İsrail’in tazminat heyeti geliyor

İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi

İsrail’in Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden 9 Türk vatandaşının ailelerine ödeyeceği tazminat konusunu görüşmek üzere görevlendirilen İsrailli heyette, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun danışmanları Yaakov Amidror ve Joseph Ciechanover’in bulunacağı öğrenildi.

İsrailli üst düzey diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Netanyahu’nun onayı doğrultusunda 11 Nisan’da tazminat görüşmelerini başlatmak üzere Ankara’ya gelecek heyette, Amidror ve Ciechanover yer alacak. İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni’nin ise görüşmelere katılması öngörülmüyor.

Temaslar başlamadan önce, görüşmelerin içeriğine ilişkin yorumda bulunmanın ”uygun ve adil” olmayacağını dile getiren kaynaklar, iki ülke heyetlerinin, Erdoğan ve Netanyahu tarafından yapılan resmi açıklamalar çerçevesinde, üzerinde anlaşma sağlanması gereken hususları ele alacaklarını belirtti.

İsrail’den “tazminat” için heyet geliyor

İsrail’in Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden 9 Türk vatandaşının ailelerine ödeyeceği tazminat konusunu görüşmek üzere görevlendirilen İsrailli heyetin, gelecek hafta içinde Türkiye’de olacağı öğrenildi.

İsrailli üst düzey diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, tazminat konusunu görüşecek heyetin, İsrail’de bu hafta boyunca kutlanan Hamursuz Bayramı’nın hemen ardından Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Türk ve İsrailli yetkililer arasındaki ön görüşmelerin şu an itibariyle telefon aracılığıyla yürütüldüğünü belirten kaynaklar, görüşmenin kesin tarihinin henüz belirlenmediğini söyledi.

Sürecin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun danışmanları Yaakov Amidror ve İzak Molho ile Adalet Bakanı Tzipni Livni tarafından yürütüldüğüne işaret eden kaynaklar, detayların önümüzdeki günlerde netleşeceğini kaydetti.

Mavi Marmara yardım gemisine düzenlenen baskının ardından Türkiye’nin öne sürdüğü şartları kabul eden İsrail, saldırıda hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarına tazminat ödeyeceğini taahhüt etmişti. 

Hastaneden 2 hastaya 4 milyon lira tazminat

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni, yanlış ameliyat sonucu felç kalan iki hasta için 1 milyon 100’er bin lira tazminat ödemeye mahkum eden yerel mahkeme kararlarının Danıştay tarafından onanmasına üniversite tarafından yapılan itiraz reddedildi. 2 hastadan, Ağrılı olan ancak Balıkesir’in Edremit İlçesi’nde oturan ve bugün 19 yaşına gelen Nurcan Fırat’ın babası Sulhattin Fırat, alacakları parayı yine sağlık için harcayacaklarını söyledi.

Edremit’te oturan 55 yaşındaki Sulhattin Fırat, Ekim 2005’te akrabalarını ziyaret için gittiği Erzurum’da, kifozkolyoz (yana ve öne doğru kamburluk) hastası kızı o zaman 11 yaşında olan Nurcan Fırat’ı tedavi ettirebileceğini öğrendi. Nurcan Fırat, 2005 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ameliyat edildi. Fırat’ın felç olarak yatağa mahkum kalması üzerine, yine aynı şekilde felç kalan bir başka hasta ile beraber Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi aleyhine 2007 yılında Erzurum 1. İdare Mahkemesi’nde tazminat davası açıldı.

Dört yıl süren dava sonunda, İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan alınan rapor ile bilirkişi raporlarını göz önünde bulunduran mahkeme, üniversiteyi Fırat için, toplam 1 milyon 100 bin lira maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Danıştay 10. Dairesi, yerel mahkemenin kararını onadı. Üniversite bunun üzerine Danıştay’a ‘kararın düzeltilmesi’ talebinde bulundu. Ancak Danıştay, 26 Aralık 2012 tarihinde de bu istemin reddine karar verdi. Nurcan Fırat’ın toplam alacağı tazminatın, yasal faiziyle yaklaşık 2 milyon lirayı bulacağı kaydedildi.

8 yıldır yatağa mahkum hayat süren Nurcan Fırat da kazandığı tazminatı, tedavisi ve rehabilitasyonu için harcamayı planladıklarını söyledi. Herşeye rağmen açıköğretim lisesinde eğitimine devam ettiğini kaydeden Fırat, “İyileşirsem polis olmak istiyorum” dedi.

Genç kızın babası Sulhattin Fırat da tazminatın ödenmesi konusunda sıkıntı olduğunu belirtti. Baba Fırat, “Tazminatı alabilirsem, çocuğun tekrar eski sağlığına kavuşması için kullanacağım” dedi.

Anne kudret Fırat da tazminatın alınması konusunda devlet büyüklerinin kendilerine yardım etmesini istedi.

AIDS bulaşan hastaya rekor tazminat

Selanik İdari Temyiz Mahkemesi’nin kararında, kan nakli sırasında meydana gelen olaya, Hipokratio Hastanesi’ndeki “büyük ölçüdeki eksiklikler ve yasadışı işlemlerin” neden olduğu belirtildi.

Adı açıklanmayan hasta, 2005 yılında kan nakli programı sırasında AIDS’li bir vericiden alınan kanın kendisine nakledilmesiyle virüs kapmıştı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından yapılan araştırmada, hastanede açık kalp ameliyatı olan 76 yaşındaki bir hastanın da aynı kandan virüs kaptığı tespit edilmişti.

HIV virüsü taşıdığını bildiği halde kan verdiği belirlenen kişi, çıkarıldığı mahkemece cezalandırılmıştı.