İşte çok konuşulacak Uludere raporu

1.5 yıl önce Uludere’de 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili hazırlanan raporda “Olayın kasten yapıldığına yönelik olarak herhangi bir delil elde edilemediği görüş ve kanaatine varılmıştır” denildi.

84 sayfalık raporda, “Tüm Türkiye’yi derinden üzen ve sarsan bu olayla ilgili yapılan araştırma ve incelemelerde; olayın kasten yapıldığına yönelik olarak herhangi bir delil elde edilemediği görüş ve kanaatine varılmıştır” denildi.

Raporda, şu ifadelere yer verildi:

-Kaçakçı grubun içerisinde teröristlerin olduğu bilgisi var.

-İlk bomba 21.39’da atıldı son bomba 22.24’te atıldı.

-Olayın kasten yapıldığına dair bir delil elde edilemedi.

-Yeni sınır kapısı açılmalı…

– Türkiye’nin yeni sınır kapısını önersine Irak Hükümeti sıcak bakmamıştır. 

-Kaçakçılık yasal zemine oturtulmalı…

Valiye yapılacak operasyon için bilgi verilmedi.

-Operasyon sonuç raporu valiliğe gönderilmedi…

-İnsansız hava aracı (İHA) TSK’nın envanterine kayıtlı… 

-Operasyon sırasında ABD’ye ait insansız hava aracı Kuzey Irak’taydı. 

15 AYDA TAMAMLANDI

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Uludere Alt Komisyonu, yaklaşık 15 aydır sürdürdüğü çalışmalarını tamamlayarak raporunu hazırladı. 

Şırnak’ın Uludere ilçesi yakınlarındaki Irak topraklarında 28 Aralık 2011 günü düzenlenen hava operasyonu sonucunda 34 vatandaşın hayatını kaybettiği olayla ilgili kurulan 84 sayfalık alt komisyon raporunda, olayın; ırkı, dini, meşrebi ve siyasi görüşü ne olursa olsun tüm vatandaşları derinden üzdüğü belirtildi. 

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İnsan Hakları Komisyonu Heyetinin Gülyazı ve Ortasu köylerini ziyaret ettiği, mağdurları yalnız bırakmayarak acılarını paylaştığı vurgulandı. 

Vefat edenlerin yakınlarına, Başbakanlık’ça 3,4 milyon TL ödeme yapıldığı, eşi vefat eden 28 kadına da maaş bağlandığı ifade edildi. 

IRAK, SINIR KAPISI AÇILMASINA SICAK BAKMADI 

Bölgede yeni bir sınır kapısının açılması için ilgili kurumların her türlü çabayı gösterdiği, ancak sınır kapısının açılması için Irak’ın Türkiye’nin gösterdiği iyi niyet çabalarını karşılayacak gayreti sergilememesi nedeniyle sınır kapısı açılamadığı kaydedilen raporda, Genelkurmay Başkanlığı’nın olay hakkında soruşturma başlattığı, İçişleri Bakanlığı’nın 3 müfettiş görevlendirdiği bildirildi. 

Alt komisyonun olay yerine giderek incelemeler yaptığı ifade edilen raporda, 28 Aralık 2011’deki sınır ötesi hava harekatının, TSK tarafından TBMM’nin, 2011 tarihli “Irak’ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidinin ve saldırıların bertaraf edilmesi amacıyla Hükümete Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunması için verilen izin” kararına dayanılarak gerçekleştirildiği kaydedildi. 

