İzmir artık cebinizde

Ücretsiz uygulama, Android işletim sistemli  akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarda kullanılıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için hayata geçirdiği projelerine bir yenisini ekledi. Günlük hayatın vazgeçilmezleri arasında giren akıllı telefonları kapsayan “İzmir Mobil Kent Rehberi”, 1 Ocak 2013 tarihinde itibaren  internet üzerinden sunulmaya başlandı. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve yayınlanmasının üzerinden henüz 40 gün geçmesine rağmen yoğun ilgi gören mobil uygulama, 2 bin 508 kullanıcı tarafından indirildi.
Android işletim sistemli  akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarda çalışan uygulama, beraberinde bir çok kolaylığı sunuyor. Hem sözel hem de grafik verilerin aynı anda cep telefonlarından sorgulanmasına olanak veren ücretsiz uygulamadan, İzmirlilerin yanı sıra kente gelen turistlerinde yararlanması da hedefleniyor. İzmir Mobil Kent Rehberi uygulamasıyla aynı zamanda, Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında bulunan 21 ilçedeki  önemli yer bilgilerine, ilçe ve kategori bilgisi seçilerek ulaşılıyor.
Neler var neler!
İnternet üzerinden her türlü güncel bilgiye ulaşılabilecek uygulamada, “Rehber” başlığı  altında bulunan ve “ekrana en yakın”, “bana en yakın’’ seçenekleriyle; kullanıcının bulunduğu bölgedeki eczane, metro, vapur veya otobüs durakları harita üzerinde gösteriliyor. Uygulamadaki otobüs durakları ikonuna dokunulduğu zaman ise,  o duraktan geçen tüm otobüs hatları görülebiliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin akıllı uygulaması, konumsal sorgulamanın yanı sıra konumsal sorgulama ile ilişkilendirilmiş otobüs, metro, vapur v.s. sefer saatlerine de güncel bilgilerle ulaşılmasına olanak veriyor.
İzmir parmaklarınızın ucunda
İzmir Mobil Kent Rehberi uygulamasıyla, aynı zamanda sağlık, eğitim, konaklama, ödeme vezneleri, nöbetçi eczane gibi pek çok sorgulamayı tek platformda buluşturuyor. Kullanıcının  sorgulamak istediği veriler, uydu görüntüleriyle desteklenerek kolayca bulunabiliyor.
Adres bulmak artık çok kolay
Büyükşehir Belediyesi mobil uygulamasının sunduğu diğer bir hizmet de adres sorgulama. Kullanıcı gitmek istediği adresin bilgilerini girdiğinde, telefonun ekranında yine uydu görüntüleriyle desteklenerek ayrıntılı bilgiye ulaşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mobil kent rehberi, istenirse uydu görüntüleri açılıp kapanabilir şekilde tasarlandı. Özellikle “ekrana en yakın” özelliği turistlere büyük kolaylık sağlayacak. Bu seçenek uydudan konum bilgisi alarak kullanıcının bulunduğu bölgedeki bilgileri ayrıntılarıyla listeliyor.
Tamamen ücretsiz
İzmir Mobil Kent Rehberi uygulamasının  sunduğu hizmetler bununla da sınırlı kalmayıp, uygulamadaki alt menüden yararlanılarak “Haberler”, “İletişim” ve “Yardım” menüleri sayesinde ihtiyaç duyulan bir çok veriye de ulaşma olanağı sağlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kullanıcılarına büyük kolaylık sunan becerikli uygulamasına, Android Market’ten “İzmir Mobil Kent Rehber” adıyla erişiliyor.

Bir cevap yazın