Saç boyasına son verecek buluş

Yaşlılığın da bir belirtisi olarak görülen saçların kırlaşmasının önüne artık boyamadan da geçebilirsiniz. Avrupalı bir grup bilim insanının yaptığı çalışmada ağarmış saçların tekrar eski haline getirilebilecek ilaç geliştirildi.

Ağarmış saçlara uygulanan bu geliştirilmiş krem insanlar üzerinde test edildi. Bu ilacın saçları eski haline getirmesinin yanı sıra dış derinin renk kaybını da giderdiği belirtildi.

Faseb dergisinde yayımlanan araştırma birçok çevrede heyecan yarattı. Derginini editörü Gerald Weissmann “ağarmış saçları gidermek için nesiller boyu çok sayıda ilaç uyduruldu. Ama şimdi ilk kez gerçek bir tedavi imkanı sunan ilaç geliştirildi. Saç köklerine uygulanan bu ilaç beyazlık sorununu gideriyor” dedi.

2009 yılında uzmanlar saç köklerinde hidrojen peroksit birikimi ile ağarmış saçların çıkmaya başladığını belirtti. Bu hidrojen peroksit birikimi saçlara bir tür çamaşır suyu etkisi yaparak beryazlaştırıyor.

Alman ve İngiliz uzmanlar 2411 bin vitiligo hastası üzerinde yaptıkları araştırmada onların saç örneklerini aldı. Katalaz adını verdikleri özel bir enzim keşfeden uzmanlar bu enzimin hidrojen peroksit birikimini parçaladığı ve oksidatif stresi rahatlattığını gördü. Uzmanlar PC-KUS adını v erdikleri tedavi yöntemiyle ağarma sürecini tersine çevirdiklerini belirtti.

Tedavi lokal oluyor ve güneş ışığı ile aktive oluyor. Çalışmada çoğı vitiligo hastasının kirpikleri ve derisi orijinal rengine döndü.

Eker’den GDO tartışmasına son nokta

“Pirinçte GDO var mı, yok mu?” tartışmasına Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker son kez cevap verdi. Eker, GDO’lu ürüne sıfır tolerans politikası izlediklerini söyledi ve iddiaları kesin bir dille yalanladı.

Öte yandan Et ve Balık Kurumu’na bir de süt ekleniyor. Artık süt denetimi de Et Balık Kurumu çatısı altında yapılacak.

“GDO’YA İZİN VERMİYORUZ”

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, GDO’lu pirinç tartışmalarına son kez cevap verdi.

Eker, “Dünyada henüz ticarete konu GDO’lu pirinç üretimi olmuş değil. O toleranslı, hiç bir şekilde biz GDO’ya izin vermiyoruz. Vatandaşların kafasını karıştırmaya, üreticilerimize zarar vermeye hiç birimizin hakkı yok” diye konuştu.

“GDO ÖLÇÜMÜ YAPAN İKİ LABORATUVARIMIZ VAR”

Türkiye’deki laboratuvarların GDO ölçümü yapmak için akredite olmadığı yönündeki eleştirilere de cevap veren Bakan Eker, “Sadece Tarım Bakanlığı’nın GDO’nun bütün türlerini, tiplerini, miktarını, genin karakterini tayin edilebilecek uluslararası akreditasyona sahip 2 tane laboratuvarı var” dedi. 

SÜTÜ DE ET VE BALIK KURUMU DENETLEYECEK

Öte yandan Et ve Balık Kurumu’na bir de süt ekleniyor. Artık süt ile ilgili denetimler de kurum çatısı altında yapılacak.

Eker, “Bakanlar Kurulu kararına çıktığında biz sadece et ile ilgili değil, sütle ilgili olarak da piyasaya müdahale edebilecek bir Türkiye Et ve Süt Kurumu oluşturuyoruz” ifadesini kullandı.

SGK’dan erken emeklilikle ilgili son açıklama

Sosyal Güvenlik Kurumu’dan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında emeklilik ile ilgili olarak yaşı bekleyenlere erken emeklilik hakkı sağlayacak bir çalışmanın olduğu yönünde haberler yer aldığına dikkat çekildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun toplumun tüm kesimlerinin olduğu gibi emekli vatandaşların sorunlarıyla da yakından ilgilendiğine dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Mevcut mevzuat ve uygulamalarımız ya da geçmişte düzenlenmiş mevzuatlar gereği yapılan uygulamalarla ilgili olarak Kurumumuza çeşitli talepler iletilmektedir. Bu talepler doğrultusunda, vatandaşlarımızın memnuniyetlerinin yanı sıra gelecek nesillerimizin de sosyal güvencelerini teminat altına alacak mali sürdürülebilirlik analiz çalışmalarında bulunmaktayız.Geçmiş yıllardaki erken yaşta emeklilik ve diğer borçlanma uygulamalarının, sosyal güvenlik sisteminin gelir gider dengesini bozduğu ve finansman açığını arttırdığı gerçeğinden hareketle mali sürdürülebilirlik yaptığımız çalışmalara esas teşkil etmektedir.Basın yayın organlarında yer alan haberlere konu hususlarla ilgili olarak Kurumumuzca alınmış ve diğer Bakanlıklara iletilmiş herhangi bir karar bulunmamaktadır.”

Son 50 yılın en soğuk martı

Soğuk ve yağışlı hava dünyanın birçok yerinde etkisini sürdürüyor. Özellikle İngiltere tam anlamıyla kara teslim oldu. Son 50 yılın en soğuk mart ayını yaşayan ülkede çok sayıda yol kapandı.

İngiltere ve Kuzey İrlanda’da on binlerce ev elektriksiz kaldı. Doğal gaz sıkıntısı da baş gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde de kar etkisini sürdürüyor. Termometreler kimi yerlerde sıfırın altında 15’i gösterdi.

İşkodra kentindeki 240 yıllık İşkodra cami de su altında kaldı.

Bangladeş’te, hortum felaketi yaşandı. Ülkenin doğusunda etkili olan hortum, 20 kişinin ölümüne 300 kişinin yaralanmasına yol açtı.

Son SBS’de başörtüsü serbest

2013 yılı Haziran ayı itibarıyla son kez yapılacağı ilan edilen ve yerine getirilecek olan yeni sistem henüz netleşmeyen Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) 2013 yılı kılavuzu cuma günü yayınlandı. Kılavuzda, geçtiğimiz yılki kılavuzdan farklı olarak öğrencilere sınavda serbest kıyafetin önünü açacak bir bölüm de yer aldı.

Habertürk’ten Sultan Uçar’ın haberinde kılavuzda yapılan değişikliğe dikkat çekerken, klavuzun “Sınavın Uygulanması” başlıklı bölümündeki “e” maddesinde “Öğrenciler, fotoğraflı sınav giriş belgesindeki fotoğrafıyla karşılaştırıldığında tanınmasını sağlayacak bir kıyafetle sınava gireceklerdir” denildi.

Sınav gözetmeni öğretmenlerin ise 1982 tarihli Kamu Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ne uygun olarak kadınların başı açık ve erkeklerin kravatlı olarak görev yapabilecekleri bildirildi.

GEÇ KALAN GİREBİLECEK

2013 SBS ve Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na (PYBS) ilişkin diğer ayrıntılar şöyle: 

Başvurular 4-22 Mart 2013 tarihleri arasında. 

Sınav 8 Haziran 2013’te Lefkoşa, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek ile Türkiye’de eşzamanlı olarak 10.00’da başlayacak. 

Sınav başladıktan sonra ilk 20 dakika geç kalan öğrenciler de sınava alınacak. 

Ruhsal ve duygusal, yani dikkat eksikliği veya hiperaktivite bozukluğu olan öğrenciler de bu yıl görme, işitme ve bedensel engelleri olan öğrenciler gibi tek kişilik salonlarda sınava girecek ve diğerleri gibi fazladan 30 dakika süre verilecek. 

Sınavda 23 Türkçe, 20 matematik, 20 fen ve teknoloji, 20 sosyal bilimler (İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Vatandaşlık ve Demokrasi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), 17 de yabancı dil sorusu olmak üzere 120 dakikada toplam 100 soru yöneltilecek.

Ölmeden önce son isteği ‘Star Trek’ izlemek

Bilim kurgu ve aksiyonun birleştiği, yılların unutulmayan serisinin 12’inci filmi olan ‘Star Trek Into Darkness’ Mayıs 2013’te tekrar beyazperdede olacak.

Geçtiğimiz yaz vizyona girmesi beklenen film, yapım aşamasındaki gecikmeler yüzünden 1 sene ertelendi. Bu gecikme filmin hayranları için ufak bir problem gibi gözükse de, kanser teşhis konan Dan için filmi bir an önce izlemek çok büyük bir önem taşıyordu.

4 yıldır lösemiyle savaşan 41 yaşındaki Dan’in eşi, sosyal haber ve eğlence sitesi Reddit üzerinden ‘Dan’e ölmeden önce Star Trek izlemesi için yardım edin’ başlıklı bir yazı paylaştı.

Kanserin Dan’in vücuduna yayıldığını ve sayılı günlerinin kaldığını belirten eşi, filmden önce gösterilecek 10 dakikalık Star Trek ön izlemesi için ‘Hobbit’e gittiklerini ancak gösterimin gerçekleşmediğini yazdı.

“Dan ölmeden önce Star Trek’i izlemeyi çok istiyor. 10 dakikalık bir bölüm bile yeterli olacaktır. Eğer bunu yapabilecek biri varsa çok mutlu olacağız” mesajı kısa sürede internette yayıldı. Ardından yapım şirketi Paramount ve Bad Robot yetkilileri Dan’e ulaştı.

Mayıs ayında vizyona girecek filmi J.J. Abrams ve yapımcılar, Dan ve ailesi için göstermeyi kabul etti. Dan’in eşi tekrar Reddit üzerinden filmi çok beğendiklerini ve bu güzel hediye için teşekkür ettiklerini yazdı.

Abrams ve Paramount ise henüz konu hakkında yorum yapmadı.

‘Star Trek Into Darkness’ 7 Haziran’da Türkiye’de gösterime girecek.

Belhanda’nın transferinde son durum

Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Abdullah Kiğılı, Faslı futbolcu Younes Belhanda’nın transferi hakkında açıklamalarda bulundu.

Fas milli takımının genç yeteneği Belhanda’nın transferi hakkında bilgi veren Kiğılı, transfer görüşmelerinin medyada sıkça yer almasının ardından kulübü Montpellier’in yüksek bonservis bedeli talep ettiğini, istenilen rakamları verecek durumlarının olmadığını, bu nedenle de transferi şimdilik askıya aldıklarını belirtti.

Abdullah Kiğılı, şöyle konuştu: “Aslında oyuncu ile bir kez görüştük, kulüp ile ise yapılan temasta istenilen rakam çok büyük oldu. Yalnız Belhanda değil, isimlerini açıklayamayacağım önemli oyuncular ile görüşüyoruz. Açıklamıyoruz çünkü yine aynı durum olacak, fiyat artacak. Taraftar beklenti içinde, bunun da farkındayız ama 1 hafta içinde bu işi sonuçlandıracağız.”