İzmir’in Expo Sınavı

EXPO 2020’ye aday olan İzmir’e Uluslararası Sergiler Bürosu’ndan (BIE’den) 9 kişilik İnceleme Heyeti gelip çalışmalara başladı.

Danimarka BIE Delegesi Sayın Steen Christensen başkanlığındaki İnceleme Heyetinde; Gambia BIE delegesi Sayın Ousman Badjie, Kazakistan BIE Delegesi Sayın Serık Amırov, Pakistan BIE Delegesi Sayın Suraiya Ahmed Butt, Slovenya Delegesi Sayın Alenka Ivancic, BIE Başkanı Sayın Ferdinand Nagy, BIE Genel Sekreteri Sayın Vicente Gonzalez Loscertales, BIE Genel Koordinatörü Sayın Dimitri Kerkentzes ve BIE EXPO Koordinatörü Sayın Laurence Levy Toledo bulunuyor.

Heyet üyeleri, sabah kahvaltısından sonra bilgilendirme toplantısına katıldılar. Toplantıya İzmir Valisi, EXPO İzmir 2020 Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı M. Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu katıldı.

İzmir Bu Yolculuğunda Türkiye’yi Arkasına Aldı

EXPO 2020 adaylık sürecinde önemli bir merhalenin daha yaşandığını  belirten İzmir Valisi, EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı M. Cahit Kıraç, şunları söyledi:

“Şu an misafirlerimiz olan İnceleme Heyeti, BIE’nin (Uluslararası Sergiler Bürosu’nun) Dünya EXPO’su düzenleme kriterlerine göre İzmir’in hazırlıklarını değerlendireceklerdir.

Tema, ulusal destek, iletişim ve pazarlama planı, finansal boyutu, bütçesi, EXPO sonrası kullanım planları, tahmin edilen ziyaretçi sayısı ve EXPO’nun operasyonel yönetimi İnceleme Heyetinin irdeleyeceği ana başlıklar arasında yer almaktadır.

Heyet; 11-12-13 tarihleri arasında üç gün ilimizde yapılacak teknik sunumlar ve İnciraltı’ndaki alan gözlemlemesiyle EXPO 2020 İzmir projesinin uygulanabilirliğini ve fizibilitesini araştıracaktır.

Bu süre zarfında, konuklarımıza İzmir’i, tarihini ve kültürel dokusunu, ekonomide, bilimde, sanatta kaydettiği gelişmeyi, sağlık alanındaki başarı öyküsünü, bölgesel düzeyde üstlendiği misyonu anlatma fırsatı bulacağız.

Teknik sunumların iki tanesini ben yapacağım; diğerlerini ise rektörlerimiz, akademisyenlerimiz, bilim insanlarımız ve EXPO uzmanlarımız yapacaklar.

Bölgemizin zenginlikleriyle tanışmalarını istiyoruz.

Misafirlerimizin, yerel yönetimlerle, sivil toplum örgütleriyle, meslek odalarıyla, sanatçılarımızla yani İzmir’in bütün dinamikleriyle buluşmalarını arzuluyoruz.

Konuklarımız; İzmir’in yasallaşmış, kanunu çıkmış, bütün hazırlıkları tamamlanmış İnciraltı EXPO alanını gezecekler.

İzmir’de görev yapan fahri konsoloslar, şehrimizde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler değişik kesim ve inanç gruplarından vatandaşlarımızla sayın delegasyonu farklı mekân ve ortamlarda buluşturuyoruz.

EXPO 2020 İzmir büyük bir projedir; dev bir organizasyondur. Ve takdir edersiniz ki hiçbir şehir arkasına devletinin, milletinin desteğini almadan tek başına böyle bir organizasyonun altından kalkamaz. Bildiğiniz gibi İzmir olarak her düzeyde devletimizden, hükümetimizden, halkımızdan, tüm kurum ve kuruluşlarımızdan bu desteği fazlasıyla alıyoruz.

Sağlanan desteğin, bu zorlu yarışta en büyük avantajlarımızdan biri olduğunu görüyoruz.

Konuk İnceleme Heyeti; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın ev sahipliğindeki öğle yemeğinde, kabineden çok sayıda bakan ve milletvekiliyle de bir araya gelerek görüşme imkanı bulacaktır. Aynı günün akşamında TOBB’un ev sahipliğinde İş Dünyası ile Akşam Yemeğinde bir araya gelecek olan İnceleme Heyeti daha sonra İstanbul’a transfer olacaklardır.

Heyet, 15 Şubat Cuma günü İstanbul’dan ülkelerine dönmek üzere ayrılacaklardır.

İzmir’e Şans Diliyoruz

Danimarka BIE Delegesi ve heyet başkanı Sayın Steen Christensen ise İzmir’de bulunmaktan mutlu olduklarını, kenti yakından tanıma şansı elde edeceklerini ve adaylık kriterlerini inceleyeceklerini söyledi.

Heyet daha sonra sunumları izlemek üzere çalışmalara başladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın