Haftanın filmleri

HAYAT AVCISI

İlk filmimiz, katıldığı festivallerden ödüller ve övgülerle dönen biyografik bir belgesel: “Hayat Avcısı”

Bart Layton’un yönettiği filmde, Adam O’Brian, Frederic Bourdin, Carey Gibson ile Anna Ruben oynuyor.

Yaşanmış bir olayın perde arkasına ışık tutan film, Teksaslı bir çocuğun hiçbir iz bırakmadan kaybolmasıyla başlıyor.

Henüz 13 yaşındaki Nicholas Barclay, 1994’te bir nisan günü San Antonio’daki evine giderken, ortadan kaybolur. Ailesi tüm arama çalışmalarına rağmen oğluna ulaşamaz, polisten de bir iz çıkmaz. Oğullarının bir şekilde öldüğüne inanan aile 1997’de gelen bir haber ile irkilir. İddiaya göre Nicholas güney İspanya’da bulunmuştur. Bu sevinçli habere inanmak isteyen ailesi hemen harekete geçer; annesi sağlık nedenlerinden dolayı seyahat edemediği için İspanya’ya gidip Nicholas’ı geri getirmek kız kardeşi Carey’e düşer. Fakat Carey’nin ümidi çabuk sönecektir. Zira kardeşi olduğu iddia edilen genç adama Nicholas’a çok benzemekle birlikte hal ve tavırları çok gariptir.

YOLDA

İkinci filmimiz, Walter Salles’ın yönettiği ve Sam Riley, Kristen Stewart, Garrett Hedlund ile Amy Adams’ın oynadığı “Yolda”.

New York’lu genç bir yazar olan Sal Paradise, babasının ölümünün ardından, eski sabıkalı Dean Moriarty ile tanışır. Dean, özgür ruhlu ve baştan çıkarıcı Marylou ile evlidir. Sal ve Dean kısa sürede arkadaş olurlar. Sınırları belli bir hayata mahkûm olmamak amacıyla tüm bağlarını koparan iki kafadar, yanlarına Marylou’yu da alarak yola çıkarlar. Üç genç insan yolda dünyayı keşfedeceklerdir.

MAHMUT İLE MERYEM

Son filmimiz bir yerli yapım: “Mahmut ile Meryem”. Mehmet Ada Öztekin’in yönettiği filmde Aras Bulut İynemli, Eva Dedova, Fahreddin Manafov ile Melahat Abbasova oynuyor.

Film, hükümdar Ziyad Han’ın Müslüman oğlu Mahmut ile Hıristiyan Keşiş kızı Meryem’in imkânsız aşkını anlatıyor. Çaldıran Savaşı’nın yakıcı etkileriyle karşılaşan Mahmut, hayatın gerçeğiyle yüzleşiyor. Film, insan, neyi, kimi severse sevsin, bu sevginin aslında gerçek varlığa yöneldiğini ve sevginin insanı  kurtaracak tek yol olduğunu anlatıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın