Kanser tedavisinde bu detaya dikkat!

Türk Kanser Araştırmaları ve Savaş Kurumu Derneği Konya Şube Başkanı Dr. Eyüp Çetin, 1-7 Nisan Dünya Kanser Haftasıyla ilgili yaptığı açıklamada, kansere yakalanmış hastaların yaşam kalitesinin korunmasının ve gerekli tedavi imkanlarının sağlanmasının en az, kanseri önleme çalışmaları kadar önemli olduğuna vurgu yaptı.

Kapsamlı kanser tedavisinin mültidisipliner sağlık çalışanları grubu ile tedavi ve rehabilite edilmesi gerektiğini belirten Dr. Çetin, “Kanser tedavisinde görev alan sağlık çalışanlarının tümü, bireye mümkün olan en yüksek düzeyde işlev bağımsızlığına dönüş ve en iyi yaşam kalitesini temin etme yolunda kararlı bir tutum takınmalı ve alt yapı eksikliklerini gidermelidirler.” dedi.

Kanser tedavisinde görev alan kişilerin çok geniş mesleki yelpazede olduğunu belirten Dr. Çetin, “Bu grupta onkologlar, psikologlar, rehabilitasyon hemşiresi, diyetisyenler/beslenme uzmanları, fizik tedaviciler, mesleki terapistler, sanat terapistleri, sosyal hizmet uzmanları, mesleki danışmanlar bulunuyor. Ayrıca çeşitli inançlara sahip din adamları da kanser tedavisinde yer almalıdır. Tüm bu uzmanlar çoğu zaman bir onkolog tarafından koordine edilmelidir. Hep birlikte çalışarak tedavi ve rehabilitasyon boyunca vaka konferansları aracılığı ile düzenli bilgi akışını kendi aralarında sağlamalıdırlar.” diye konuştu.

Memleketimizde bu çapta bir ekibin bir arada olduğu merkezlerin yok denecek kadar az olduğuna dikkat çeken Dr. Çetin, ” 2008 yılında 12 milyon olan Dünya geneli kanser vakalarının, 2030 yılında 27 milyon olacağı varsayıldığına göre hem ülkemizde hem de Dünya’da planlamalar bu doğrultuda yapılmalıdır. Günümüzde teşhisi konulan birçok kanser hastasının sağlıklı ortamlarda kemoterapi alma şansı standartların altındadır. Hükümetimiz Dünya kanser bildirgesine imza koyduğu için kanser sebeplerinin P’sini teşkil eden sigara ve obezite ile ilgili yasal düzenlemeleri ileri düzeyde sağlamıştır. Kanseri önlemeye yönelik çalışmalarımız devam ederken tedavi ve rehabilitasyona yönelik alt yapı çalışmalarını da hızla tamamlamamız kaçınamayacağımız bir gerçektir.” sözlerini kullandı.

Konya Türk Kanser Araştırmaları ve Savaş Kurumu Derneği olarak Konya’da öncülüğünü yaptıkları ‘Umut Evi’ modelinin çorbadaki tuz misali kaldığını belirten Dr. Çetin, ” Umarız bu tür çalışmalar tüm ülkemizde hızla yaygınlaşır. Kanser hastalarına konforlu bir hayat tarzı ve tedavi imkanı sunmuş olmak sebeplerin tespiti ile kanseri önleme çalışmaları kadar önemlidir.”diyerek kanserin önlenmesi ve kanserle savaş konusunda daha duyarlı bir toplum oluşabilmesi dileğiyle konuşmasını tamamladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın