Fenerbahçe CAS’ta suçsuz bulunabilir

Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi play off’unda Arsenal’le Kadıköy’de ilk maçına çıkıyor. Bu maçın rövanşı 28 Ağustos’ta. Fenerbahçe’nin Arsenal ile oynayacağı Şampiyonlar ligi maçlarıyla birlikte UEFA’nın 2 yıl men cezası verdiği ve Fenerbahçe’nin bu kararı CAS’a taşımasıyla birlikte başlayan süreçte ne karar çıkacağı da büyük merak uyandırıyor. Öyle ki Fenerbahçe’nin Arsenal’i elemesi veya elenmesi durumunda CAS’ın vereceği karar o kadar önemli ki aleyhe çıkacak olan her sonuç UEFA’yı zora sokacak.

Fenerbahçe’nin avukatlarından Prof. Dr. Ersan Şen’e Tümspor’a açıklamalarda bulundu.

İşte Fenerbahçe’nin avukatının açıklamaları..

“FENERBAHÇE ALEYHİNE BİR KARAR ÇIKMAYACAK”

“CAS’ın Fenerbahçe aleyhine bir karar vermeyeceğini düşünüyorum. Çünkü net bir şekilde söylüyorum. Ne ortada bir şike vardır, ne de bir şike delili. UEFA’nın ve UEFA Disiplin Kurulu’nun daha önce verdiği men cezalarının CAS tarafından düzeltileceğini ve Fenerbahçe’nin aklanacağını düşünüyorum. Bunu çok samimi bir şekilde söylüyorum.”

“ARSENAL’İ ELER, CAS CEZAYI ONARSA NE OLUR?”

“İşte burada konuşulması gereken durum şudur. Bur avukat ve bir hukukçu olarak benim olması gerekir dediğim şöyledir. Daha önce Fenerbahçe’nin 1 yıl gitmediği Şampiyonlar Ligi sezonunda UEFA aynı ülkeden bir sonraki takımı bu kupaya çağırmıştır. Eğer Fenerbahçe Arsenal’i eler ve ceza alırsa Türkiye’den bir takımı (Bursaspor) UEFA’nın davet etmesi gerekir. Bu benim olması gerekir kanaatim ama ortalıkta dolaşan kanaat Fenerbahçe’nin elediği takım yönünde. Yani Arsenal…”

“Bursaspor’un elenmesi önemli değil. UEFA bu duruma şöyle bakıyor. İki organizasyon ve ikisi de farklı organizasyon.”

“PAOK İÇİN ALINAN KARAR EMSAL DEĞİL”

(PAOK Şampiyonlar Ligi ön elemesinde Metalist Karkiv’e elendi. Metalist Karkiv’e önce UEFA, ardından UEFA Disiplin Kurulu ardından da CAS 1 yıl ceza verdi. CAS’ın bu kararının hemen ardından UEFA elenen takım PAOK’u geri çağırdı ve şampiyonlar ligi play-off eşleşmesinde Schalke 04 ile oynayacağını açıkladı)

“Bu karar emsal değildir. Çünkü UEFA’nın Metalist Karkiv takımına verdiği ceza ile Fenerbahçe’ye verdiği ceza türü farklıdır. UEFA Ukrayna takımına verdiği cezalarda tüzel kişileri cezalandırmadan sadece kulübe bir cezai müeyyide uygulamıştır. Ben UEFA’nın önündeki Fenerbahçe dosyasının bugüne kadar önüne gelmeyen bir dosya olduğunu düşünüyorum. O yüzden CAS’ın UEFA’nın aleyhine bir karar verebilme olasılığının olduğunu değil, hukuku, gerçek hukuku göz önünde bulundurarak tüm bu tartışmaları sona erdireceğini ve Fenerbahçe’yi aklayacağını düşünüyorum. Göreceksiniz böyle olacak.”

“F.BAHÇE ELENSE DE TÜRKİYE’DEN BİR TAKIM GİDECEK”

“CAS’ın önündeki dosya bir ilk olacak. Fenerbahçe’nin Arsenal maçlarının hemen sonrasında verilecek olan bu karar takviminden dolayı merak uyandırıyor. Kısacası şu. Ben ülkeci bir tutum sergileyerek karar verilmesini ve eğer Fenerbahçe elese de elense de Türkiye’den bir takımın Avrupa’ya çağrılmasını düşünenlerdenim. Bunun için UEFA’nın aman sen UEFA’da oynadın elendin, aman Şampiyonlar Ligi’nde daha önce oynadın elendin mantığında olmadığını biliyorum. Çünkü bir önceki süreçte elde ettiğin hakkın ölçüsünde CAS’ın aleyhte vereceği karara göre UEFA senin güzergahını belirlemek zorundadır. Bir alt, bir üst olarak bakmaz. İki kupanın statüsü farklı, iki organizasyon farklıdır.”

“FENERBAHÇE’NİN ÖNÜ TAMAMEN AÇILACAK”

“Evet ben bir hukukçu ve Fenerbahçe’nin avukatlarından biri olarak CAS’ta hukuğun ön plana çıkacağını düşünüyor ve Fenerbahçe’nin önünün tamamen açılacağı bir karar olacak diyorum.”

Bir cevap yazın