ATV satıldı mı? İşte satın aldığı iddia edilen o isim

Daha önce de birçok kez Turkuvaz Medya Grubu ile satın alma görüşmeleri yaptığı iddia edilen Avustralyalı medya imparatoru Rupert Murdochsonunda mutlu sona ulaştı ve ATV televizyonunu Çalık Grubu’ndan satın aldı.News Corporation’la uzun zamandır yapılan pazarlıklarda sona gelindiği ve ATV’nin satışına yönelik bir protolün imzalandığı, fakat şimdilik bu anlaşmanın ilan edilmesi için acele edilmediği gelen bilgiler arasında.

Satışla ilgili resmi açıklama için kritik tarih ise önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan Televizyon lisans ihaleleri. Bu ihalelerin ardından ATV’nin Murdoch’a satışının tamamlandığı yönündeki resmi açıklamanın yapılması bekleniyor.

Murdoch’a ait News Corporation’ın Türkiye’de Fox Tv adıyla bir Televizyon kanalı daha bulunuyor. Bu satın almanın ardından medya devinin ATV’yi piyasada nasıl konumlandıracağı ise en büyük merak konusu. Ayrıca satın almanın ardından medyada, özellikle ATV’deki yeni dönem nedeniyle ciddi bir editoryal hareketliliğin de yaşanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Turkuvaz Medya çatısı altında faaliyet gösteren ATV televizyonu ve Sabah gazetesi geçen yıl da satışa çıkarılmış fakat Abraaj Capital, Time Warner ve News Corporation’la yürütülen pazarlık sürecinin sonunda bu varlıklar satılamamıştı. Bu gelişmenin ardından Ahmet Çalık’ın varlıkalrın ayrı ayrı satışı için bir çalışma yapılması talimatı verdiği, işte bu noktada devreye gazete almak istemeyen Murdoch’ın girdiği iddia ediliyor. Murdoch’la yürütülen pazarlıkların ise bu hafta sonuca ulaştığı ve News Corporation ile Turkuvaz Medya’nın ATV’nin satışı konusunda el sıkıştığı öğrenildi. (Paralimanı)

Türkiye’ye zehirli balık satıldı mı?

Norveç Deniz Ürünleri Kurulu Bölgesel Müdürü Maria Kivijärvi Heggen, ”Norveç deniz ürünleri 130 ülkeye ihraç edilmektedir ve bu ülkelerde yapılan kontrollerde endişe verici düzeyde radyoaktivite veya ağır metal bulgusuna rastlanmamıştır” açıklamasını yaptı.

Heggen, İzlanda Eyyafyallayöküll buzulunda meydana gelen patlamanın balıkları etkilediğine ilişkin haberler nedeniyle yaptığı açıklamada, Norveç’in deniz ürünleri güvenli olduğunu, 2010 yılında İzlanda’da meydana gelen patlamanın ardından Norveç deniz ürünlerindeki kirleticilerin düzeyinde herhangi bir artış olduğuna dair bulgu saptanmadığını kaydetti.

Heggen, açıklamasında şunları kaydetti:

”Norveç makamları, Norveç’in deniz ürünlerindeki olası kirleticileri izlemektedir ve 2010 yılında İzlanda’da meydana gelen patlamanın ardından yüksek düzeyde radyoaktivite veya ağır metallerin bulunduğuna dair hiçbir bulguya rastlanmamıştır. Haberdeki iddialar oldukça şaşırtıcıdır ve Norveç Deniz Ürünleri Kurulu Norveç’in sağlığa zararlı gıdaları Türkiye ve Güney Afrika’ya ucuza sattığı yolundaki iddiaları hayretle karşılamıştır.

Norveç deniz ürünleri 130 ülkeye ihraç edilmektedir ve bu ülkelerde yapılan kontrollerde endişe verici düzeyde radyoaktivite veya ağır metal bulgusuna rastlanmamıştır. Bu türden, 2010 yılında ya da daha sonra bildirilmiş hiçbir bulgu yoktur.”

Alternatifbank Katarlılara satıldı

Alternatifbank AŞ, Commercial Bank of Qatar (CBQ) ile Alternatifbank hisselerinin satışı konusunda anlaşma sağlandığını duyurdu.

Alternatifbank’ın Kamuyu Aydınlatma Platforumu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, ”Yapılan görüşmeler sonucunda, taraflar, Banka hisselerinden, Bankanın sermayesinin yüzde 70,84’üne karşılık gelen kısmının Katar ve Türkiye’deki yetkili mercilerden gerekli izinlerin alınmasını kaydıyla, CBQ’ya satışı konusunda hisse satış sözleşmesi imzalamışlardır” denildi.

Yapılan açıklamada, söz konusu sözleşmeye göre, hisse satın alma bedelinin Banka’nın 30 Haziran 2013 tarihli konsolide finansal tablolarında yer alan bağımsız denetimden geçmiş UFRS’ye göre tespit edilen ana ortaklığa ait özkaynaklarının 2 katı olarak saptanacağı ve özsermaye işlem değerinin yüzde 70,84’u dikkate alınarak tespit edileceği dile getirildi.

AlternatifBank (ABank) hisseleri, bankanın yüzde 70,84 oranındaki payını Commercial Bank of Qatar’a (CBQ) sattığını duyurmasının ardından yüzde 6 oranında değer kazandı.

Kaynak: AA