Kanada Oscarlık “Argo”ya sarıldı!

Oscar ödüllü “Argo” filminde İran Devrimi sırasında Tahran’daki Kanada Büyükelçiliği’ne sığınan Amerikalıların ülkeden nasıl çıkarıldığı anlatılıyor.

Kanada yönetimi, şimdi bu filmi, Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkileri pekiştirme vesilesi yapıyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kanadalı diplomatik misyon görevlileri, filmi, Amerikalalıra izletiyor.

1979 İran Devrimi’nde Amerikan Büyükelçiliği basılır. Kaçmayı başaran 6 Amerikalı Kanada büyükelçiliğine sığınır.

Kanadalı diplomatlar, Amerikalıların öldürülmeden İran dışına çıkarılmaları için çalışır. Oscar ödüllü “Argo” filmine konu olan bu operasyonu Kanada, bugünlerde, Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerini pekiştirmek için kullanıyor.

Kanada konsolosları Amerika Birleşik Devletleri’ni şehir şehir geziyor, ileri gelenlere filmi izlettiriyor, Amerikalılara 34 yıl önce nasıl yardım ettiklerini hatırlatıyor.

Kanada Detroit Başkonsolosu Roy Norton, “Amerika Birleşik Devletleri bizim, biz de Amerika Birleşik Devletleri’nin en yakın dostuyuz. Argo filminde anlatılanlar bunu açıkça gösteriyor” diye konuştu.

TAMAMEN DUYGUSAL!

Kanada, mali krizin yaşandığı şu günlerde, Amerika Birleşik Devletleri ile milyarlarca dolarlık ticaretini geçmişi hatırlatarak artırma çabasında….

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın