Romantizm, acı, aksiyon…

Sinemaseverleri bereketli bir hafta bekliyor. Gösterime giren yapımlar arasında “Bekârlığa Veda”, “Acı”, “Zor Ölüm: Ölmek İçin Güzel Bir Gün” ve “Oyunbozan Ralph” da bulunuyor.

Sevgililer Günü sürprizi: ” Bekârlığa Veda”

14 Şubat Sevgililer Günü’nde gösterime giren bir yerli yapım olan “Romantik Komedi 2: Bekârlığa Veda”nın.yönetmenliğini Erol Özlevi üstlenmiş. Filmde başlıca rollerde Sinem Kobal, Sedef Avcı, Burcu Kara, Öykü Çelik, Gürgen Öz ve Engin Altan Düzyatan oynuyor.

Esra evlilik hazırlıkları yapmakta, en yakın arkadaşı Didem ise kızlar arasındaki tek bekâr olarak kalmaktan korkmaktadır. Aktör olan sevgilisinin rol arkadaşıyla tanışması işleri daha da zorlaştırır. Kıskançlık krizleriyle başlayan takip, bekârlığa veda partisinde son bulur.

 Kim Ki Duk “Acı”yla sarsacak

Vizyona giren bir diğer film ise Kim Ki Duk imzasını taşıyor: “Acı”.  Jo Min Soo, Kang Eunjin, Kim Jae Rok ile Lee Jung Jin’in oynadığı film, sarsıcı hikâyesiyle iz bırakacak bir yapım.

Tefeciler adına çalışan zalim bir adam, patronlarının alacaklarını her ne yöntemle olursa olsun toplamaya alışmıştır. Geleceklerini dert edeceği bir ailesi ya da sevdiği kimse yoktur. Bir gün karşısına bir kadın çıkıp annesi olduğunu iddia edene kadar… Kadına bağlandıkça onun korkunç bir sır sakladığını anlar.

Bir Bruce Willis klasiği: Zor Ölüm 

“Zor Ölüm: Ölmek İçin Güzel Bir Gün” ise aksiyon sevenlere hitap ediyor. John Moore’un yönettiği filmde Bruce Willis, Mary Elizabeth Winstead, Jai Courtney ile Patrick Stewart oynuyor.

John McClane, oğlu Jack’e yardım etmek için Moskova’ya gider. Jack, nükleer silâh kaçakçılığını önlemek üzere görevlendirilmiş bir CIA ajanıdır. Baba – oğul yer altı güçlerine karşı bir takım olacaktır.

Çocuklar için “Oyunbozan Ralph”

Bu hafta gösterime giren bir diğer film ise animasyon “Oyunbozan Ralph”.  Çocuklar için iyi bir alternatif oluşturan filmin yönetmeni Rich Moore.

Ralph atari oyunlarının iyi adamı Fix-It Felix, Jr.’ın gölgesinde kalmıştır. Kötü adamı oynamaktan sıkılan Ralph bu sorunu kendisi çözmeye karar verir ve kendisinin de bir kahraman olabileceğini kanıtlamak için atari salonundaki çeşitli oyunlar arasında bir yolculuğa çıkar. Fakat can düşmanının ortaya çıkışıyla her şey değişir.

Hollywood devam film hazırlığında

Hollywood’da yapımcılar, senaryoları ve oyuncu kadrolarıyla sinema tarihinde unutulmazlar arasına giren, gişe rekortmeni filmlerin yeni serilerini seyircinin beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

Ölmek İçin Güzel Bir Gün
1988’de başlayan ve başrol oyuncusu Bruce Willis’i John McClane karakteriyle hafızalara kazıyan Zor Ölüm (Die Hard) serisinin son halkası ”Zor Ölüm-Ölmek İçin Güzel Bir Gün” bu ay içinde vizyona girecek. Yönetmenliğini John Moore’nin üstlendiği yapımın oyuncu kadrosunda önceki filmlerde de yer alan Bruce Willis’in yanı sıra Jai Courtney, Cole Hauser, Sebastian Koch bulunuyor. Bol aksiyonlu yapımın konusu ise şöyle:

”John McClane 20 seneden fazladır New York emniyet güçlerine bağlı olarak hizmet veren ve terörist grupları yok etmesiyle ünlü bir polistir. Bu yüzden de dünyanın dört bir köşesindeki teröristlerin can düşmanıdır. Rus mafya lideri hapisten kaçınca McClane, rotasını Rusya’ya çevirir, Rus yeraltı dünyasıyla olan tek bağlantısı ise Komorov adında bir Rus’tur. McClane bu ülkede gizli görev esnasında karşısında oğlu Jack’i görünce daha da şaşıracaktır. John, oğlunun Rus mafyasını köşeye kıstırmak üzere olduğunu fark eder. Aynı dönemde Sovyet ordu kuvvetleri de kontrolü ele geçirmeye çalışmaktadır. Baba-oğul, kaçak mafya liderine karşı sert ve delice bir savaşa girişeceklerdir.”

‘Uzay Yolu’ bilinmezlik yolu oldu

Gene Roddenberry tarafından kurgulanan yolculuğa 1966’da çıkan, 6 kez dizi, 11 kez sinema filmi, yüzlerce kez roman, video oyunu ve hikaye olarak yayımlanan ”Uzay Yolu (Star Trek)”, ”Bilinmeze Doğru Star Trek” ile yeniden bir maceraya çıkacak. Bilim kurgu, aksiyon ve dramı harmanladığı yapımlarla 2000’li yılların en sevilen yönetmen-yapımcıları arasına giren J.J. Abrams seyirciyi yeni bir Star Trek macerasına götürecek. Senaryosuna Roberto Orci, Alex Kurtzman ve Damon Lindelof’un imza attığı yapımın oyuncu kadrosunda Chris Pine, Zachary Quinto ve Zoe Saldana rol alıyor. Haziran’da seyircinin beğenisine sunulacak yapımın hikayesi ise şu şekilde:

”Atılgan gemisi mürettebatıyla dünyaya geri çağrılır ama karşılaştıkları manzara çok güçlü bir terör örgütünün donanmalarını ve ona bağlı her şeyi yerle bir ettiğini görürler. Kaptan Kirk’ün bitirmesi gereken şahsi bir kavgası vardır ve tek kişilik kitle imha silahını bulmak için aramaya koyulur. Hayatta kalmakla ölüme teslim olmak arasında mekik dokuyan kahramanlar bu macerada aşk, dostluk ve fedakarlık sınavlarından geçecekler.”

Wolverine samuraylara karşı
1982’de dört bölüm halinde yayınlanan çizgi romandan uyarlanan ”Wolverine”, sinemaseverler beyaz perdede yine Wolverine rolünde Hugh Jackman’ı görecek. Jackman’a Will Yun Lee ve Tao Okamoto’nun eşlik edeceği yapımın yönetmenliğini James Mangold yapıyor. Temmuz ayında vizyona girecek aksiyon bilim kurgu film bu bölümde Japonya’da geçiyor. Gerçek aşkı Mariko Yashida’yı bulmak için Japonya’ya gide Wolverine serinin bu bölümünde samuraylarla savaşıyor.

Düşmanlar kaçar CIA kovalar
2010 tarihli ve yönetmenliğini Robert Schwentke’nin üstlendiği Red filminin devamı ”Red 2”nin kadrosunda Bruce Willis ve Mary-Louise Parker’a Helen Mirren, Anthony Hopkins, Catherine Zeta-Jones ve John Malkovich gibi yıldız isimler eşlik ediyor. Yönetmenliğini Dean Parisot’ın üstlendiği filmin senaryosu ise bu sefer Erich Hoeber ve Jon Hoeber ikilisine ait. Emekli CIA ajanlarının Avrupa’daki düşman avının süreceği aksiyon komedi filminin Ağustos’ta seyirciyle buluşması planlanıyor.

Hobbit Gizli Kapı’yı arayacak
Tolkien’in, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin öncül kitabı olarak da görülen Hobbit’ten, üçlemenin yönetmeni Peter Jackson tarafından sinemaya uyarlanan üç filmlik Hobbit macerasının ikinci filmi olan ”The Hobbit: The Desolation of Smaug”, Misty Dağları’ndan başarıyla geçen Thorin ve beraberindekilerin Mirkwood ormanındaki zorlu maceralarına odaklanıyor.

Peter Jackson’ın yönetmenliğindeki filmin uyarlama senaryosu ise Jackson’ın yanı sıra yine Fran Walsh, Philippa Boyens ve Guillermo del Toro’dan oluşan ekibe emanet. Seyircinin beyaz perde de karşısına çıkacak isimler arasında Martin Freeman, Ian McKellen (Gandalf), Andy Serkis (Gollum), Richard Armitage (Thorin Meşekalkan), Lee Pace, Hugo Weaving, Elijah Wood ve Cate Blanchett bulunuyor.

İlk filmiyle bir milyonun üzerinde gişe rakamına ulaşan ve ikincisi Aralık ayında vizyona girecek fantastik aksiyon türündeki filmin hikayesi şu şekilde:

”Yanlarında Büyücü Gandalf olmadan ormanı geçmek zorundaki Hobbitler insanların yaşadığı bölgeye ulaştığında Bilbo Baggins’in cücelerle olan anlaşması da son bulacak. Yalnız Dağ’a ulaşmak zorunda olan ekip, ulu ejder Smaug’un saklandığı inine giden Gizli Kapı’yı arayacak.”