Denizli-İzmir arası 4 saatten az olacak

Boynundaki kireçleme nedeniyle 6 gündür Denizli’deki Pamukkale Colessae Termal Otel’de kür tedavisi uygulanan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, sağlığına kavuştu. Çıkıp esnaf ziyareti de yapan Bakan Yıldırım, termal turizmle yıldızlaşan Denizli’ye övgüler yağdırdı. Bakan Yıldırım, 7 saatten 4 saate düşürdükleri İzmir- Denizli arasındaki demiryolu hattının yenileneceğini, yolculuk süresinin daha da kısalmasını hedeflediklerini açıkladı. Bakan Yıldırım ayrıca, ulusal sinyalizasyon sistemi oluşturmak için yürüttükleri projenin büyük mesafe aldığını bildirdi.
Geçen cuma günü, boynundaki kireçlenme için Denizli’ye gelen ve Karahayıt’taki Pamukkale Colessae Termal Otel’de kür tedavisi gören Bakan Yıldırım, sağlığına kavuştu. Bakan Yıldırım, 6 gün sonra otelden çıkıp Bayramyeri Meydanı’nda esnaf ziyareti yaptı. Bir kebapçıda Vali Abdülkadir Demir ve Denizli Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan ile yemek yiyen Bakan Yıldırım, daha sonra kebabın piştiği ocağın önüne giderek ustadan bilgi aldı, basın mensuplarına poz verdi. Yıldırım, çok sayıda esnafı da ziyaret edip sıkıntılarını dinledi. Vatandaşlarla sohbet ederken meydanda iki Japon turistle karşılaşan Bakan Yıldırım, onlarla da İngilizce konuştu. Yıldırım, “Denizli, Pamukkale ve Türkiye’yi nasıl buldunuz. Şifalı sulara girdiniz mi” dedi. Japon turistler de Türkiye ve Denizli’yi çok sevdiklerini belirterek Türkçe ‘teşekkür’ etti.

10 yıllık çalışma
Demiryollarında son 10 yıldır ciddi bir proje başlattıklarını aktaran Yıldırım, bu projelerin yüksek hızlı tren, mevcut hatların tamamen yenilenmesi, elektrikli olmayan hatların elektrikli hale getirilmesi, sinyalsiz hatların sinyalli hale getirilmesi ve yerli demiryolunun sanayinin kurulması olduğunu söyledi. Yıldırım, projelerin hepsinde belirli bir mesafe aldıklarını belirterek, şöyle devam etti: “Yüksek hızlı trende Ankara-Eskişehir, Eskişehir-Konya tamamen bitti. Bu yılın sonunda Ankara- İstanbul açılacak. İzmir-Ankara-Afyon-Uşak-Manisa ve Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas başladık. Bursa-Bilecik hattı da başladı. Denizli-İzmir hattındaki yenileme nedeniyle 7 saatlik süre 4 saate indi. Bu güzergahta çift yön çalışmaları ve keskin virajların giderilmesi konusunda proje hazırlıyoruz. Denizli-İzmir hattına da hızlı tren gelecek.”

Ulusal sinyalizasyon

Ulusal Demiryolu Sinyalizasyon Sistemi projesini sessiz sedasız yürüttüklerini aktaran Yıldırım, “En zor işlerden bir tanesi sinyalizasyondur. Sinyalizasyonda maalesef henüz dışa bağımlılıktan kurtulmuş değiliz. Bu yüzden İstanbul Teknik Üniversitesi, TÜBİTAK ve Demiryolları bir proje başlattı. Bu projenin amacı yerli sinyal sistemini kurmak. Burada da önemli olan yazılım. Yani 3.5 ve 10 dakikada bir tren kaldırdığınız zaman oradaki trenlerin birbiriyle herhangi bir emniyeti zarar görmeden işletilmesi tamamen sinyalizasyon tren işletmeciliğinin emniyeti için olmazsa olmaz bir şey. Bu konuda da dışa bağımlılıktan kurtulmak için bir çalışma yürütüyoruz” dedi.

 

Yeni Asır