Fedakar turist yaşama tutunamadı!

Otel görevlileri ve yardıma gelen vatandaşların uzun süren çabalarıyla denizden çıkarılan turist sahilde yapılan ilkyardım çalışmalarının ardından hastaneye kaldırılırken hayatını kaybetti.

Türk-Arap ilişkileri Merkezi tarafından Riva’da bir otelde düzenlenen “3. İslam Ülkeleri Kanaat Önderleri Formu” na katılan Tunus’lu Ahmet Tanguri (60) öğle arasında otelin plajında dinlenmeye çekildi. Bu sırada denize giren bir baba oğulun dalgalar arasında çırpınarak yardım istemesi üzerine elbiselerini çıkarıp yanına can simidi de alarak denize atladı. Kısa sürede baba ile oğlunun yanına ulaşan Ahmet Tanguri can simidini küçük çocuğa vererek kayalıklara çıkartmayı başardı. Daha sonra çocuğun babasının da kayalıklara çıkartan Taguri bu bırada kendisi de kayalıklara çıkmak isterken dalgalarak kapılarak suda kayboldu.

KAYALIKLARDA CAN PAZARI

Bağrışmalar üzerine kısa sürede olay yerine gelen otel görevlileri ve vatandaşlar Tanguri’ye ulaşarak kayalıklara çıkarttı. Yaşlı turiste vatandaşlar kayalıkların üzerinde ilkyardım yaparken olay yerine ambulans ve jandarma ekipleri çağırıldı. Tunuslu turist kayalıkların üzerinde vatandaşların yaptığı ilk müdahalenin ardından can simidi bağlanarak jetski yardımıyla plaja çıkarıldı.

KALP MASAJI YAPILDI

Plaja çıkarılan turiste burada da otelin sağlık görevlisi tarafından tarafından kalp masajı ve sunni tenefüs yapıldı. Kısa süre sonra olay yerine sağlık ekipleri geldiler. Koşarak plaja inen sağlık görevlileri boğulan yaşlı adamı hayata döndürmek için oksijen vererek tıbbi cihazlarla yaklaşık 15 dakika müdahale ettiler.

YAKINLARI DUA ETTİ

Sağlık ekiplerinin müdahalesi sırasında olayı duyarak plaja inen yaşlı adamın yakınları gözyaşları içinde dua ettiler. Yaşlı adan yapılan müdahalenin ardından ambulansa konularak hastaneye götürüldü. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşlı adam yolda hayatını kaybetti.

 

Yine toplu tecavüz

Hindistan, yine bir toplu tecavüz haberiyle sarsıldı. Ülkenin Madhya Pradesh eyaletinde İsviçreli bir kadına toplu tecavüz edildiği ve olayla ilgili 13 kişinin sorgulandığı belirtildi.

Yerel polis yetkilisi C. S. Solanki’nin yaptığı açıklamada, söz konusu kadın ve kocasının tapınak kasabası olarak bilinen Orchha’dan bisikletleriyle yola çıkarak geceyi geçirmek için kamp kurdukları ormanda 8 kişilik bir grubun saldırısına uğradığını ifade etti. Solanki, çiftin dövüldüğünü ve eşyalarının çalındığını kaydetti.

Hindistan’da 16 Aralık’ta da 23 yaşında genç bir kadın otobüste toplu tecavüze uğramış ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Olay, ülkede geniş çaplı protestolara neden olmakla kalmamış uluslararası tepki de çekmişti.

Kamerun’da 7 Fransız turist kaçırıldı

Kamerunlu güvenlik güçleri, 4’ü çocuk 7 Fransız turistin, Nijerya sınırındaki Dadanga bölgesinde kimliği belirsiz silahlı kişilerce kaçırıldığını, olayın faillerinin sınır boyunca arandığını duyurdu.

Görgü tanıkları, Fransız turistlerin bölgedeki Waza Parkı’nı ziyarete geldiği ve geceyi parkta kamp yaparak geçirdiğini belirtti.

Öte yandan, Yunanistan’da olan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise aynı aileden 7 kişinin, Nijeryalı terörist bir grup tarafından kaçırılmış olabileceğini açıkladı.

Hollande, kaçırılan turistlerin Nijerya’ya götürülmüş olabileceğini belirterek, Kamerun’daki tüm Fransız vatandaşlarını dikkatli olmaları konusunda uyardığını söyledi.

AFP’ye konuşan bir Kamerunlu yetkili de turistlerin Nijeryalı Boko Haram örgütü tarafından kaçırılmış olabileceğini iddia etti.

Geçen yıl 19 Aralık’ta, Boko Haram’la bağlantılı olduğu sanılan Ensar örgütü, Nijer sınırı yakınındaki Rimi bölgesinde Fransa’nın Mali’ye askeri müdahale hazırlığı nedeniyle bir Fransız mühendisi kaçırmıştı.

Ensar örgütü, cumartesi günü de Nijerya’daki bir inşaat şirketinden 7 yabancı çalışanın kaçırılmasını üstlenmişti.

Fethiye’de erkek nüfusu artıyor

Fethiye bu nüfusu ile 851 bin 145 nüfusa sahip Muğla’nın toplam nüfusunun 4’te birine denk oldu. İlçede Türkiye’nin her ilinden insan yaşarken, ilçedeki erkek sayısındaki artış dikkat çekti. 2011 yılında eşit olan kadın erkek sayısı arasındaki fark 6 bin kişi arttı.

TÜİK adrese dayalı nüfus sistemine göre geçen yılın nüfus sayısını açıkladı. Yapılan açıklamada Fethiye’nin 2012 yılındaki toplam nüfusu 195 bin 419 olarak gerçekleşti. 851 bin 145 nüfusa sahip Muğla ilinin toplam nüfusunun yüzde 25’ine sahip Fethiye, yeni nüfusuyla geçen yıl 188 bin 259 olan nüfusunu yüzde 3,5 artırdı. Genç bir nüfusa sahip olan ilçede 25-40 yaş arasındaki nüfus sayısı 58 bin 893 oldu.

Araştırmada Fethiye’deki erkek sayısının kadın sayısına oranında yaşanan artış dikkat çekiyor. Bir önceki yıl 95 bin 93 olan Fethiye’deki erkek nüfus 2012 yılında 99 bin 55’e yükseldi. Bir önceki yıl birbirine eşit olan kadın erkek sayısı arasındaki fark, yeni verilerle birlikte iyice açıldı. 2011 yılında ilçedeki toplam kadın sayısı 93 bin 166 iken geçen yıl bu sayı 96 bin 364’de kaldı.

TÜİK verilerine göre 195 bin 419 nüfuslu Fethiye’de, 47 bin 810 kişi başka illerden gelerek ilçeye yerleşmiş. Fethiye’ye dışarıdan gelip yerleşen illerin ilk sırasında 2 bin 928 kişiyle Denizli yer alıyor. Denizli’yi sırasıyla 2 551 kişi ile Antalya, 2 bin 229 kişi ile İstanbul ve bin 740 kişi ile de Burdur takip ediyor. Bu veriler ışığında Fethiye en fazla göçü kendisi ile aynı iklime sahip Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinden alıyor. Yapılan araştırmada ilçede yaşayan en az nüfusa sahip ili 25 kişi ile Hakkari oluşturuyor. Hakkari’nin ardından 64 kişiyle Şırnak, 74 kişiyle Iğdır, 92 kişiyle Bingöl ve 97 kişiyle Bilecik takip ediyor.

“Turist sayısı 33 milyonu geçecek”

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bu yıl 33 milyonun üzerinde turistin Türkiye’ye gelmesini beklediklerini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Muğla’nın Milas ilçesinde geçen yıl bulunan kral mezarı ve Roma dönemi kalıntılarını gezdi. 

Milas’taki kazı alanının giderek büyüdüğünü belirten Günay, turizm hedeflerine de değindi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “2013’te inşallah Türkiye’nin güney sınırları normale dönerse sanıyorum bu yılın çok üstünde bu yıl 32 milyonu yakaladık. 2013’te 33’ün üzerinde iyi bir rakamı hep beraber göreceğiz. İnşallah gerideki 10 yıldaki artışı aynen sağlarsak 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir elde edecek Türkiye turizmden.” dedi.

Günay, Milas’ın ardından Yatağan ilçesindeki Stratonikea antik kentini gezerek yetkililerden bilgi aldı.