İmam Hatip Lisesi sayısında rekor artış

28 Şubat ‘Postmodern Darbe’ sürecinin hedef aldığı ve sayıları gitgide azaltılan İmam-Hatip Liseleri (İHL) AK Parti hükümetinin konuya eğilmesi ve halkın desteği ile yeniden canlanarak tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. İHL’ler, 98-99 eğitim-öğretim yılında 612 okul ile o döneme kadar ki en yüksek seviyeye ulaşmıştı. 28 Şubat süreci ile bitme noktasına gelen okullar hükümetin desteği ve halkın yoğun talebi ile bu yıl rekor kırarak 708 sayısını gördü. Halkın yoğun teveccühü olduğu İHL’lere önümüzdeki yıl 100 yeni okul daha eklenecek ve 808 rakamı ile yeni bir rekor kırılacak.

ADNAN MENDERES CANLANDIRDI

Tek Partili dönemde İmam-Hatip Mektebi adındaki okullarda din eğitimi yerine yabancı dil eğitimi verilmesi nedeniyle kapatılan yine aynı dönemde İmam-Hatip Kursu adı altında açılan okullara çeşitli sebeplerle talep olmadı. 1950 seçimlerinden sonra iktidara gelen Adnan Menderes, seçim dönemlerine söz verdiği İmam Hatip Okulları’nı (İHO), iktidarının ilk yılında açtı. Bu dönemden sonra git gide artan İHO sayısı 1970-1971’de 72’ye çıktı. 1972’de yayınlanan bir yönetmelikle, İmam Hatip Okulları ortaokuldan sonra 4 yıl eğitim veren bir meslek okulu haline getirildi ve lise kısmını bitirenlere tanınan yükseköğretimin tüm programlarında okuma hakkı kaldırıldı.

ERBAKAN ORTA KISMINI AÇTI

1973 yılında, o güne kadar İmam Hatip Okulları olarak anılan okulların adı İmam Hatip Liseleri (İHL) olarak değiştirildi. Bu dönemde İHL mezunlarına fark dersleri vermeden üniversitelerin edebiyat kollarına gidebilme hakkı tanındı. 1974’te kurulan CHP-Millî Selâmet Partisi hükümeti döneminde İmam Hatip Liseleri’nin ortaokul bölümü yeniden açıldı. 29 yeni İHL açıldı ve böylece okul sayısı 101’e çıktı. 1976’tan itibaren Danıştay kararı ile İHL’lere kız öğrenci de alınmaya başlandı. 1985 yılında ise ilk Anadolu İmam-Hatip Liseleri açıldı.

28 ŞUBAT İHL’LERE DARBE VURDU

28 Şubat 1997 tarihinde toplanan Milli Güvenlik Kurulu kararları doğrultusunda, 8 yıllık kesintisiz eğitimin başlaması neticesinde İmam-Hatip Liseleri’nin ortaokul kısımları kapatıldı. Bunun yanında üniversite sınavlarındaki katsayı uygulaması ile İHL mezunlarının kendi alanları dışında üniversiteye girmesi engellendi. Yaşanan bu gelişmelerden sonra 1999 yılında 612 okul sayısı ile o döneme kadar ki en yüksek rakama ulaşan İHL’ler yavaş yavaş kapatılarak yok olma noktasına getirildi.

Bir cevap yazın