Kalp damar hastalığı bunamaya sebep olabilir

Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü’nden (Inserm) Sara Kaffashian ve ekibinin yaptığı araştırmaya ortalama 55 yaşındaki 7 bin 830 kişi katıldı.

Katılımcıların kalp sorunları ve inme riskinin yanı sıra 10 yılda 3 kez hafıza ve düşünme becerileri test edildi.

Kalp hastalıkları riski testinde yaş, tansiyon, tansiyon tedavisi, iyi kolesterol düzeyi (HDL), şeker hastalığı, sigara kullanımı, kalp hastalığı geçmişi ve düzensiz kalp atışları, bunama riski testinde ise yaş, eğitim, vücut kitle endeksi, kolesterol, spor alışkanlığı, tansiyon ve bunamayla bağlantılı APOE ?4 geninin bulunup bulunmadığı göz önüne alındı.

Kalp hastalıkları ve inme riski testlerinin, hafıza kaybını belirlemede bunama riski testlerinden daha ”iyi sonuç” verdiği görüldü.

Araştırmada ayrıca, yüksek kolesterol ve tansiyon gibi kalp-damar hastalıklarına neden olan risk etkenlerinin sadece kalp hastalıkları ve inme riskini artırmadığı, ayrıca bilişsel becerileri de olumsuz etkilediği belirlendi.

İlk kez kalp hastalıkları ve inme riski testlerinin bunama riski testleriyle karşılaştırıldığı araştırma, ”Neurology” dergisinde yayımlandı.

Bir cevap yazın