Karaburun

Kent, yarımadanın arka tarafındaki Erythrai’ye bağlıdır ve ölüm mahkumları son günlerini geçirmeleri için buraya yollanmaktadır. Mimas, buna karşın tüm ticari ilişkisini Klazomenai ile yapar. Yarımada, daha sonra sırayla Lidyalılar, Persler ve Büyük İskender egemenliğini yaşar. Roma ve Bizans egemenliklerinden sonra ise Türk topraklarına katılır.

Mordoğan
M.Ö. 4. Yüzyıl’da Mimas adıyla kurulan, İzmir – Çeşme Otoyolu’nda İçmeler Kavşağı’na 35 km. uzaklıkta bulunan Mordoğan, doğanın cömert davrandığı bereketli av veren denizi nedeniyle amatör balıkçıların gözdesi haline gelmiştir. 13. Yüzyıl’dan itibaren yöreye göç eden Yörük aşiretinin adı olan Emirdoğan olarak anılmaya başlar. Gün doğumunda mor rengin egemenen olması nedeniyle de bu ad Mordoğan’a döner. Beldedeki en ilginç yapı, 700 yıl önceye tarihlenen Ayşe Kadın Camii’dir. Çatalkaya Köyü yanında, Tekke Köyü Ortodoks Kilisesi kalıntıları vardır. Mordoğan sahilinde deniz içinde Antik batık kent kalıntıları da görülebilir.

<karaburun-1

Sarpıncık Feneri
İzmir Körfezi’nin girişinde bulunan, 1938 yılında yapılan Sarpıncık Feneri, Karaburun İlçesi’ne bağlı Sarpıncık Köyü sınırları içindedir. Fener, yarımadanın en batı noktasında gemilere yön vermekte olup; Midilli, Sakız ve Yarımada üçgeninde müthiş bir manzaraya sahiptir.

Bir cevap yazın