ALIŞILMIŞIN DIŞINDA TERÖRİST HAREKETLİLİK 

Raporda, harekat öncesindeki bir aylık süreçte Haftanin bölgesindeki terörist hareketliliğinin alışılmışın dışında olduğu, bu yargıyı destekleyecek çok sayıda duyum, telsiz kestirmesi, görülme ve diğer istihbari bilgi ve belge akışının olduğu anlatılarak şunlar kaydedildi: “İstihbari bilgilerin genel değerlendirilmesi yapıldığında; 2010 yılının Aralık ayında bölgedeki terörist grup sayısı 16 iken, 2011 yılı Aralık ayında terörist grup sayısının 37’ye çıktığı, olaydan önceki bir ay içinde 30 adet duyum alındığı, terörist grupların bölgede farklı günlerde olmak üzere 10 ile 134 kişilik gruplarla hareket halinde olduğu, terör örgütü elebaşlarının da içinde bulunduğu grupların intikam ve misilleme amaçlı büyük saldırılar gerçekleştireceği ve bu grupların Türkiye sınırına yakın dağlık alanlara intikal ettikleri şeklindeki bilgilerin askeri birimlere iletildiği ve askeri yetkililerin de bu hareketlilik karşısında teyakkuz halinde bulunduğu, olayda, olaya ve gruba ilişkin özel bir istihbarat olmamasına rağmen, bu genel istihbari bilgilerin tüm birliklere iletildiği, en üst birlikten en alt birliğe kadar giderek artan aşırı duyarlılık oluştuğu, her an bir saldırı olacakmış gibi beklenti içerisine girildiği, güvenlik güçlerinin adeta elleri tetikte bekler bir pozisyon içerisinde oldukları anlaşılmaktadır.” 

Olayın olduğu gün gözetleme yapan insansız hava aracının (İHA), Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 2. Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi, 2. Ordu Komutanlığı, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı, Batman İHA Üssü, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ve bağlı Tugay Komutanlığı tarafından izlendiği belirtilen raporda, olaydaki İHA’nın sınır hattında uçarak Irak’ın iç bölgelerine kadar gözetleme yapabildiği, Irak hava sahasında uçuş yapma yetkisinin ABD’ye ait İHA’larda olduğu ve gözetleme safhasında ABD İHA’larının yetki bölgelerinin farklılığı yüzünden bölgeye sevk edildiği, ancak grubun Türkiye’ye ait İHA’ların yetki bölgesine doğru ilerlemeye başlamasıyla ABD’ye ait İHA’nın bölgeyi terk ettiği vurgulandı. 

İHA 7 SAAT 40 DAKİKA GÖZETLEME YAPTI 

Raporda, “Hava harekatında keşif/gözetleme görevinin TSK’nın Gözcü isimli insansız hava aracı (İHA) tarafından yerine getirildiği, İHA’nın 15:59:38’de Batman’dan kalkış yaparak bölgedeki terör hareketliliği nedeniyle olayın gerçekleştiği yerin batısında bulunan Düğün Dağı’ndan itibaren Çukurca bölgesine doğru sınır hattını tarama görevindeyken, 17.20’de ilk hareketli cisim görüntüsünü Irak’ın iç kesimlerinden aldığı ve Türkiye’ye doğru ilerlemekte olan araçları gözetlemeye başladığı, saat 00:50’ye kadar 7 saat 40 dakika gözetleme yaptığı, ABD’ye ait İHA’nın, Kandil Dağı üzerinde keşif yapmakta iken Haftanin bölgesine ilave keşif amacıyla sevk edildiği ve 20.24’te bölgeye ulaştığı, bu saat itibariyle gözcü İHA’nın zaten 3 saattir gözetlemekte olduğu ve bir süre sonra Predator İHA’nın, grubun Türkiye’ye doğru ilerlemesi ve gözcü İHA’nın gözetleme kapsama alanında olması nedeniyle bölgeden ayrıldığı anlaşılmıştır” görüşüne yer verildi.

İLK BOMBA 21.39’DA ATILDI 

Raporda, şöyle denildi:

“İHA Irak’ın kuzeyinden gelen ilk aracı 17.20’de, insan ve hayvanlardan oluşan grubu da ilk kez 18.23’te Irak’ın kuzeyinde yaklaşık 4,5 km içeride tespit etmiştir. İlk bombanın atıldığı 21.39’a kadar grup, 3 saat boyunca Türkiye’ye doğru hareket ederken gözetlenmiştir. İHA görüntüleri; Komisyon üyeleri ve görüntüleri analiz eden uzmanlar tarafından dikkatlice izlenmiştir. İHA görüntülerinde yalnızca insan, hayvan ve araç ayrımı yapılabildiği, dolayısıyla sadece İHA görüntülerine dayanarak terörist ya da sivil ayrımı yapmanın mümkün olmadığı, önceden yaşanan tecrübelerden hareketle grubun izlenen davranışlarından bazı çıkarımlar yapılabileceği değerlendirilmiştir. 

GRUPLAR GÜVENLİK ÖNLEMİ ALMADAN BEKLEME YAPTI 

Olay günü saat 21.06’da ilk grup Türkiye sınırına 50 ile 80 metre mesafede olduğu tahmin edilen açık alana ulaştığında, bu alanın en yüksek noktasında kümelenmiştir. Bu saat itibariyle ikinci grup da yaklaşık 1100 metre geride açık alanda beklemektedir. Gruplar yaklaşık 35 dakika açık alanda hiçbir güvenlik tedbiri almadan hayvanlarını bırakarak bekleme yapmışlardır. Sağ kurtulanların ifadelerine göre ilk grup sadece açık alandaki en yüksek noktada telefon çektiği için telefon görüşmesi yapma maksadıyla toplanmıştır. Grubun hal ve hareketlerinden mevzilenme veya herhangi bir saldırıya karşı tedbir almadıkları aksine oldukça rahat tavırlar sergiledikleri görülmüştür. Grup bu noktaya kadar İHA gözetiminde açık alanlardan, Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye doğru giden toprak yoldan sınır noktasına ulaşmıştır. Ayrıca, grubun açık alanda beklediği nokta Gülyazı Tugayı’na yaklaşık 5 km mesafede olup top menzili içerisindedir. İHA tarafından ilk aracın 17.20’de, insan ve hayvanlardan oluşan grubun 18.23’te tespit edildiği ve ilk bombanın 21.39’da atıldığı bilinmektedir. Bu süre zarfında tüm kurum ve birimlerin eşgüdüm içerisinde çalışmasıyla görüntülenen grubun tanımlamasının yapılabilmesi için yeterli sürenin bulunduğu, bölgenin coğrafi koşulları ile birlikte grubun bombalandığı alan olan bekleme noktasının en yakın askeri üs bölgesine ve yerleşim yerine yaklaşık 4-5 km uzakta olduğu hesaba katıldığında, grubun terörist grup olup olmadığı hususunu teyit etmek için yeterli zaman olduğu halde bu imkanın iyi değerlendirilemediği kanaatine ulaşılmıştır.” 

GRUP TERÖRİST GRUP OLSAYDI GİZLENİRDİ 

Raporda, tereddüt oluşturması gereken bir başka verinin de öndeki ilk gruba atılan 3 bombadan sonra, yaylanın sonunda 1100 metre geride beklemekte olan ikinci grubun hiç dağılmadan açık alanda beklemeye devam etmesi olduğu belirtildi. Grubun terörist grup olması durumunda harekatı gerçekleştiren uçakların seslerini duyduktan ve ilk gruba atılan bombalardan sonra son derece dağlık ve sarp olan arazide gizlenecekleri sonucuna ulaşılabileceği ifade edilen raporda, askeri yetkililerin; topçu atışına rağmen grubun dağılmaması yürüyüşüne devam etmesi, ilk bombalamadan sonra arkadaki grubun dağılmamış olması, grubun 40 civarında büyük bir grup olması, gruptaki insan sayısı ile katır sayısının yakın olması gibi verilerin, bu grubun terörist grup olduğu yönündeki kanaatlerini pekiştirdiğini beyan ettikleri vurgulandı. 

ASKERİ YETKİLİLERİN GRUBUN KAÇAKÇI OLDUĞUNA İLİŞKİN BİLGİSİ YOKTU 

İHA görüntülerinin komisyonda izlendiği kaydedilen raporda, insan ve hayvanlardan oluşan grubun iddia edildiği gibi köylerinden çıkarken değil, 18.23’te Irak’ın kuzeyinde, Türkiye sınırına göre yaklaşık 4,5 km uzaklıkta tespit edildiği vurgulandı. Raporda, askeri yetkililerin grubun kaçakçı olduğuna ilişkin bilgileri olmadığı ifade edildi.

 69 SANİYEDE SON BOMBANIN ATILMASINI ENGELLEYEMEZDİ 

Gülyazı Muhtar vekilinin ikinci bombanın atılmasından sonra Gülyazı Jandarma Karakol Komutanı’nı telefonla arayarak, bombaladıkları grubun çocukları olduğunu ve harekatın durdurulmasını istediğine işaret edilen raporda, astsubay olan karakol komutanının hava harekatına ilişkin herhangi bir yetkisinin olmadığı ve 69 saniye içinde son bombanın atılmasını engelleyemeyeceğinin anlaşıldığı bildirildi. 

HAREKATTAN SONRA IRAK’IN KUZEYİNDEN BAZI ŞAHISLAR GELDİ 

Raporda, İHA görüntülerden insan ve hayvan ayrımının net olarak yapılabildiği, ancak sadece görüntülerden bir insanın silahlı bir terörist ya da bir sivil olduğu tespitinin yapılmasının mümkün olmadığı belirtildi. 

2. Ordu Komutanlığı’nın raporunda, kaçakçı grubun içerisinde 6 teröristin bulunduğu, hava harekatı sonrasında öldükleri ve olay yerine gelen bölücü terör örgütü mensupları tarafından götürüldüklerinin ileri sürüldüğü belirtilen raporda, “Olaydan sonra bölücü terör örgütü mensupları arasında yapılan telsiz görüşmelerinde, Fehman Hüseyin isimli teröristin başka bir teröristle yaptığı konuşmadan ‘iki teröristin olay yerine gittiği, olay yerinde 48 cenaze olduğu, 2 kişinin olaydan sağ çıktığı’ bilgisi edinilmiş olup, başka teröristler arasındaki telsiz görüşmelerinde ise olay yerine giden teröristlerin kaçakçılara ait bazı yükleri sakladıklarını konuştukları belirtilmiştir” denildi. 

Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı’nın da komisyona yaptığı açıklamada, Silopi’de teslim olan bir terör örgütü mensubunun, kaçakçı grubunun içinde iki terörist olduğuna dair ifade verdiğini belirttiği kaydedildi.

Raporda, İHA görüntülerinde, harekattan sonra bombalanan alana Irak’ın kuzeyinden bazı şahısların geldiğinin görüldüğü , “K.A.’nın verdiği ifadeye göre, olayın gerçekleştiği alana Irak’taki en yakın yerleşim yeri olan Keşan Köyü ile Türkiye arasındaki bölge bölücü terör örgütünün kontrolündedir ve bölücü terör örgütü köyde sözde gümrük noktası oluşturarak kaçakçılardan haraç almaktadır. İfadeye göre, bölücü terör örgütü Keşan Köyü’nden günlük 20.000 TL civarında gelir elde etmektedir. Komisyon’da izlenen İHA görüntülerine ve kaçakçıların ifadelerine göre de kaçakçılara mal getiren araçlar Keşan Köyü’nden mal alışverişinin yapıldığı noktaya gelmiştir ve kaçakçılar genellikle Keşan Köyü’nden alışveriş yapmaktadır” görüşüne yer verildi. 

Raporda, olaya ilişkin haritaya da yer verildi.

Bir cevap yazın