İzmir tasarımın başkenti olacak

Fuarın açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Türkiye’de fuarcılığı A’dan Z’ye yapan tek belediyeyiz. Sektör yeniliğe ve tasarıma açık olduğu sürece, dünyada gelinliğin başkenti olarak anılan İzmir, bu unvanını sağlamlaştırarak yoluna devam edecektir” diye konuştu.

If Wedding Fashion İzmir’i 7 yılda getirdikleri noktadan gurur duyduklarını ifade eden Kocaoğlu, moda ve hazırgiyim sektörü temsilcilerinin her zaman yol arkadaşı olmaya devam edeceklerini belirterek şunları söyledi: “Sektörün üzerinde bir toz vardı. Fuarımız, bu tozu kaldırdı ve bir araya gelerek nasıl bir güç doğurabileceğini, kentin ve ülkenin gelişmesine katkıda bulunabileceğini gösterdi. Kentin çarşılarında dolaşırken gördüğümüz vitrinlerle onur duyuyoruz. Böyle bir işi başarmanın kıvancını hep birlikte yaşıyoruz.”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in sadece gelinlikte değil tüm alanlarda bir tasarım kenti olması için çalıştıklarını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece gelinlikte değil, tüm alanlarda kentin bir tasarım kenti olması için çalışma yapıyoruz. Sektör yeniliğe ve tasarıma açık olarak yürüdüğü, kendini geliştirdiği sürece, dünyada gelinliğin başkenti olarak anılan İzmir, bu unvanını sağlamlaştırarak yoluna devam edecektir.”
İzmir Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, Cumhuriyet’in İzmir’e kazandırdığı İzmir Fuarı’nı yaşatan ve geliştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ’a teşekkür etti. Totuk, fuarın ekonomiye büyük katkı sağlayacağını kaydetti.
Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk de, fuarın bu noktaya gelmesinde mutfak çalışmasının önemine değindi.
Sürdürülebilirliğin önemli olduğunu kaydeden Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra tüm emeği geçenlere teşekkür etti.
Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Mukadder Özden ise sektörde dünyada söz sahibi ve nitelikli firmaların yer aldığını belirterek “Bu başarıyı, fuarcılığın temelinin atılmasını sağlayan sevgili Ata’mıza armağan etmek istiyorum. Bu fuar, sektörel birlik ve beraberlik içinde büyük emek harcanarak bu noktaya geldi. Dinamik kalması için hep birlikte sinerjiyle çalışacağımızı ümit ediyorum” diye konuştu.
Öte yandan If Wedding Fashion İzmir kapsamında Gelinlik Tasarım Yarışması’nın 4’üncüsü düzenlendi. Türkiye’nin dört bir yanından başvuruların olduğu ‘Zamana Dokunmak’ temalı Gelinlik Tasarım Yarışması’na 104 tasarımcı 312 tasarımla katıldı. Açılış konuşmalarının ardından 4’üncü Gelinlik Tasarım Yarışması’nda final elemesine kalan 15 gelinlik ziyaretçilerin beğenisine sunuldu ve dereceye girenler açıklandı.
Genç yeteneklerin keşfedildiği yarışmada birinciliği elde eden Okan Karakuş, ödülünü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’dan aldı.
İkinci olan Hatice Kübra Çiçek’in ödülünü Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, üçüncü Tuğçe Özcan’a ödülünü Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Mukadder Özden verdi.
Jüride; Ege Üniversitesi EAMYO Kumaş Teknolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Arzu Marmaralı, modacı Sezin Narbay, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ender Yazgan Bulgun, Diva Dergisi Genel Yayın Koordinatörü Pakize Sükan, İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı, EGSD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Atınç Abay, modacı Simay Bülbül, modacı Tuvana Büyükçınar, İzmir Terziler Odası Başkanı Mevlüt Turun, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Tekstil Tasarım Bölümü Başkanı Prof.Dr.Nesrin Önlü, fotoğraf sanatçısı Emrah Yerce, modacı Zeynep Acar, modacı Jale Gelgör, fotoğraf sanatçısı Bennu Gerede, Spazio Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Subaşı ve manken Özge Ulusoy yer aldı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ziyaretçiler açılış töreninin ardından fuardaki stantları gezerek, katılımcılarla görüştü.
Sadece profesyonel ziyaretçiye açık olan fuara bu yıl 162’si yerli, 25’i yabancı 187 firma katılıyor. Fuara; yurt içinden Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sakarya ile 9 ülke ABD, Bulgaristan, İran, İtalya, Japonya, Kanada, Lübnan, Suudi Arabistan ve Ürdün’den firmalar katılıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın