İzmir’de 2 Doktora Saldırı

İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yakını ölen bir kişi, görevli doktorlar İranlı Nazenin Hasanzade ve Anıl Gürkan’a saldırarak tartakladı. Meslektaşları, olayın olduğu Nöroloji Bölümü’nde iki gün süreyle acil hastalar dışında hiçbir hastaya bakmamaya karar verdi.

Olay, bugün, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Bölümü’nde meydana geldi. Çorum’dan kente geldiği öğrenilen ve bölümde tedavi gören 70 yaşındaki ALS hastası N.T.’nin, saat 12.00 sıralarında kalbi durdu. Doktorların yaklaşık 45 dakikalık müdahalesine rağmen yaşlı kadın, yaşımını yitirdi. Annesinin yaşamını yitirdiğini öğrenen 41 yaşındaki U.T., iddiaya göre, bölümde çalışan doktorlar İranlı Nazenin Hasanzade ve Anıl Gürkan’a saldırıp tartakladı.

U.T., güvenlik görevlileri tarafından güçlükle engellenirken, çeşitli yerlerinden yaralanan Hasanzade ve Gürkan, Acil Servis’te tedaviye alındı. Şikayet üzerine U.T., polis tarafından gözaltına alınırken, Hasanzade, tedavisinin ardından taburcu edildi.

SERBEST BIRAKILIRSA ÇALIŞMAYACAĞIZ

Gürkan’ın tedavisinin devam ettiği hastanenin doktor, hemşire ve sağlık görevlileri, olaya sert tepki gösterdi. İzmir Tabip Odası önderliğinde Acil Servis önünde toplanan yaklaşık 200 çalışan, slogan atıp alkışlarıyla yaşanan şiddeti protesto etti. Tepkide bulunan meslektaşlarının yanına gelen Hasanzade de güçlükle ayakta durdu. Arkadaşları adına basın açıklamasında bulunan asistan doktor Anıl Tamburoğlu şunları söyledi:

“Yıllardır bakımını insan üstü bir çabayla gerçekleştirdiğimiz bir hastanın vefat etmesi sonrasında arkadaşlarımız saldırıya uğramıştır. Hasta yakınları bayan doktor arkadaşımıza yumruk atıp küfürler yağdırmıştır. Başka bir erkek arkadaşımız da başına çok şiddetli darbeler almıştır. Yapılan ilk değerlendirme de erkek arkadaşımızın beyin sarsıntısı geçirme riski bulunmaktadır. Dün de aynı hasta yakınları Türkiye’de sadece hastanemizde diyafram pilini uygulayabilen hocamızı ölümle tehdit etmiştir. Hastalara şifa dağıtan becerikli eller bugün Türkiye’de artık ölüm tehditlerine maruz kalmaktadır. Öfkesini kontrol edemeyen herkesin rahatça doktora, sağlık çalışanına el kaldırabildiği, küfür edebildiği bir sağlık ortamında çalışmak zorunda bırakıldık. Artık hastalarımızla duygusal bir kopuş yaşıyoruz. Onlarca yıllık emeği, uykusuz geçirdiğimiz geceleri, hastalarımız için yaşadığımız üzüntüleri görmeyen, hissetmeyenlere hakkımızı helal etmiyoruz. Önce adalet makamlarına, doktorları, ölümle tehdit eden, hastanede yataklı serviste doktor döven, küfredenler serbest bırakılmamalılar. Bırakılırsa çalışmayacağız. Bugün ve yarın nöroloji bölümü olarak acil hastalarımız dışında hiçbir hastaya bakmayacağız. Sağlıkta şiddeti bitirecek önlemler alınmaz ise Sağlık Bakanlığı bir açıklama ile önlemlerini duyurmaz ise bundan daha sert bir tepki ile karşılaşacaktır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın