Fransa’da okuyan başörtülü öğrencilere şok!

Le Figaro’nun sorularını yanıtlayan Bakan Valls, Fransa Entegrasyon Yüksek Kurulu’nun (HCI) geçen hafta basına yansıyan raporunu değerlendirdi. Valls, Laiklik Gözlemevi’nin çalışmaları ve önerilerinin yasa yapımındaki önemine dikkati çekerek, HCI’nin hazırladığı ve yüksek öğrenimde dini sembollerin tamamının yasaklanmasını içeren 12 maddelik raporun “dikkate değer” olduğunu vurguladı.

Valls, seçilmiş solcuların Müslümanların kullandığı başörtüsüne yönelik yeni bir yasaklama kararı almaya karşı olduklarını belirtmesi, buna rağmen yasağı savunan HCI’nın raporuna olumlu bakması “yasağa açık kapı” olarak yorumlandı.

Le Figaro’nun 6-7 Ağustos’ta yaptırdığı kamuoyu anketine göre Fransızların yüzde 78’i başörtüsünün üniversitede yasaklanmasını istiyor.

Laiklik Gözlemevi’nin geçen martta kurulmasıyla resmi görevi sona eren HCI’nın nisanda sunduğu 12 maddelik rapor, medyaya yansımıştı. Raporda üniversite binalarında her türlü dini sembolün yasaklanması önerilmişti.

Fransa’da 2004’te orta öğrenim kurumlarında başta başörtüsü olmak üzere dini semboller yasaklanırken, yüksek öğrenim için herhangi bir kısıtlama getirilmemişti.

Ayrıca 2011’de de kamuya açık alanlarda peçe veya burka gibi yüzü tamamen kapatacak kıyafetlerin giyilmesi, güvenlik gerekçesiyle yasaklanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın