iPhone’un ilk prototipi ortaya çıktı

iPhone’un yıllarca gözlerden uzak kalan ilk prototipine ait fotoğraflar yıllar sonra internette belirdi. Adınıngizli tutulmasını isteyen bir Apple çalışanının, Ars Technica sitesineverdiği prototip, bir iPhone değil, iPad havası veriyor.Dikdörtgenekranıyla soru işaretleri doğuran prototip, Apple’ın iPhone’dan önce iPad fikrine odaklanmış olabileceği fikrini doğuruyor. 12,7×17,8 cm ölçülerindeki ekran, bu haliyle 13,4×19,9 cm ölçülerindeki iPad mini’yi akıllara getiriyor.

Prototip, altı iPad Mini’yi içine alacak kadar, yani 5 cm kalınlığında. Ars Techinca, bu kalınlığın, iPhone’un bugün sahip olduğu tüm girişleri bulundurmasını sağlamak için düşünüldüğünü belirti.

USB ETHERNET GİRİŞİ

iPhone prototipinin bağlantı yerleriyle kalınlığı arasındaki doğru orantı, bugün tüketicilerin bir telefonda bulunmasını beklemeyeceği özelliklerden kaynaklanıyor.Prototipte, USB, Ethernet ve seri port yer alıyor. Ars Technica, bu tasarımın, mühendislik ekibine prototip üzerinde olabildiğince kolay çalışma imkanı vermesi için düşünüldüğünü belirtti. Mühendisler, büyük ekran üzerindenyaptıkları çalışmaları da kolayca gözlemleyebiliyordu.

Cihazın içine bakıldığında, Apple-Samsung ilişkisinin ne kadar geçmişe uzandığı ortaya çıktı. Prototipte yer alan işlemci, Samsung’un performansı düşük ARM tabanlı bir çip.Apple’ın efsane CEO’su Steve Jobs, 2010’da yaptığı açıklamada, iPhone’dan önce iPad tasarımı üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Apple’ın 2004’te de iPad tasarımları üzerinde çalıştığına dair bilgiler geçmişte çıkmıştı. Jobs’ın sözü, ortaya çıkan fotoğraflarla da belgelenmiş oldu.

1_4065

Bir cevap yazın