Özal: Savcı, kızı kaçırılınca geri çekildi

Özal, “Babama suikast girişimini soruşturan Ankara Cumhuriyet Savcısı Uğur Tonik, her şeyi biliyor. Kızı kaçırılınca geri çekildi” dedi.

NTV’nin haberine göre; Özal’ın ifadesinde şunları anlattığı öğrenildi: “Babama yönelik Kartal Demirağ suikastini soruşturan emekli Ankara cumhuriyet savcılarından Uğur Tonik her şeyi biliyor. Tonik, araştırması sırasında silahlı saldırı teklifinin Demirağ’dan önce cezaevinde bulunan Veli Can Oduncu’ya götürüldüğünü tespit etti. Ancak Oduncu bu teklifi ‘Alnı secdeye değen insana ateş etmem’ diyerek reddetti. Oduncu, daha sonra cezaevinde öldürüldü. Tonik’le sık sık buluşup bilgi paylaşıyorduk. Failleri biliyordu, sonuca çok yaklaşmıştı ancak ani bir kararla dosyadan el çektiğini açıkladı. Sonradan kızının kaçırıldığı için böyle bir karar aldığını öğrendim. Uğur Tonik hayattadır. İstanbul Beylikdüzü’de ikamet etmektedir. Çağrıldığı takdirde o da bildiklerini anlatacaktır.”

Savcı, Karadayı’nın serbest kalmasına itiraz etti

Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın serbest bırakılmasına ilişkin karara, soruşturma savcısı Mustafa Bilgili’den itiraz geldi.

Savcı Mustafa Bilgili, 28 Şubat soruşturması kapsamında dönemin Genelkurmay Başkanı Karadayı’nın tutuklanmasını talep etmiş, ancak bu talep Özgürlük Hakimi Halil İbrahim Kütük tarafından reddedilmişti.

Savcı Bilgili, son karara da itiraz ederek Karadayı hakkında ikinci kez tutuklama talep etti.

Talebe gerekçe olarak, kuvvetli suç şüphesi ve mevcut delil durumunu gösteren Bilgili, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir’in Karadayı’ya yönelik açıklamalarını da delil olarak sundu. Kararı, başka bir özgürlük hakimi değerlendirecek.

Tutuklama talebini reddeden Ankara özgürlük hakimlerinden Halil İbrahim Kütük; “Başlıbaşına soyut suçlamalar tutuklama gerekçesi yapılamaz” diyerek adli kontrol uygulanmasının yeterli olduğuna karar vermişti.