Serbest bırakılan korucudan sürece destek

Habur Sınır Kapısı üzerinden yurda giriş yapan köy korucu ailesi ile buluştuktan sonra Hakkari’ye hareket etti.

Kaçırılan köy korucu için Mazlum-Der Hakkari Şube Başkanı Cengiz Şen, İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut ve Hakkari Barosu Temsilcisi Avukat Erol Çalı’dan oluşan heyet önceki gün Irak’a geçiş yapmıştı. Heyet bugün korucuyu alarak Habur Sınır Kapısı üzerinden yurda giriş yaptı. Sınır kapısında gazetecilere açıklamada bulunan İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut, yaklaşık 9 aydır Esat Faruk’un alıkonulduğunu söyledi.

İsmail Akbulut, “Özellikle Öcalan’ın barışa yönelik açıklamasından sonra örgütün esir aldığı kamu görevlilerini serbest bırakması bu açıklamaları destekler mahiyettedir. Biz bu anlamda bugün Esat Faruk’u gördüğünüz gibi ailesine kavuşturduk. Temennimiz bundan sonraki sürecin olumlu gitmesi ve barışın biran önce ülkeye gelmesidir. Biz insan hakları savunucuları olarak bundan sonraki süreçte de herkesin barışa destek vermesini istiyoruz” diye konuştu.

Kaçırılan köy korucu Esat Faruk ise 9 ay önce kaçırılarak örgüt kampına götürüldüğünü söyledi. Faruk “Herhangi bir sıkıntı görmedim. Süreç devam ediyor. Süreç böyle giderse inşallah iyiye gider. Hepimiz için iyi olur. Bu sürecin devamını istiyorum. Başkada bir şey istemiyorum” dedi.

Mazlum – Der Hakkari Şube Başkanı Cengiz Şen ise korucu Esat Faruk’u ailesinin girişmeleri sonucunda kendilerinin yaptığı basın açıklamaları ile seslerini duyurduklarını söyledi. Şen, “Bu sürecin iyiye evirilmesi sonucunda korucuyu serbest bıraktılar. Bundan sonra Sadi Özatak için de girişimlerimiz devam edecek. Kendileri de yakın bir zamanda kendisi ile ilgili akıbetin sonuçlanacağını ve bırakabileceklerini bize aktardı. Sadi Özatak’ın dışında diğer şahısların alı konulduğuna ilişkin herhangi bir demeçleri olmamış, bunu üstlenmemişler, bu konuda bu şahısların kendi ellerinde olmadığını dile getirdiler. Bunu da kamuoyu ile paylaşma gereği duyduk” şeklinde konuştu.

Kaçırılan köy korucu Esat Faruk ailesi ile buluştuktan sonra beraberindeki heyet ile Hakkari’ye hareket etti.

Taliban’ın serbest bıraktığı mühendis Türkiye’de

Afganistan’da bir inşaat şirketinde tekniker olarak çalışan ve yaklaşık 2 yıl önce Taliban mensuplarınca kaçırıldığı belirtilen Sertaç Dikilitaş, MİT’in girişimleriyle kurtarıldı. Kurtarıldığı müjdesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen Dikilitaş, THY’nin TK 707 sefer sayılı uçağıyla saat 16.00’da Kabil’den İstanbul’a geldi. Burada görevliler tarafından alınan Dikilitaş, bir süre bekledikten sonra tekrar uçağa binerek Adana’ya gitti.

Serbest kalan kamu görevlileri baba ocağında

İKİ YILLIK ESARETTEN SONRA BABA OCAĞINDA 

Helikopterle Diyarbakır havaalanına getirilen Abdullah Söpçeler, babası ile birlikte uçaklaİstanbul Atatürk Havalimanı’na indi. Buradan askeri yetkililerin de bulunduğu bir özel araçla Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Büyük Mandıra beldesine gelen Söpçeler, saat 02.30 sıralarında babaocağına kavuştu. Çok sayıda belde sakinin karşılamaya geldiği Astsubay Abdullah Söpçeler, sivil giyimlii asker ve yakınları tarafından hızlı bir şekilde içeri alındı. 

Astsubayın kavuşma anını görüntülemek isteyen basın mensuplarının karşısına baba Hüseyin,anne Hazel ve kızkardeşi Ayşegül Söpçeler çıktı. Abdullah Söpçeler’in ailesi süreç içerisinde kendilerinden dualarını eksik etmeyen herkese teşekkür etti. Gazetecilerin görüntü alma talebiaile tarafından reddedildi.

“DÜNYAYA YENİDEN GELMİŞ GİBİ OLDUK”

Van’ın Çatak ilçesinde terör örgütünce 1,5 yıl önce kaçırılan ve dün heyete teslim edilen polis memuru Nadir Özgen, Söke’nin Bağarası beldesindeki evinde, ailesi, yakınları ve vatandaşlar tarafından alkışlarla karşılandı.

Araçtan inen Özgen’e sarılan annesi Müşerref Özgen, ”Yavrum, canım ciğerim, kokusu güzel çocuğum” diyerek hasret giderdi. 

Duygularının sorulması üzerine Nadir Özgen, ailesine kavuştuğundan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, ”Yaklaşık 19 ay uzak kaldım. Bu sürede dünyayı ve insanları daha iyi öğrenme fırsatım oldu. Özgürlüğün kıymetini öğrendim. Çok önemli güzel bir şey, çok mutluyum” diye konuştu.

Baba Hidayet Özgen ise ”Dünyaya yeniden gelmiş gibi olduk, çok mutluyuz” dedi.

KAYMAKAM ADAYI ERENOĞLU VE UZMAN ÇAVUŞ KOÇ ANKARA’DA

PKK tarafından çeşitli tarihlerde yol kesilerek kaçırılan kamu görevlilerinden Kaymakam Adayı Kenan Erenoğlu ile Uzman Çavuş Zihni Koç Ankara’ya geldi. Esenboğa Havalimanı’na gelen Erenoğlu ve Koç’u yakınları Türk Bayrakları ile karşıladı.

Serbest kalan kamu görevlilerinden Kaymakam adayı Kenan Erenoğlu ile Uzman Çavuş Zihni Koç, tarifeli uçak ile Diyarbakır’dan Ankara’ya geldi. Erenoğlu ve Koç’u Esenboğa Havalimanı’nda ailesi ve yakınları büyük bir coşkuyla karşıladı. Havalimanı’ndan önce Uzman Çavuş Koç ve ailesi çıktı. Koç ve ailesi siyah bir minibüse binerek Amasya’ya gitmek üzere yola çıktı.

Ailesi Ankara’da olan Erenoğlu’nu ise Babası Mustafa ve Annesi Nazmiye Erenoğlu’nun yanı sıra çok sayıda yakını karşıladı. Konvoyla Eryaman’da bulunan evine giden Kaymakam adayı Kenan Erenoğlu, 607 gün sonra ailesine kavuştu. Aylar sonra baba ocağına dönen kaymakam adayı Kenan Erenoğlu’nu çok sayıda mahalleli Türk bayraklarıyla karşıladı. Erenoğlu’nun eve gelmesi nedeniyle evinin önünde kurban kesildi.

PKK’NIN KAÇIRDIĞI 2 ASKER MEMLEKETLERİNDE GÖZYAŞLARIYLA KARŞILANDI

Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde geçen yıl Ağustos ayında yol kesen PKK’lı teröristler tarafından kaçırılan ve bugün Irak’a giden heyete teslim edilen 8 kamu görevlisi arasında bulunan 21 yaşındaki Şanlıurfalı er Reşat Çeçan ile aynı yaştaki Hadi İzli, serbest bırakılmalarının ardından memleketlerine geldi. Gece yarısı evlerine gelen Çeçan ve Gizli, yakınları tarafından zılgıtlar eşliğinde karşılandı. Çocuklarına kavuşan 2 aile fertleri sevinç gözyaşları döktü.

Şanlıurfalı askerler Reşat Çeçan ile Hadi Gizli, geçen yıl izinlerini geçirdikten sonra, 7 Ağustos günü otobüsle birliklerine teslim olmaya giderken, Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında yol kesen PKK’lı teröristler tarafından kaçırıldı. Aylardır haber alınamayan Şanlıurfalı 2 askerin de bulunduğu 8 kamu görevlisi bugün Irak’a giden BDP öncülüğündeki heyet tarafından teslim alınarak yurda getirildi.

PKK tarafından serbest bırakılan kamu görevlileri yapılan işlemlerin ardından helikopter ile ilk olarak Diyarbakır’a götürüldü. Serbest bırakılanlar arasında bulunan Şanlıurfalı erler Hadi İzli ve Reşat Çeçan ile Gaziantepli uzman çavuş Kemal Ekinci karayoluyla Diyarbakır’dan Şanlıurfa’ya gönderildi.

TUGAY KOMUTANLIĞI’NA GELDİLER

Diyarbakır’dan minibüslerle yola çıkan 2 Şanlıurfalı ve 1 Gaziantepli askerler ile aileleri saat 22.00 sıralarında kent merkezinde bulunan 20’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı’na geldi. Tugay Komutanlığı’na girilmesinden kısa süre sonra askerlerden Reşat Çeçan kent merkezindeki evine, Hadi İzli Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesine, uzman çavuş Ekinci ise Gaziantep’e gönderildi.

SOKAKTA ZILGITLARLA KARŞILANDI

Kendisinden 8 ayı aşkın süredir haber alınamayan ve bir kardeşi de PKK terör örgütünün dağ kadrosunda bulunduğu öğrenilen askerlerden Reşat Çeçan, Tugay Komutanlığı’ndaki işlemlerinin ardından annesi Fatma ve babası Cemal Çeçan’ın da bulunduğu minibüs ile oturdukları Eyyüpkent Mahallesi’ndeki evine geldi. Burada bekleyen Çeçan’ın yakınları minibüsün mahalleye girmesiyle birlikte, zılgıt çekmeye başladı. Alkış ve zılgıtlar eşliğinde minibüsten inen Reşat Çeçan, yakınlarıyla sarılarak hasret giderdi.

GÖZYAŞLARI SEL OLDU

Yakınlarının kucakladığı Reşat Çeçan’ın kurtulmasına sevinen annesi, teyzesi, dedesi ve kız kardeşleri uzun süre gözyaşı döktü. Sevinç gözyaşlarının döküldüğü evde gazetecilere konuşan Reşat Çeçan, ailesine kavuştuğu için mutlu olduğunu söylerken, kendisine yöneltilen soruları ise asker olduğu için yanıtlayamayacağını söyledi. Çeçan’ın babası Cemal Çeçan ise barış çağrısını yineleyerek, “Oğlumuza kavuştuğumuz için çok mutluyuz. Artık barış gelsin. Türk ya da Kürt hiçbir anne ağlamasın. Artık cenaze beklemeyelim, herkesin bu sürece destek olmasını istiyoruz. Artık cenazeler değil barış gelsin” dedi.

Öte yandan Çeçan’ın serbest bırakılmasının ardından kente geldiğini öğrenen çok sayıda akrabası da Çeçan ailesinin evine akın etti.

ER HADİ İZLİ’NİN KÖYÜNDE BÜYÜK SEVİNÇ

PKK tarafından kaçırılan askerlerde Hadi İzli de serbest bırakılmasının ardından saat 23.00 sıralarında memleketi Viranşehir’in Yaban Köyü’ne ulaştı. İlçe girişinde kendisini bekleyen Viranşehir Kaymakamı Muhammet Lütfü Kotan’ın makam aracı ile köyüne gelen Hadi İzli, burada zılgıt çeken yakınları tarafından alkışlarla karşılandı.

Bugün serbest bırakılan kamu görevlileri arasında bulunan Viranşehirli asker Hadi İzli, saat 23.00 sıralarında Viranşehir’e ulaştı. İlçe girişinde İzli’nin bulunduğu minibüs, Viranşehir Kaymakamı Muhammet Lütfü Kotan ve Viranşehir İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Tuncay Kaplan tarafından karşılandı. Kaymakam Kotan geçmiş olsun dileklerini ilettiği Hadi İzli’yi daha sonra kendi makam aracına alarak köye hareket etti.

KÖY MEYDANINDA ZILGITLI KARŞILAMA

Kaymakam Kotan’ın makam aracı ile ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıktaki Yaban Köyü’nün Sergen Mezrası’na giden Hadi İzli, burada yakınları tarafından zılgıtlar eşliğinde karşılandı. Araçtan indiği sırada alkışlanarak karşılanan İzli, kendisini bekleyen yakınlarıyla sarılarak hasret giderdi. Bu sırada askerin yakını olan çok sayıda kadının gözyaşlarına hakim olamayarak ağladığı görüldü. Köy meydanında uzun süre yakınlarıyla sarılarak hasret giden İzli, daha sonra omuzlara alınarak Kaymakam Kotan ve yakınlarıyla birlikte evlerine girerek sohbet etti. Gazetecilerin sorularına cevap vermeyen Hadi İzli, “Aileme kavuştuğum ve evime geldiğim için çok mutluyum” dedi.

8 ayı aşkın süredir oğlundan haber alamadığı için endişeli günler yaşadığını söyleyen Hadi İzli’nin annesi Şaha İzli ise “Oğluma kavuştuğum için çok mutluyum. Allah herkese böyle mutluluk nasip etsin. Artık barış gelsin, Türk, Kürt, Arap hiç bir anne gözyaşı dökmesin” dedi.

UZMAN ÇAVUŞ AİLESİNE KAVUŞTU

PKK tarafından Kuzey Irak’ta serbest bırakılanlar arasında bulunan 24 yaşındaki Uzman Çavuş Kemal Ekinci, Gaziantep’teki ailesine kavuştu.

Karataş Mahallesi’ndeki evine gelen Ekinci, yaklaşık bin kişi tarafından davul, zurna ve zılgıtlarla karşılandı. Türk bayraklarıyla süslü sokağa mahallesine minibüsle gelen Ekinci’yi yakınları omuzlarına alarak evine götürdü. Yaklaşık 18 ay sonra evine dönen Ekinci, Diyarbakır’dan beraber geldiği babası Ömer, annesi Nezihe, eşi Dilek ve hiç görmediği 1,5 yaşındaki kızı Bahar ile hasret giderdi. Baba Ömer Ekinci, çok yorgun olduklarını belirterek, “Hamdolsun Allah’a. Bütün emeği geçen arkadaşlara, bütün devlet görevlilerine teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun. Şimdi çok yorgunuz ve dinlenmek istiyoruz” dedi.

Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan ise “Allah bu mutluluğu doya doya yaşamayı nasip etsin. Annesine kavuştu, evladına kavuştu, işine kavuştu. Allah razı olsun. Güzel bir gündü, ama yorucu bir gündü” diye konuştu. Anne Nezihe Ekinci de oğullarına kavuştukları için çok mutlu olduklarını anlattı.

Serbest bırakılmaları pazarlığın sonucu değil

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Serbest bırakılan kamu görevlilerine ”geçmiş olsun” dileğinde bulunan Atalay, ”Onlarla ilgili bizim kaygılarımız vardı. Özellikle kaymakam yardımcısı benim ilimden, Kırıkkale. Annesi ile yakın görüşüyorduk” dedi.

Kamu görevlilerinin sağlık durumlarıyla ilgili bir sorun olmadığını ifade eden Atalay, zaten orada sağlık personeli ve doktorun bulunduğunu söyledi.

Konuyla ilgili bazı değerlendirmeleri anımsatan Atalay, ”Bu karşılıklı bir pazarlığın sonucu falan değil, kesin olarak onu ifade etmek istiyorum. Ama bunu biz sürecin yürümesi açısından olumlu bir jest, olumlu bir tutum olarak değerlendiriyoruz. O açıdan memnunuz” dedi.

Kamu görevlilerinin ailelerine teslimlerinin uygun şekilde yapıldığını belirten Atalay, şöyle devam etti:
”Zaten burada pek provoke edilecek fazla bir boyut da yok. İşte aileleri alıp gidecekler. Dolayısıyla biz olumlu karşılıyoruz. Doğrusu ben BDP’nin kendi aralarındaki konuşma notlarının basına sızdırılmasıyla ilgili açıklamasını ve tavrını da olumlu buluyorum. Yine süreç açısından onu da olumlu buluyorum. Çünkü bu tür şeyler daha önce açıklanmıştı, güven sarsıcı şeyler. Burada açıkça, ‘bunu biz yaptık, bizim adamlarımız yaptı ve onlara da gerekli müeyyide uygulandı’ şeklinde açıklamalarını da olumlu buluyorum. Yani bu ikisi de sürece doğrusu olumlu katkılar verecek. Zannediyorum vatandaşlarımız için de milletimiz için de bunlar sürece desteği artıcı gelişmelerdir.”

Atalay, ”Devlet memuru oldukları için kademe ilerlemeleri devam edecek mi?” sorusu üzerine, bunların teknik konular olduğunu ifade etti. Atalay, ”Ama görevleriyle ilgili bir sorun yok. Görevlerine başlayacaklar, devam edecekler” diye konuştu.

Terör örgütü elebaşı Öcalan’ın yazdığı mektuplar ile İmralı’ya gidecek üçüncü heyete ve sürecin devamına ilişkin soruya da Atalay, ”Her şey iyi yürüyor, bir sorun yok” karşılığını verdi.

Son SBS’de başörtüsü serbest

2013 yılı Haziran ayı itibarıyla son kez yapılacağı ilan edilen ve yerine getirilecek olan yeni sistem henüz netleşmeyen Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) 2013 yılı kılavuzu cuma günü yayınlandı. Kılavuzda, geçtiğimiz yılki kılavuzdan farklı olarak öğrencilere sınavda serbest kıyafetin önünü açacak bir bölüm de yer aldı.

Habertürk’ten Sultan Uçar’ın haberinde kılavuzda yapılan değişikliğe dikkat çekerken, klavuzun “Sınavın Uygulanması” başlıklı bölümündeki “e” maddesinde “Öğrenciler, fotoğraflı sınav giriş belgesindeki fotoğrafıyla karşılaştırıldığında tanınmasını sağlayacak bir kıyafetle sınava gireceklerdir” denildi.

Sınav gözetmeni öğretmenlerin ise 1982 tarihli Kamu Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ne uygun olarak kadınların başı açık ve erkeklerin kravatlı olarak görev yapabilecekleri bildirildi.

GEÇ KALAN GİREBİLECEK

2013 SBS ve Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na (PYBS) ilişkin diğer ayrıntılar şöyle: 

Başvurular 4-22 Mart 2013 tarihleri arasında. 

Sınav 8 Haziran 2013’te Lefkoşa, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek ile Türkiye’de eşzamanlı olarak 10.00’da başlayacak. 

Sınav başladıktan sonra ilk 20 dakika geç kalan öğrenciler de sınava alınacak. 

Ruhsal ve duygusal, yani dikkat eksikliği veya hiperaktivite bozukluğu olan öğrenciler de bu yıl görme, işitme ve bedensel engelleri olan öğrenciler gibi tek kişilik salonlarda sınava girecek ve diğerleri gibi fazladan 30 dakika süre verilecek. 

Sınavda 23 Türkçe, 20 matematik, 20 fen ve teknoloji, 20 sosyal bilimler (İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Vatandaşlık ve Demokrasi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), 17 de yabancı dil sorusu olmak üzere 120 dakikada toplam 100 soru yöneltilecek.

Savcı, Karadayı’nın serbest kalmasına itiraz etti

Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın serbest bırakılmasına ilişkin karara, soruşturma savcısı Mustafa Bilgili’den itiraz geldi.

Savcı Mustafa Bilgili, 28 Şubat soruşturması kapsamında dönemin Genelkurmay Başkanı Karadayı’nın tutuklanmasını talep etmiş, ancak bu talep Özgürlük Hakimi Halil İbrahim Kütük tarafından reddedilmişti.

Savcı Bilgili, son karara da itiraz ederek Karadayı hakkında ikinci kez tutuklama talep etti.

Talebe gerekçe olarak, kuvvetli suç şüphesi ve mevcut delil durumunu gösteren Bilgili, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir’in Karadayı’ya yönelik açıklamalarını da delil olarak sundu. Kararı, başka bir özgürlük hakimi değerlendirecek.

Tutuklama talebini reddeden Ankara özgürlük hakimlerinden Halil İbrahim Kütük; “Başlıbaşına soyut suçlamalar tutuklama gerekçesi yapılamaz” diyerek adli kontrol uygulanmasının yeterli olduğuna karar vermişti.