Gölgede 38, güneş altında 60 derece

 Antalya’da hava sıcaklığı gölgede 38, açık alanda ise 60 dereceye ulaşıyor. Yaz aylarının en sıcak günlerini geçiren Antalya’da vatandaşlar, serinlemek için Konyaaltı ve Lara Plajı ile kent merkezindeki su parklarına akın ediyor. Yolda şemsiyeler ile yürüyen Antalyalılar, sıcaklığının 27 derece olduğu denize girerek serinlemeye çalışıyor.

Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Necip Duman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuru ve sıcak havanının önümüzdeki 10 günlük periyotta da etkisini sürdüreceğini söyledi. Antalya’da bugün gölgede 38 derece hava sıcaklığı beklediklerini vurgulayan Duman, nem oranının ise yüzde 15’e kadar düşeceğini ifade etti. Ağustos ayının ilk haftasında hava sıcaklığının 40 dereceyi aşacağına dikkati çeken Duman, şöyle konuştu: “2000 yılının Temmuz ayında gölgede 45 derece rekor sıcaklık ölçmüştük. Bu yıl rekor sıcaklıklara yaklaşacağız. Yolda güneş altında yürüyen vatandaşlar sıcaklığı daha yüksek hissedecek. Kapalı alanda 38 derece ölçülen sıcaklık, güneş altında 55-60 dereceye ulaşıyor. Kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar ile çocuk ve yaşlıların güneşin dik geldiği saatlerde zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları gerekiyor.”

Bugünlerde orman yangını riskinin yüksek olduğunu işaret eden Duman, “Hava çok kuru ve rüzgar etkili. Vatandaşlar orman yangınlarına karşı son derece duyarlı olmalı. Görülen küçük bir duman bile önemsenmeli. Çünkü bu havada yangın çok çabuk yayılabilliyor. Hemen ilgililere bildirilmesi gerekiyor. Orman Bölge Müdürlüğüyle sürekli iletişim halindeyiz ve onları bu konuda uyardık” dedi.

Bir cevap yazın