Yassıada müze olma yolunda!

1960 darbesi sonrası yargılamaların yapıldığı adanın, ‘demokrasi müzesi’ne dönüştürülmesiyle ilgili son açıklama Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan geldi.

Babacan, zaman zaman gündeme gelen projeyle ilgili, ‘Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Kanun Tasarısı’nın görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’nda konuştu.

Babacan, “Yassıada’nın gelecek nesillere ibret olması için, dönemde demokrasi müzesi ve demokrasi kompleksi olmasını arzu ediyoruz” dedi.

Tasarıda, Yassıada ve Sivriada ile ilgili düzenleme hakkında bilgi veren Babacan şunları söyledi:
”Yakın tarihimizdeki son derece acı bir dönemi, bir bakıma gelecek nesillere ibret olsun diye kalıcı, sembolik bir eser haline dönüştürmeyi amaçlıyoruz.

Bunun dünyada çok örnekleri var. Demokrasi mücadelesinde acı çeken, hayatını kaybeden pek çok kişi ile ilgili dünyada benzer uygulamalar var. Yassıada’nın bundan sonraki dönemde demokrasi müzesi ve demokrasi kompleksi olmasını arzu ediyoruz. Sivriada da yakın bölgede. Buralarda yapılan düzenlemelerle, bu projenin gerçekleşmesini istiyoruz.

Özellikle bir önceki Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Yassıada’yla ilgili bu projeyi sık sık gündeme taşımıştı.

Türk Yerel Medyası AB yolunda!

Proje kapsamındaki ikinci bölgesel bilgilendirme semineri 30-31 Ocak 2013 tarihlerinde Balıkesir’de gerçekleştirilecek.

Seminer, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova illerinde bulunan gazete, televizyon, dergi, radyo ve internet alanında çalışan yerel medya mensuplarının başvurularına açıktır.

Balıkesir seminerine katılım için belirtilen illerden başvuruların alınmasına başlanmış olup, yerel medya mensuplarının başvurularının alınması için son tarih 18 Ocak 2013 Cuma günüdür.

Seminere katılım için başvurular internet üzerinden alınmakta olup, projeye ilişkin bilgilere ve seminer takvimine http://www.turkyerelmedyasiabyolunda.org/ adresinden ulaşılabilir.

Türkiye çapında, gazete, televizyon, dergi, radyo, internet olmak üzere tüm yerel medya mensuplarına hitap eden “Türk Yerel Medyası AB Yolunda” projesi ile yerel medyanın, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecini daha yakından takip edebilmesi ve sürece dâhil olması amaçlanıyor.

Bu projeyle, Avrupa Birliği Bakanlığı, tüm yurda yayılarak yerel medyayla bir araya geliyor. Seminerlerde katılımcılara AB sürecimiz, sürecin günlük hayatımıza etkileri, medyaya yönelik proje ve programlar ile çevre, enerji, tarım gibi sektörel konular hakkında bilgilendirme yapılıyor. Ayrıca katılımcılara, çalışmalarında AB sürecini takip etmelerini kolaylaştıracak bilgi ve belgeler de sunuluyor.

Bu kapsamda, yerel medya mensupları için özel olarak hazırlanan AB Rehberleri katılımcılara dağıtılıyor.