Fransa’da eşcinsel evliliğe vize çıktı

Senato Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, “farklı cinsiyetlerin evlenmesi ve evlatlık edinmesine olanak sağlayan” maddeler, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildiği gibi hiç bir değişikliğe uğramadan onaylandı. Bu maddeler tasarının en önemli bölümünü oluşturuyordu.

Meclis Genel Kurulu’nda 14 Şubat’ta kabul edilen tasarıdaki bazı maddeler, Senato Genel Kurulu’ndaki ufak veya önemsiz bile olsa bazı değişikliklere uğradığı için tasarı, Meclis Genel Kurulu’na bir kez daha gidecek.

Senato Genel Kurulu, muhalefetin, tasarının referanduma götürülmesini öngören önergesini daha önce reddetmişti.

Yasa tasarısına sağ partiler, muhafazakar dernekler ve kilise şiddetle karşı çıkıyor.

Eşcinsel evlilik karşıtlarının, 26 Mayıs’ta Paris’te protesto gösterisi düzenlemeleri bekleniyor. Paris’te 13 Şubat ve 24 Mart’ta düzenlenen protesto gösterilerine yaklaşık 400 bin kişi katılmıştı.

Fransa’daki son kamuoyu yoklamasınına göre, seçmenlerin yüzde 53’ü eşcinsel evliliğe sıcak bakarken, yüzde 56’sı eşcinsellerin evlatlık edinmesine karşı çıkıyor.

Fransa’da Katolik kilisesi yönetimi, “aile kurumunu tahrip edeceği ve ahlaki değerlere aykırı bulduğu” gerekçesiyle yasa tasarısı aleyhinde görüş bildirmiş ve seçmenleri parlamento üzerinde baskı yapmaya davet etmişti.

AA

Bir cevap yazın