İslam dünyasının en iyi üniversitesi Türkiye’den

The World University Rankings tarafından hazırlanan Ortadoğu ülkelerinin ve Türkiye’nin de dahil olduğu Asya’nın en iyi 50 üniversitesi araştırması Ortadoğu ülkelerinin eğitim alanında hala çok yol kat etmeleri gerekliliğini bir kez daha ortaya çıkardı.

Yaklaşık 17 bin akademisyenin çalışmalarını kapsayan araştırma aynı zamanda dünyanın en kapsamlı araştırmalarından birini oluşturuyor. Yayımlanan bilimsel tezlerden, öğrenci başına düşen öğretim görevlisi sayısına, ödüllü çalışmalardan yeni teknolojik araştırmalara kadar çok geniş kriterlere göre hazırlanan rapora göre İslam ülkeleri içerisinde en fazla başarıyı 5 üniversitesini listeye sokmaya başararak Türkiye elde ederken İran’dan ve Suudi Arabistan’dan da sadece birer üniversite sıralamaya girebildi. Bu ülkeler haricinde gerek petrol zengini gerekse diğer müslüman ülkelerden hiçbiri üniversite başarı sıralamasında kendine yer bulamadı.

Dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Tokyo Üniversitesi en iyi üniversiteler sıralamasında birinci sırada yer alırken Japon üniversitelerini Singapur, Çin, Güney Kore, Hong Kong ve Tayvan üniversiteleri takip etti.

İsrail ilk 20 sıralamaya 3 üniversitesini sokarak Ortadoğu ülkeleri içinde birinciliği elde ederken, tüm Ortadoğu bölgesinde yaımlanan bilimsel yayımların yarısına sahip olan Türkiye’de 22. sıradaki Ortadoğu Teknik Üniversitesi ile İslam ülkeleri içerisinde en kaliteli üniversiteye sahip olarak bu alanda birinciliğe sahip oldu. Bilkent, Koç, Boğaziçi ve İTÜ gibi üniversitelerde en iyiler arasına girmeyi başarırken Arap dünyasından sadece Kral Abdulaziz Üniversitesi 49. sırada yer alabildi.

Esasında 2013 yılına ait bu raporu daha önceki yıllarda hazırlanan raporlarla karşılaştırdığımızda Ortadoğu üniversiteleri için küçük de olsa bir iyimserliğe sahip olabiliriz. Daha önce gerek dünya gerekse bölgesel çaplı yapılan bilimsel yarışmalarda herhangi bir derece alamayan, en iyi sıralamalarına giremeyen bu coğrafyanın üniversiteleri şimdilik yetersizde olsa bilimsel kıpırdanma göstermekte. Son yıllarda eğitim alanına yüksek bütçeli yatırımlar yapmaları sayesinde,uzun vadede de bölge üniversitelerinin rekabet gücünün yükseleceğine ve uluslararası üniversiteler sıralamalarında çok daha ileri seviyelere çıkacaklarına inanılmakta.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın