Kamerun’da 7 Fransız turist kaçırıldı

Kamerunlu güvenlik güçleri, 4’ü çocuk 7 Fransız turistin, Nijerya sınırındaki Dadanga bölgesinde kimliği belirsiz silahlı kişilerce kaçırıldığını, olayın faillerinin sınır boyunca arandığını duyurdu.

Görgü tanıkları, Fransız turistlerin bölgedeki Waza Parkı’nı ziyarete geldiği ve geceyi parkta kamp yaparak geçirdiğini belirtti.

Öte yandan, Yunanistan’da olan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise aynı aileden 7 kişinin, Nijeryalı terörist bir grup tarafından kaçırılmış olabileceğini açıkladı.

Hollande, kaçırılan turistlerin Nijerya’ya götürülmüş olabileceğini belirterek, Kamerun’daki tüm Fransız vatandaşlarını dikkatli olmaları konusunda uyardığını söyledi.

AFP’ye konuşan bir Kamerunlu yetkili de turistlerin Nijeryalı Boko Haram örgütü tarafından kaçırılmış olabileceğini iddia etti.

Geçen yıl 19 Aralık’ta, Boko Haram’la bağlantılı olduğu sanılan Ensar örgütü, Nijer sınırı yakınındaki Rimi bölgesinde Fransa’nın Mali’ye askeri müdahale hazırlığı nedeniyle bir Fransız mühendisi kaçırmıştı.

Ensar örgütü, cumartesi günü de Nijerya’daki bir inşaat şirketinden 7 yabancı çalışanın kaçırılmasını üstlenmişti.

Bir cevap yazın