Şeker tadında bir bayram için diş hekiminiz uyarıyor

Ramazan geldi, gelecek derken artık bayrama sayılı günler kaldı. Bir ay tutulan orucun ardından başlayan bayramda, ikramları geri çevirmek neredeyse imkansız. Ama bayramı diş sağlığınız açısında en az hasarla atlatmak mümkün. Bayram ziyaretlerinde çalınan her kapı, gidilen her misafirlik, yeni ikramlar genellikle de bol şekerli yiyecek ve içecekler anlamına geliyor. İşte bu tür durumlarla karşılaştığımızda, ağız ve diş sağlığımızı koruma adına küçük önlemler almakta fayda var.

“Kontrollü ve makul miktarda tüketin”

Şeker tadında bir bayram geçirmek için alınacak tedbirlerle ilgili bilgi veren Çamlıca Hospitadent Başhekimi Dt. Tarcan Topcuoğlu, özellikle işlenmiş şeker içeren gıdalar tüketildiğinde ağız içerisinde bulunan bakterilerin şekeri fermente ederek asit oluşturduğuna ve dişlerde çürüklere yol açtığına dikkat çekti. “Bu gıdaların tüketiminden hemen sonra dişlerin fırçalanması geçerli ve doğru bir önlem olarak kabul edilmemektedir” diyen diş hekimi Tarcan Topcuoğlu alınacak en doğru önlemin, genel anlamda ve bayram günlerinde bu tür gıdaların kontrollü ve makul miktarda tüketilmesi gerektiği olduğunu belirtti.  

“Ağız hijyeni ihmal edilmemeli”

“Bayramda ikram edilen çeşit çeşit tatlılar ve benzeri karbonhidratlı yiyecekler bize diş çürükleri olarak geri dönebilir” diyen Topcuoğlu şöyle devam etti:  “Bu tarz besinlerden ne kadar kaçınmak istesek de bayram ziyaretlerinde tatlı ve şeker ikramlarını geriye çevirmemiz çok kolay olmuyor. Bu durumlarda tek çaremiz ağız hijyenine daha çok özen göstermek olmalı. Aksi halde ağız tadıyla geçmesini arzuladığımız bayramın ardından, diş hekimimizin kapısını ağrı şikâyetiyle çalmanız söz konusu olabilir.”

Sağlık turizmi alanında güçlü hizmet planlıyoruz

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ABD temasları kapsamında Houston’da Türk toplumu ve ABD’li sağlık yatırımcıları ile bir araya geldi. Raindrop Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya ABD Kongre Üyesi Al Green de katıldı.

Müezzinoğlu, burada yaptığı konuşmada Boston ve Teksas’taki patlamaların Türkiye’yi de çok üzdüğünü belirterek, bu olaylarda hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Türkiye’nin uzun süredir terörle mücadele ettiğini hatırlatan Müezzinoğlu, özellikle gelişmiş ülkelerin terörle mücadelede daha fazla işbirliği yapması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’de sağlık alanında 10 yılda yaşanan gelişmeleri anlatan Müezzinoğlu, halkın sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranını yüzde 39’lardan yüzde 86’lara taşıdıklarını kaydetti.

Gelecek dönemde sağlıkta ilave bir bakış açısını devreye sokacaklarını dile getiren Müezzinoğlu, “Bir taraftan vatandaşımıza sunduğumuz sağlık hizmetinin standardını yükseltirken, diğer taraftan bu dinamikleri bölge coğrafyasına da güçlü sunabilme sürecine geçiyoruz. Bölge coğrafyamızda bir milyara yaklaşan nüfusa da sağlık turizmi alanında güçlü hizmet vermeyi planlıyoruz” dedi.

Şehir hastaneleri

Müezzinoğlu, kamu-özel işbirliğiyle yapılacak şehir hastanelerine ilişkin de bilgiler vererek, “35’in üzerinde şehir hastaneleri ve büyük hastane komplekslerini kamu-özel işbirliğiyle yapmayı ve 45 ila 50 bin civarında yatak yenileme sürecimizi başlattık” diye konuştu.
İkitelli’de yapılacak hastane kompleksinin ihalesini alan konsorsiyum temsilcilerinin de toplantıda olduğunu hatırlatan Müezzinoğlu, hem kendilerini hem de Houston’daki finans sektörünü ve yatırımcıları şehir hastaneleri ve yatak yenileme projelerine katılmaya çağırarak, “Ne kadar erken davranırlarsa hem Türkiye kazanır hem onlar kazanır. Çünkü Türkiye’nin ilkesi kazan kazan üzerinedir” dedi.

Konuşmasında hastane gemisi çalışmalarına da değinen Müezzinoğlu, dünyada bu amaçla tasarlanan gemi hastanesini ilk defa Türkiye’de üretmeyi planladıklarını söyledi.

Kongre Üyesi Green

Toplantıda konuşan ABD Kongre Üyesi Al Green de Müezinoğlu’na hitaben “Amerikalı Türkler sizin halkınız ama aynı zamanda benim de halkım” dedi.

Raindrop Türk Kültür Merkezi’nde Houston’daki farklı toplumların da bir araya gelerek zenginlik oluşturduğunu anlatan Green, ABD’de meydana gelen felaketlerde Türk toplumunun felaketzedelere hemen yardım ettiğini belirterek, Raindrop Türk Kültür Merkezi Başkanı Mehmet Okumuş’a bu faaliyetlere öncülük ettiği için teşekkür etti.

Türkiye’ye sığınan Suriyelilere de değinen Green, Türkiye’nin yardıma muhtaç bu insanları en güzel şekilde misafir ettiğini, bir Kongre üyesi olarak Türkiye’nin bu misafirperverliğinden büyük memnuniyet duyduğunu vurguladı.

Sağlık personeline işaret dili eğitimi

Kursun açılış törenine; Isparta Valisi Memduh Oğuz, İl Sağlık Müdürü Mehmet Karakaya, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Osman Aydın, işitme engelli vatandaşlar ve çok sayıda sağlık personeli katıldı. 
Törenin açılış konuşmasını, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Meral Kişioğlu yaptı.

Sağlık hizmetinde insan odaklı yaklaşımı temel alarak; bedensel, zihinsel, sosyal ya da ekonomik koşullar nedeniyle özel ihtiyacı olan bireylere öncelik vermekte olduklarını belirten Dr. Kişioğlu, “Sağlık kurumlarında özürlü bireyler için ulaşılabilirlik, temel bilgiler rehberi doğrultusunda düzenlemekteyiz. Ancak engelli vatandaşlarımızın sağlık kurumlarından kaliteli hizmet alabilmek için fiziksel mekanların düzenlenmesi kadar, sağlık personeliyle iletişim kurabilmeleri de oldukça önemlidir. Bu düşünceyle işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız ile sağlık personelinin iletişimini kolaylaştırmak, daha hızlı ve kolay hizmet vermek amacıyla tüm sağlık kurumlarımızda işaret dili kursunun başlatılmasını sağladık” dedi.

Kurs bünyesinde 67 sağlık personelinin eğitim göreceğini kaydeden Dr. Kişioğlu, “İlimizde 391’i işitme engelli olmak üzere, 4 bin 581 engelli birey mevcut. Kursiyerlerimiz 120 saatlik eğitim görecekler. Eğitim sonunda kursiyerler mülakat sınavına tabi tutularak, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika alacaklar” diye konuştu.

Vali Memduh Oğuz ise, “En üst seviyede sağlık hizmeti veriyoruz. Isparta’da her geçen gün sağlık hizmetlerinde daha iyi oluyoruz. Biz TSE tarafından şikayet yönlendirme sistemi de uyguluyoruz vilayet olarak. Vatandaşların şikayetlerini alıyoruz ve en üst seviyede bizzat ben kendim ilgileniyorum. BİMER’e yapılan tüm başvurularda istisnasız, ona bizzat ben cevap veririm. Böyle bir ortamda, sağlık hizmetlerinden yakınmanın çok az olduğunu söylemek istiyorum. Bu, çok önemli” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Kaniye Gümral tarafından, kursun ilk dersi gerçekleştirildi. İşaret dili alfabesinin anlatıldığı ilk derste katılımcılar, işaret diliyle isimlerini yazdı.

Süzen, sağlık kontrolünden geçti

Beşiktaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediyespor’dan transfer ettiği Gökhan Süzen, sabah saatlerinde özel bir hastanede sağlık kontrolünden geçti.

Cumartesi gecesi Beşiktaş’a transferi biten İstanbul Büyükşehir Belediyesporlu futbolcu, takımın kamp yaptığı otelden ayrılarak Belek’te özel bir hastanede bir dizi teste tabii tutuldu.

Hastanede yaklaşık 2 saatlik bir kontrolden geçen futbolcuyu, Beşiktaşlı yetkililer daha sonra İstanbul Büyükehir Belediyespor’un kamp yaptığı otele tekrar geri götürdü.

Gökhan Süzen’in kampta arkadaşlarıyla vedalaşacağı ve gün içinde kamptan ayrılacağı belirtildi.