‘Dünyanın En İyileri’nde 6 Türk üniversitesi

Leiden Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Merkezi tarafından “Web of Science” veri tabanından 2008-2011 yılları arasında yayınlanan makale ve incelemeler esas alınarak hazırlanan 2013 sıralaması açıklandı.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, “Leiden” sıralama tablolarının, üniversitelerin boyut normalizasyonu, diğer kurumlarla yapılan ortak yayınların kurumlara dağıtımı ve İngilizce olmayan yayınların hesaba katılmasıyla hazırlandığını anlattı.

Leiden sıralamasında yayın kalitesi kriterinin, üniversitelerin yayınlarının yüzde kaçının dünyada en çok atıf alan makalelerin yüzde 10’luk dilimde yer aldığını ölçtüğünü belirten Akbulut, ilk 500’deki Türkiye üniversitelerinin 4 farklı “etki” ile “işbirliği” göstergesine göre değerlendirdiğini, verilerin temel bilimler ve sosyal bilimler alanında yapılan yayınlardan oluştuğunu ifade etti.

Akbulut, “Leiden tarafından geçen yıl yapılan sıralamada ilk 500’de 6 üniversitemiz yer almıştı. Üniversitelerimiz, dünya sıralama sisteminlerinde ilk 500’de yer almaya devam ediyor. Bu yılki sıralamada da dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına 6 Türk üniversitesi girdi. İlk 500’e giren üniversitelerimiz Hacettepe, ODTÜ, Ankara, Ege, İstanbul ve Gazi” dedi.

Akbulut, daha önce listede yer alan İstanbul Teknik Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesinin ise bu yıl ilk 500’e giremediğini söyledi.,

SIRALAMA TESADÜF DEĞİL

Raporun Türk üniversitelerinin dünya sıralamalarında üst sıralarda yer almasının tesadüfi olmadığını gösterdiğini belirten Akbulut, şunları kaydetti:

“6 üniversitemizden ODTÜ kritelerin üçünde ülke birincisi, birinde ülke ikincisi ve birinde de ülke altıncısı oldu. İstanbul Üniversitesi kriterlerin birinde ülke birincisi, birinde ülke dördüncüsü ve üçünde ülke beşincisi, Ankara Üniversitesi kriterlerin birinde ülke birincisi, birinde ülke beşincisi ve üçünde ülke altıncısı olarak yer aldı.

Ege kriterlerin ikisinde ülke ikincisi, ikisinde ülke üçüncüsü ve birinde ülke altıncısı, Hacettepe kriterlerin ikisinde ülke ikincisi ve üçünde ülke dördüncüsü, Gazi ise kriterlerin üçünde ülke üçüncüsü, birinde ülke dördüncüsü ve birinde de ülke beşincisi oldu.”

EGE VE GAZİ “MATEMATİK VE BİLGİSAYAR” İLK 20’DE

Leiden’in, bu yıl ilk kez üniversiteleri 5 farklı bilim alanında da sıraladığını vurgulayan Akbulut, “Bilim alanlarına göre Ege ve Gazi üniversiteleri ‘matematik ve bilgisayar’ alanında çok üst sıralarda yer aldı. Matematik ve bilgisayar alanında, Ege Üniversitesi ülke birincisi, dünya onuncusu Gazi Üniversitesi de ülke ikincisi, dünya yirmincisi olarak dünyada akademik anlamda önemli bir başarı kazandı” diye konuştu.

ODTÜ’nün “Biyomedikal ve Sağlık Bilimleri” ve “Yaşam ve Yer Bilimleri”, Ege Üniversitesinin ise “Doğal Bilimler ve Mühendislik” alanlarında ülke birincisi olduğunu kaydeden Akbulut, Gazi Üniversitesinin de “Sosyal ve Beşeri Bilimler” alanında birincilik aldığını dile getirdi.

Akbulut, Türk üniversitelerinin, uluslararası yayın sayıları ve terfi kriterlerinde uluslararası yayınların etkisini artırarak, etki değeri yüksek dergilere yönelerek, çok sayıda uluslararası yayın yapanlar ile ulusal ve uluslararası proje alan akademisyenleri ödüllendirerek, dünya sıralamalarında daha üst sıralara çıkabileceğinin altını çizdi.

Marmara Üniversitesi taşınıyor!

Rektör Gül, 14 farklı kampüste yer alan üniversitenin 10 yıl içerisinde Maltepe’deki ortak kampüs alanına taşınacağını belirtti.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Zafer Gül, Show TV’de Görkem İldaş’ın hazırlayıp sunduğu “Üniversite Medya” programının canlı yayın konuğu oldu. Rektör Gül, programa öncelikle kadınlar gününü kutlayarak başladı ve kadına yönelik şiddeti kınadı.

Marmara Üniversitesi’nin 130 yıllık derin ve köklü bir tarihe sahip olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. M. Zafer Gül, tüm fakültelerin bugün eğitimde ilk sıralarda yer aldığını vurguladı: “Üniversitemiz, Sultan Abdülhamit tarafından kurulmuş tarihi bir eğitim kurumudur. Birçok fakültemizin geçmişi de Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar gitmektedir. Bu süreç içerisinde siyasilerden ve sanatçılardan birçok mezunumuz olmuştur. “

Modern ve yeşil bir kampüs

Marmara Üniversitesi’nin kampüslerinin Maltepe’ye taşınması konusundaki soruya, Rektör Gül şöyle cevap verdi: “İstanbul’da Bahçelievler’den Kartal’a kadar farklı 14 noktada kampüsümüz bulunmakta. Ancak geçtiğimiz ay, Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan, Maltepe’deki Kenan Evren Kışlası’nın üniversitemize devredildiğini duyurdu. Biz altyapı çalışmalarına başladık. Ama taşınmamız kısa zamanda mümkün olmayacaktır. Altyapı ve ön hazırlık çalışmaları yapılacak, uluslararası mimari proje yarışması düzenlenecek. Taşınma süreci de aşamalı olarak gerçekleştirilecek. Bu sürecin 10 yıl kadar sürmesini planlıyoruz. Avrupa ve Amerika’da örnekleri olan bir kampüs olacak. Modern eğitim yapıları, bisiklet ve koşu yolları, geniş yeşil ve ağaçlık alan, teknopark, konferans merkezleri ve sosyal faaliyet alanları gibi unsurlar yer alacak.”

Maltepe Başıbüyük’te Türkiye’nin en büyük sağlık kampüsünü de inşa ettiklerini belirten Rektör Gül, bu alanın, Kenan Evren Kışlası yerine inşa edilecek yeni kampüs ile birleştirileceğini söyledi. Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği, Eczacılık ve sağlıkla ilgili diğer bölümlerin de 2013 sonuna kadar Başıbüyük’e taşınacağı belirten Rektör Gül, “Sağlık kampüsünde hali hazırda enstitülerimiz hastalara hizmet veriyor. Bu sene sonunda diğer hastanelerin de hizmete girmesiyle günde 10 bin civarında hastaya bakılmasını planlıyoruz. Çok ciddi bir altyapı yatırımı yapıyoruz” dedi.

Rektör Zafer Gül, tüm fakülteler yeni kampüse taşınırken, üniversiteye ait tarihi binaların ise terk edilmeyeceğini önemle vurguladı. Rektör Gül, Sultanahmet ve Haydarpaşa kampüslerinde yer alan tarihi binaların kongre merkezine dönüştürüleceğini belirtti.

Çift anadal programları ve uluslararası işbirliği

Rektör Prof. Dr. M. Zafer Gül, öğrencilerin eğitim imkanlarını arttıracak yeni düzenlemeler yapıldığına dikkat çekti: “Çift anadal programlarını arttırdık. Öğrenciler kendi bölümünde okurken başka bir alanda diploma alabilecek. Bu, öğrenciler arasında çok büyük ilgi uyandırdı. Şu anda çok sayıda öğrenci farklı dallarda eğitim görüyor. Öte yandan Türkiye’de en fazla yabancı öğrenci kabul eden eğitim kurumuyuz. Aynı şekilde Erasmus programlarıyla da yabancı öğrencileri üniversitemizde ağırlıyoruz. Bunun yanı sıra diğer ülkelerdeki üniversitelerle imzaladığımız anlaşmalarla akademik işbirliği yoluna gidiyoruz.”

Öte yandan üniversite altyapı ve sosyal faaliyet alanlarında birçok proje hayata geçirildi. Rektör Gül, elektronik bilgi yönetim sistemine tamamen geçildiğini belirtti. Tüm işlemlerin bilgisayar üzerinden yürütüldüğünü, bu sayede belgelerde yığılma olmadığına dikkat çeken Rektör Gül, “Kağıtsız ofise geçmiş bulunuyoruz. Maltepe’deki yeni kampüsümüz de bu anlamda yeşil bir kampüs olacak.” şeklinde konuştu.

Bilimsel araştırma bütçesi arttırılmalı

Marmara Üniversitesi’nin 10 milyon TL’lik proje bütçesi olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. M. Zafer Gül, Kalkınma Ajansı, DPT ve TÜBİTAK gibi kurumlarla ortak yapılan çok sayıda proje olduğunu belirtti. Ancak yine de bu bütçenin yeterli olmadığını belirten Rektör Gül, üçüncü jenerasyon üniversiteye dönüşerek kendi kaynaklarını kendi üreten üniversite uygulamasına başlanması gerektiğini vurguladı.
Rektör Gül, üniversiteye yeni girmeye hazırlanan öğrencilerin de sorularını cevapladı. Üniversitenin altyapı imkanlarının geliştirildiğini, yurt ve diğer imkanları arttığını söyleyen Rektör Gül, yeni öğrencilere sadece ders çalışmalarını değil, sosyal faaliyetlere de zaman ayırmaları tavsiyesinde bulundu: “Üniversitemizde iki yüzü aşkın öğrenci kulübü var. Bunlara muhakkak katılsınlar.”

Hakkari Üniversitesi Kürtçe internet yayında!

Rektör Prof. Dr. Ceylan, üniversitenin internet sitesinde İngilizcenin yanı sıra Kürtçe bir bölüm de açtıklarını söyledi. Prof. Dr. Ceylan, “Bildiğiniz gibi üniversitemizde Kürtçe seçmeli dersler vardı. Öğrenciler bu konuda derslerini alıyorlar. Kürtçe öğretmenliği bölümü çalışmalarına başladık ve neticesini bekliyoruz. Bunun sonucunu da sizlerle paylaşacağız. Kürtçe çalışma kapsamında üniversitemizin web sayfasını Kürtçe’ye de çevirdik. Arkadaşlarımız büyük bir özveri ile bunu tamamlayıp aktif hale getirilmiştir. Kürtçeyi bir farklı bir dil değil, medeniyetimizin kültürümüzün bir parçası olarak görüyoruz.” dedi.

Rektör Prof. Dr Ebubekir Ceylan’ın konuşmasının ardından, sinevizyon eşliğinde yeni açılan Kürtçe bölümün tanıtımını yapıldı. Kürtçe bölümü oluşturan öğretim görevlisi Yusuf Soyvural, duygularını şöyle dile getirdi: “Yaklaşık üç, üç buçuk ay arası bir zamanımı aldı. Fakat bugün anladım ki yaptığım çalışma gerçekten değerli bir çalışmaydı, olması gereken bir şeydi. Onun için değerli rektörümüz Prof. Dr. Ebubekir Ceylan’a teşekkür ediyorum. Ayrıca bu çalışmada bilgisayar işletmeciliği arkadaşımız Nazmi Akdoğan’ın da bayağı bir gayretleri oldu. Ona da buradan teşekkürlerimi iletiyorum vasıtanızla. İnşallah bundan sonra daha büyük çalışmalar olur, olumlu eleştirilerle bu çalışmalar daha da zenginleşir. Temennim bu. Bu site kurulurken herhangi bir bütçe kullanılmadı.”