Gabon ziyareti sosyal medyayı salladı

Başbakan Erdoğan’ın Gabon’daki temasları sırasında verdiği mesajları Twitter’da paylaşan çok sayıda kişi ”Türkiye Afrika Kardeşliği” etiketini, Türkiye ve dünya gündemine taşıdı.

Türkiye ve Afrika arasındaki kardeşliğe vurgu yapılan Twitter mesajlarında Erdoğan’ın şu açıklamaları yer aldı:

”Türkiye ile Afrika ezeli ve ebedi bir tarih havzasından geçmiştir. Şimdi artık tarihimizden gelen dostluğu, kardeşliği yeniden diriltmek, Afrika ile Gabon ile safları yeniden sıklaştırmak arzusundayız. Tarih boyunca olduğu gibi bugün de Afrika’ya baktığımızda diğerlerinin tersine elmasları, altınları, madenleri, yer altı zenginliklerini görenlerden değiliz.

Biz Afrika’ya baktığımızda ortak tarihimizi görüyoruz, sadece ve sadece dost ve kardeşlerimizi görüyoruz. Artık kardeşler arasındaki hasreti, ilgisizliği, uzaklığı ebediyen dindirmeye niyetlendik ve bunun için mücadele veriyoruz. Şu anda tarihinden ve medeniyetinden güç alarak doğrulan, ayağa kalkan Afrika’yı her alanda destekliyor, insani yardım noktasında tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.”

Afrika’ya tarihi ziyaret

Yılın ilk yurt dışı ziyaretini Afrika ülkeleri Gabon, Nijer ve Senegal’e gerçekleştiren Başbakan Erdoğan’ın temasları sırasında bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alınıyor.

Erdoğan’ın devlet ve hükümet başkanlarıyla bir araya geldiği ziyaretler kapsamında, tarım, ulaştırma, sanayi ve enerji alanlarında önemli işbirliği anlaşmaları imzalanıyor. Tarihi Afrika ziyaretinde Erdoğan’a eşlik eden yaklaşık 200 iş adamı da imzaladıkları anlaşmalarla yeni ihracat kapıları aralıyor.

TİKA’nın yeni restorasyon projelerinin yanı sıra THY’nin de bu ülkelere uçak seferleri başlatması planlanıyor.

 

Bir cevap yazın