PROJELERE START MI VERİLİYOR?

Erdoğan’ın bu sürpriz helikopter turunda yanına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı da alması akıllara o soruyu getirdi.

Erdoğan’ın daha önce İstanbul için açıkladığı ‘Çılgın proje’ olarak adlandırılan ‘Kanal İstanbul’ ve diğer projeler için denetleme yaptığı tahmin ediliyor. İstanbul’a yapılacak projeler arasında en çok dikkat çeken proje Kanal İstanbul projesiydi. Bunun yanı sıra İstanbul’a 3. havaalanı, Avrupa ve Anadolu Yakası’nda olmak üzere 2 yeni şehir gibi projeler yer alıyordu. Başbakan’ın bu sürpriz denetlemesi acaba ‘projelerin startı mı veriliyor?’ sorusunu akıllara getirdi.

BM’ye Kritik Soru

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Viyana’daki tarihi Hofburg Sarayı’nda başlayan BM Medeniyetler İttifakı 5. Küresel Forumu açılış oturumunda dinleyicilere hitap etti.

İşte Başbakan Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Forumun Viyana’da gerçekleşmesinden memnuniyet duyuyorum. Biz kolay olanı değil zor olanı seçtik. Oturup izlemektense harekete geçtik. Dini ve etnik farklılıları zenginlik olarak gören topluluklar her alanda başarılı oluyor.

Türkiye’de yeniden güç kazanacak kardeşlik düzeni başta Avrupa olmak üzere birçok bölgeye örnek olacaktır. Suriye’de modern dünya başarılı olamadı.

İslamofobi insanlık suçu olarak kabul edilmelidir. Hiçbir semavi din terörü teşvik etmez bunu kabul edemeyiz.

‘Ötekinin kültürünü, inançlarını, hissiyatını anlamak için mücadele verilmesi gerekirken, önyargılardan hareket edilerek, ötekinin dışlandığına ve horlandığına sıkça şahit oluyoruz. Tıpkı siyonizm gibi, tıpkı antisemitizm gibi, tıpkı faşizm gibi, İslamofobinin de bir insanlık suçu olarak görülmesi kaçınılmaz hal almıştır.

BM BARIŞ İÇİN KURULMADI MI?

Burdan sesleniyorum BM dünyadaki tüm inanç gruplarını temsil ediyor mu?

Medeniyetler İttifakı olarak sormak istiyorum, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dünyanın tümünü temsil ediyor mu? Burada üç kıtayı görüyoruz. Dini olarak bu üyeler dünyadaki tüm inanç gruplarını temsil ediyor mu? Hayır etmiyor.

Önce Birleşmiş Milletler’in daimi üyeleri arasında ittifakı sağlamamız gerekiyor. İki üye hayır dediği için Suriye meselesi halledilemiyor. Madem dünya barışı için kurulmuştur o halde, Birleşmiş Milletler’in şiddetle reforma ihtiyacı vardır.

Elele vereceğiz, bütün ülkeler bu işi halledeceğiz. Son olarak Filistin’in gözlemci üye sıfatıyla Genel Kurul’da onaylanması tarihi, büyük bir başarıdır. Bu bir kırılma noktasıdır. Destek olanları alkışlıyorum.

Suriye meselesi BM Güvenlik Konseyi’nde iki ülkenin hayır demesi nedeniyle kabul görmüyor.

BM barış için kurulmadı mı? Birleşmiş Milletlerin reforma ihtiyacı var.

Filistin’in BM’de gözlemci ülke olması son derece önemlidir. Bu bir kırılma noktasıdır. Destek olanları alkışlıyorum.

Filistin’de ulusal uzlaşı için sıcak gelişme

Erdoğan’ın görüşmede Filistin’de Hamas ile El Fetih arasındaki uzlaşma görüşmeleri hakkında bilgi aldığı belirtildi. Erdoğan ayrıca görüşmede Hamas ile El-Fetih arasındaki bu görüşmelerin kesintiye uğratılmaksızın sürdürülmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Başbakanlık kaynaklarına göre dün gerçekleşen görüşmede Halid Meşal, Filistinli taraflar arasında uzlaşının sağlanmasına yönelik görüşmeler ve çalışmalar hakkında Erdoğan’ı bilgilendirdi. Başbakan Erdoğan da görüşmede Filistinli lidere uzlaşıyı hedefleyen sürecin kesintiye uğratılmaksızın sürdürülmesinin önemli olduğunu dile getirdi. Erdoğan, uzlaşmanın barış sürecine olumlu katkı sağlayacağını ifade etti. Görüşme, Filistin Maan Haber Ajansı tarafından da doğrulandı. Halid Meşal’in Türkiye ziyareti sırasında başka Türk yetkililerle de bir araya geleceği aktarıldı. Filistin kaynaklarına göre Meşal’e Türkiye ziyaretinde 4 Hamas yöneticisi de eşlik ediyor.

Öte yandan Hamas lideri Meşal’in, İsrail ile iki devletli çözümü kabul ettiği ve bu konudaki düşünceleri ABD Başkanı Barack Obama’ya aktarması için Ürdün Kralı II. Abdullah’a ilettiği belirtilmişti.

Hamas ve El Fetih yetkililerinin, önümüzdeki ay Filistin’de gerçekleştirilmesi planlanan seçimler öncesinde örüşmek üzere 27 Şubat’ta da Kahire’de bir araya gelmesi bekleniyor.

Bunun yanında bir İsrail televizyonu, Hamas grubunun İsrail ile Mısır aracılığı üzerinden doğrudan görüşmeler yaptığını iddia etmişti. Bu iddia üzerine de El Fetih grubunun, iddia edilen görüşmeler konusunda Hamas’tan açıklama yapmasını istemişti. Meşal de bunun üzerine, İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli tutuklular için Mısır’ın İsrail ile iletişim halinde olduğunu açıklamıştı.

Başbakan’ın sürprizi Tatlıses’i duygulandırdı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun zamandır yoğun bakımda tedavi gören sanatçı Müslüm Gürses’i ziyareti İbrahim Tatlıses’i de duygulandırdı.

Tatlıses duygularını twitter’dan paylaşarak Gürses’i ziyaret eden Başbakana teşekkür etti.

İşte Tatlıses’in attığı o twit:

Sayın BAŞBANIMIZA sanata ve sanatçıya verdiği değerden dolayı çok teşekkür ederim.M.babayı ziyaret etmesi sanki hepimizi ziyaret etmiş GİBİ.