Hastalara manevi doktor geliyor

Devlet artık vatandaşın sorun yaşadığı; aile, acı, bağımlılık, depresyon, intihar, engellilik, anlamsızlık sorunu ve hastalıklar konularında devreye girecek. Bu kapsamda manevi bakım uzmanları görevlendirilerek, hapishaneler, okullar, sığınma evleri, hastaneler, TSK ve bakımevlerinde ihtiyacı olan şahıslara hizmet vermeleri sağlanacak. Manevi bakım, bakımı alacak kişinin dinine paralel olarak verilecek. Öncelikle islam dini manevi bakım uzmanları yetiştirilecek. Daha sonra diğer dinin mensupları içinde adım atılacak.

YÖK İLE İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

Manevi bakım görevlisi, problem çözücü ve nasihat edici değil, alternatifler göstererek muhatabın doğru bir seçim yapmasına ve hayat yolu çizmesine yardımcı olacak. Yeni uygulama ile manevi bakım görevlileri üniversitelerde ve bazı sertifika programları ile yetiştirilecek. Bu kapsamda YÖK ile işbirliği çerçevesinde manevi bakım uzmanı yetiştiren belli ilahiyat fakültelerinde dini danışmanlık ve rehberlik bölümlerinin kontenjanları artırılacak. Kısa dönemde projenin hayata geçmesi ve topluma bu algının yerleştirilmesi için kısa süreli eğitimlerle de manevi bakım uzmanları alınacak.

İlk uzman Haziran’da mezun

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Sağlık Bakanlığı tarafından proje çerçevesinde Türkiye’de bir ilk olan yüksek lisans ve doktora programı başlatıldı. ‘Manevi bakım uzmanı’ yetiştirecek bu eğitim projesinde, 20 öğrenci ders görüyor. İlk uzman adayları 2013’ün haziran ayında mezun olacak.

TSK’da da görev alacaklar

Verilere göre 2009 itibariyle 1 milyonluk Türk Ordusunda sadece 10 tane ‘Din İşleri Subayı’ bulunuyor ve onların da, zorunlu olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yaptığı biliniyor. Kışlada son 3 yılda 230 askerin intihar etmesi konusu da dikkat çekerken, manevi bakım uzmanlarının Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) de görevlendirilmesi planlanıyor. Proje çerçevesinde hapishanelerde de manevi bakım hizmetleri verilmesi öngörülüyor. Bu kapsamda 1950’den bu yana Diyanet ve Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen ‘cezaevi vaizleri’ modelinden de vazgeçilecek. Manevi bakım görevlileri haftalık tebliğler yerine tam mesai ile çalışacak. Mahkumlar ile hem birebir görüşmelerde bulunulacak hem de gruplara destek verilecek.

 

Bir cevap yazın