İşte İskele Sancak’a damga vuran sözler

Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sunumuyla ekrana gelen İskele Sancak bu hafta, Türkiye’nin yedi bölgesine dağılan akil insanların peşine düştü. İskele Sancak da Akil İnsanlar gibi yollara düştü ve Van’da bir program gerçekleştirdi.

Akil İnsanlar Doğu Anadolu Bölgesi Heyeti Başkanı Can Paker, heyet üyeleri Abdurrahman Kurt, Zübeyde Teker ve Mahmut Arslan’ın, Doğu Anadolu’da karşılaştıkları manzaraları anlattığı programa bölgede ‘melle’ olarak adlandırılan emekli imam Salih Çakay’ın sözleri damga vurdu. Konuşmasını hem Kürtçe hem Türkçe yapan Çakay’ın sözleri Mehmet Acet ve diğer katılımcılar tarafından dikkatlice dinlendi.

Kürt halkının geçmiş yıllarda hep yanlış tanıdıldığını söyleyen Emekli İmam-Kanaat Önderi Salih Çakay, Kürtlerin Ermeni olduğunu savunanların, Kürtleri öldürmek istediğini iddia etti. Edirne, Tekirdağ veya İstanbul’da yaşayan insanları Doğu ve Güneydoğu’ya davet eden Salih Çakay, bu vatandaşlarımız buralara gelsinler ki, Kürtlerin nasıl yanlış tanıdıldığını görsünler, dedi. Çözüm sürecine destek vermeyenleri ikna etmeye çalıştığını dile getiren emekli imam, barışa destek vermeyenin ya çocuğu yoktur ya da merhametten yoksundur, ifadelerini kullandı. 

“BARIŞI DAĞDAKİ KEKLİK DE İSTİYOR”

İşte Çakay’ın programa damga vuran sözlerinden bazıları:

Barışı kim istiyor? Barışı bitki istiyor, dağdaki keklik istiyor, doğa istiyor. Yani kısacası haycan da, bitki de insan da barışı istiyor. 30 yıldır devam eden sıkıntı, Yüce Allah’ın bir kaderidir bu, belki de bir baharın başlangıcı olacak. Kürt ve Türklerin İslam kardeşliği içerisinde olduğunu ve bu kağıt üzerinde olan bir kardeşlik değildir. Kimse Türk ve Kürtlerin barışına engel olmasın. Vatanımız birdir, kimse bölücülük istemiyor. Kürtler, Yüce Allah’ın tüm insanlara verdiği doğal hakları istiyor.”

Haber7

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın