Irak’ta Maliki’ye öfke dinmiyor

Ramadi Meydanı’ndan Cuma hutbesi okuyan Şeyh Abdulaziz el-Hiti, ”Irak’ta son zamanlarda meydana gelen kanlı patlamaların sorumlusunun Nuri el-Maliki hükümeti olduğunu” söyledi.

Hiti hutbede, ”Maliki Hükümeti, şu ana kadar Felluce ve Musul’da göstericilerin öldürüldüğü katliamlar hakkında konuşmadı. Göstericileri terörist olarak nitelendiriyor ve dış ülkelerden destek aldıklarını iddia ediyor. Ama patlamaların sorumlusu Maliki’ye bağlı partilerin sorumlularıdır” dedi.

Maliki hükümetini insan haklarını çiğnemekle suçlayan Hiti, ”Kan ve kaosun yaşandığı hükümetin bu gidişatı artık yeter. Biz, bu hükümete rağmen barışçıl gösterilerimize devam edeceğiz. Irak, tüm Iraklılarındır” diye konuştu.

Milletvekillerine ve siyasetçilere Maliki hükümetinin düşmesi için hükümetten çekilme çağrısı yapan Hiti, ”Diktatör Maliki hükümeti, halka çifte standart uyguluyor. Hükümetin, önünde hak sahiplerine hakkını verme fırsatını kaçırmaması lazım. Hakkımızdan vazgeçmemiz yönündeki görüşmeler, hayallerimize vurulmuş bir darbedir” ifadelerini kullandı.

Irak’ın Felluce ve Ramadi kentindeki gösterileri düzenleme komitesi, hükümetin Irak halkına karşı keyfi uygulamalarını kınamak amacıyla, Pazar günü büyük bir gösteri düzenleyeceklerini açıkladı.

AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın