Kan arayanların umudu oluyorlar

Özekinci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplumda kan bağışı bilinci oluşturmak ve kan bağışçısı arayanlara acil durumlarda yardımcı olmak amacıyla Elazığ’da kurulan derneklerinin bir yılı aşkın süredir hizmet verdiğini söyledi.

Toplumda farkındalık oluşturmak için eğitim faaliyetleri yürüttüklerini belirten Özekinci, bu amaçla paneller, seminerler ve konferanslar düzenlediklerini dile getirdi.

Gönüllü sayısını artırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını aktaran Özekinci, insanların her zaman ulaşabileceği çağrı hattı oluşturduklarını duyurdu.

Sosyal medyada da aktif çalışma yürüttüklerini kaydeden Özekinci, Twitter ve Facebook’ta 3 binin üzerinde takipçileri bulunduğunu, derneğin web sitesini oluşturarak Elazığ’a ve tüm Türkiye’ye hitap edeceklerini anlattı.

Elazığ’ın yanı sıra Tunceli, Bingöl ve Muş’tan kente gelen hastaların kan ihtiyacını gidermek için çaba gösterdiklerini bildiren Özekinci, ”Her geçen gün bu işin önemini kavrıyoruz ve şubeleşerek tüm Türkiye’ye açılmayı hedefliyoruz” dedi.

Özekinci, ”Önemli olan, taze kanı bir an önce hastalara ulaştırmak. Taze kan stokunun olmadığı, mutlaka bağışçının gelip kan vermesi gerektiği durumlarda derneğimizin önemi biraz daha öne çıkıyor” diye konuştu.

Kan bağışçısı Yunus Genç ise ”Allah’ın bizi yaratırken insanlığa hizmet etmeyi buyurduğunu unutmamak gerek. Herkesi kan vermeye davet ediyorum” dedi.

Bir hasta için kan bağışlayan Genç, ”Derneğimize ulaşan bir hasta yakını, acilen kan lazım olduğunu söylemiş. Dernekteki nöbetçi arkadaşımız, telefonla bana ulaştı, kan vermeye müsait olup olmadığımı sordu. Ben de müsait olduğumu söyledim. Sonra arkadaşlarla görüşüp Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne geldik. Arkadaşlar, tetkiklerimizi yaptı ve kan vermemiz uygun görüldü” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın