‘Irak’taki dönüşümü gelecek nesil görecek’

Bağdat doğumlu 45 yaşındaki Zahawi, Irak Savaşı’nın 10. yıl dönümünde AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, “Yıl dönümünün, kaçınılmaz olarak müdahalenin doğruluğu sorusunu ve geçen 10 yılda Irak’ta öğrenilmesi gereken dersleri hatırlattığını” kaydetti. Zahawi, şu değerlendirmeyi yaptığı:

“Kitle imha silahlarıyla ilgili iddialarla ve mezhep kaynaklı şiddetin önlenebileceğiyle ilgili hala ihtilaf olduğundan şüphe yok. Ancak bunlar, bugün Irak’ın Saddam Hüseyin’siz daha iyi bir yer olduğu gerçeğini gölgelememeli. Saddam Hüseyin’in, kendi halkını sistematik olarak öldüren, acımasız ve ne yapacağı önceden kestirilemeyen bir diktatör olduğunu unutmamalıyız.

Her çatışmada olduğu gibi bundan da çıkarılması gereken dersler var. Çıkarılması gereken derslerden en zoru, bir bölgeye demokrasi ve istikrar geldiği zaman, bunun kendi şekliyle, kendi zamanında ve kendi koşullarında olması gerektiği.”

“İngiltere’de demokrasi süreci 713 yıl sürdü”

Zahawi, demokrasiye uzanan yolun uzun ve engebeli olduğunu belirterek, İngiltere’de bu sürecin, Magna Carta’dan kadınlara seçme hakkının tanındığı 1928 yılına kadar 713 yıl sürdüğünü hatırlattı. Irak ve bölgesindeki demokrasi sürecinin bu kadar uzun sürmeyeceğini ancak, belli bir süre alacağını söyleyen İngiliz milletvekili, şunları kaydetti:

“Demokrasi dayatılamaz. İstikrar isteyenleri, hukukun üstünlüğüyle yönetilmek isteyenleri, ülkelerindeki demokratik kurumları büyütmek isteyenleri desteklemeliyiz. Irak’ta hala büyük zorluklar var ama iyimserlik de var. Ekonomi büyüyor ve yeniden yapılandırma çalışmaları sürüyor. Petrol üretimi yükselişte ve ülkedeki siyaset çok daha açık. Irak, dönüşümde olan bir ülke ancak bunun uzun süreli etkisi bir sonraki nesilde daha belirgin olacaktır.”

İngiliz Parlamentosu’na 2010 genel seçiminde giren ve İngiltere Başbakanı David Cameron’ın lideri olduğu Muhafazakar Parti’nin Stratford on Avon milletvekili olan Zahawi, geçen yıl AK Parti Kongresi’ne katılarak, partisini ve ülkesini temsil etmişti.

Bir cevap yazın