Göz tansiyonu bu yaştan sonra çıkıyor

Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında “karasu hastalığı” olarak bilinen göz tansiyonunun, 40 yaşından sonra herkeste ortaya çıkabilen bir hastalık olduğunu söyledi.

Ailesinde göz tansiyonu olanların bu hastalığı mutlaka iyi tanımaları gerektiğini anlatan Yüksel, “Halk arasında ‘karasu hastalığı’ olarak bilinen göz tansiyonu, erken teşhis edilmezse körlüğe neden olan bir hastalıktır” diye konuştu.

“Göz tansiyopnu 40 yaşından sonra çıkıyor”

Hastalığın ilerleyene kadar belirtisinin olmadığını, çoğu kez göz siniri kuruyana kadar hiçbir şikayetin ortaya çıkmadığına dikkati çeken Yüksel, “Maalesef bu hastalığın özelliği bu. 40 yaşından önce 3 yılda bir, 40 yaşından sonra 2 yılda bir göz tansiyonunu, mutlaka göz hekimine giderek ölçtürmek gerekir” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Yüksel, göz tansiyonu genetik olduğu kadar, miyop ve şeker hastalarında daha çok ortaya çıktığını dile getirerek, göz dokularının kanlanmasının da bu hastalığı tetikleyebildiğini kaydetti.

Göz tansiyonunda sinirler öldüğü için yeniden eski haline getirmenin mümkün olmadığını ifade eden Yüksel, bu hastalığın tedavisinde de erken teşhisin çok önemli olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın