Hutbe okurken bomba böyle patladı

AA, Irak’ın Kerkük kentinde Şii vatandaşların dini merasimlerini yaptığı sırada düzenlenen 5 kişinin öldüğü, 80 kişinin yaralandığı 29 Mart’taki bombalı saldırının görüntülerine ulaştı.

Güvenlik kameralarının kaydettiği görüntülere göre, Irak’taki Şii lider Ayetullah Ali Hüseyni es-Sistani’nin Kerkük temsilcisi Muhsin Battat hutbe okurken bomba büyük bir gürültü ile patlıyor.

Patlamanın ardından ortalık bir anda can pazarına dönüyor. O anda, camide bulunan vatandaşlar enkaz altında kalanları çıkartmaya çalışıyor.

Kobler, Rasul A’zam Hüseyniyesi’nde incelemelerde bulundu

Öte yandan BM Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilicisi Martin Kobler, bugün Kerkük’e bombalanan Rasul A’zam Huseyniyesi’ne giderek, incelemelerde bulundu.

Kobler, daha sonra saldırıda ağır yaralanan Şii lider Sistani’nin Kerkük temsilcisi Battat’ı evinde ziyaret etti.

Ziyaretin ardından basın açıklaması yapan Kobler, ”Rasul A’zam Hüseyniyesi’ni terör olayını kınamak için ziyaret ettim. Biz bu kentte barıştan yanayız. Barışın her tarafta sağlanması için çaba harcanması gerekiyor. Kerkük bütün milletlerin kentidir, herkes bu kente ortaktır. Bu kentin refahı için tarafların tümünün çalışması lazım” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın