İlk sivil şehitin ailesine maaş bağlandı

5 yıl önceki patlamada eşini kaybeden Bengü Güler, verdiği mücadelenin ardından kendisi ve kızı için şehitlik maaşı almaya hak kazandı.

Tarih 27 Temmuz 2008. İstanbul Güngören’de, ardarda patlayan iki bomba sonucu beşi çocuk 18 kişi hayatını kaybetti, 154 kişi de yaralandı. Patlamada hayatını kaybeden isimlerden biri de antrenör Hayrettin Güler’di.

Olayın üzerinden 5 yıl geçti. 35 yaşındaki Bengü Güler, eşini kaybettikten sonra kızı Çağla’yla beraber hayata tutundu.

HAYRETTİN GÜLER İLK SİVİL ŞEHİT

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca Temmuz 2013’te yapılan yasal düzenlemelerle, sivil terör mağdurlarına da maaş ve istihdam hakkı verildi. Güler ailesinin başvurusunun ardından Güngören patlamasında ölen Hayrettin Güler sivil şehit sayıldı.

Başvurunun ardından anne-kıza Türkiye’nin ilk sivil şehitlik maaşı bağlandı. Eşini kaybeden Bengü Güler “Çok sevindik, çünkü çok fazla mücadele verdik. Bazen pes ettiğimizde oldu bir şekilde inanıyorduk, yani bu sonuçta bu bizim hakkımızdı bu terör olayıydı. Bizim için sabahlara kadar mücadele eden insanlar oldu. Mücadelemizi verdik ve kazandık” açıklamasında bulundu.

“AYNI DURUMDA 26 BİN AİLE DAHA VAR”

Sivil şehitlik maaşı anne ve kızına ayrı ayrı verilecek. Bengü Güler aylık 364 lira, kızı Çağla ise 182 lira maaş alacak.

Kendileriyle aynı durumda 26 bin aile olduğunu belirten Güler, onların da aynı hakkı kazanması için mücadele edeceğini söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın