Tunus’ta yeni hükümet yemin etti

Meclisten güvenoyu alan hükümet, başkent Tunus’taki Kartaca Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki’nin önünde anayasal yeminini etti.

Cumhurbaşkanı Merzuki yaptığı konuşmada, ”Herkesi, açık hedeflere odaklanmaya çağırıyorum. Bu hedeflerin ilki ülkenin güvenliğini sağlamaktır” dedi.

Merzuki konuşmasında, ülkenin güvenliği sağlamada güvenlik güçleri ve askerin gösterdiği çaba ve özverinin önemini vurguladı.

Başbakan Ali el-Ureyd’in sunduğu kabine listesi, Tunus Kurucu Meclisi’nde 139 kabul, 45 ret, 13 çekimser oyla güvenoyu almıştı.

AA

Chavez’in yemin krizi kliseyi çileden çıkardı

Venezuela Psikopos Komisyonu’nun başkanı Diego Padron, ortak çıkarlar ve etik değerlerin savunulmasının sözkonusu olduğunu, siyasi amaç için anayasayı değiştirmenin ahlaken kabul edilemeyeceğini belirtti.

Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro, bazı muhalefet partilerinin Chavez’in yemin törenine katılamaması halinde genel seçimlerin tekrarlanması gerektiği görüşünü reddettiğini belirtmiş, Anayasa’ya göre Chavez’in yemin töreninden sonra da görevinin başında olacağını, gerekirse daha sonraki bir tarihte yemin edebileceğini vurgulamıştı.

Chavez’in 10 Ocak’ta düzenlenecek yemin törenine katılamaması halinde yeminini Yüksek Mahkeme önünde daha sonra edebileceği açıklanmıştı.

Anayasa’ya göre Başkanın vefatı veya görevini yapamaz duruma gelmesi halinde 30 gün içinde yeni seçimlere gidilmesi gerekiyor.

Geçen hafta sonunda meclis başkanlığına Chavez yanlısı bir isim olan Diosdado Cabello seçilmişti. Chavez’in vefatı durumunda da onun geçici başkanlığı gündeme gelebilecek.