Karaman hedefii belirledi


(FOTOGRAFLI/GÖRÜNTÜLÜ)
ADEM ELİTOK
BURSA (CİHAN) – Bursaspor Teknik Direktörü Hikmet Karaman, Avrupa hedefinden, yeşil beyazlı taraftarlara, hakemler üzerindeki baskıdan milli takıma kadar pek çok konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Takımın beyni konumundaki Batalla’nın ‘ele avuca sığmayan bir oyuncu’ olduğunu ifade eden Karaman, asıl starın ise Bursaspor takımı olduğunu, antrenmanlarda müzik kullanmasını ise Mevlana örneği ile açıkladı.

Bursaspor’a gelişi sırasında olumsuz hava estirenler olduğunu savunan Karaman, “Ama Allah var, o her şeyi görüyor. O adil, onun dağıtıcılığı sonunda ortaya çıkar. Ben vicdanen kafamı yastığa koydum mu rahatım. O olumsuz hava şehirde de mutlaka bir tedirginlik, bakış açısında bir durağanlık oluşturdu.” diyerek şunları söyledi:

“Dolayısıyla benim amacım çok çalışıp başarılı olmak ve o başarının karşılığında da ortaya bir şeyler çıkartabilmek. Sakatlar olmasına rağmen, hiç dert yanmadan çıkıp oynuyoruz. Bursaspor taraftarları çok önemli bir taraftar, bunu Türkiye kabul etmiş durumda. Bunu kimse inkar edemez. Bunu inkar ettiğiniz zaman yerinizde sayarsınız. Böyle bir taraftar topluluğunun, takımına son derece cesaret, motivasyon ve ruh verdiği ortada.”

Başarılı teknik adam, takımın sezon sonu hedefi konusunda da iddialı konuşurken kendilerine Avrupa’yı hedef koyduklarını söyledi.

Oynadıkları her maçın olduğu gibi oynayacakları her maçın da zor olduğunu belirten Karaman, şunları dile getirdi:
“8 tane final maçımız var, hepsi birbirinden önemli. Bakın Sivasspor, Elazığspor, Trabzonspor, Karabükspor maçlarını oynadık. Bunların hepsinin ligdeki durumu çok önemli, kaybeden gidiyor, ya yukarı ya aşağı. Bundan sonrakiler de böyle. Onun için kolay maç yok. Bazı şeyler göze hoş gelmeyebilir ama sonucu almak zorundasınız. Ben bu maçlara bu gözle bakıyorum. Bizim taraftarlarımızın da yöneticilerimizin de pozitif desteklerine ihtiyacımız var. Bu sene Avrupa kupalarına gitmek zorundayız, birinci hedef bu.”

Bursaspor için önemli olanın Avrupa kupalarına katılmayı garantilemek olduğunu belirten Karaman, daha sonra da üst sıralarda ne gibi olayların olduğunu takip edeceklerini ve ona göre kendilerine pozisyon alacaklarını söyledi. Karaman, bunun kolay olmadığına da değinerek, şunları söyledi:

“Rakiplerimize de saygı duyuyoruz. Çünkü alt sıralar, iki maç kazandığında ilk 8’e girebiliyorsun, 2 maç kaybettin mi düşme potasına girebiliyorsun. Üstteki ilk 8 takım içinde peş peşe maç kazanan bir anda ilk 5’te oluyor, kaybeden ilk 5’in dışına çıkıyor. Heyecanlı bir lig izliyoruz.

Basit hatalara yer yok. Fiziksel, taktik disiplin olarak ve kadro genişliği olarak hazır olmanız gerekiyor. Futbolcu arkadaşlarımda bu bilinçte olup, sadece takım antrenmanı değil, bireysel antrenman yapıp, sakatlıklara karşı ve takıma katkılarını fazlalaştıracak ekstra antrenmanları düşünmeleri gerekiyor.”

Karaman, takımının beyni konumundaki Batalla’ya da övgüler yağdırdı. Batalla’nın 6’da 6 yaptığını, 20 maçta da 6 golü bulunduğunu belirten Karaman, “Takımdaki futbolcu arkadaşlara da teşekkür etmek gerekiyor. Tabi ki Batalla son derece saygı duyulacak, her teknik adam için ele avuca sığmayacak bir futbolcu. Ama futbolun bir takım oyunu olduğunu unutmamamız lazım.” diyerek şunları söyledi:

“Barcelona’da Messi ne kadar değerli ise aynı Messi Arjantin milli takımında aynı değeri taşımıyor. Çünkü öbür tarafta yanında başka oyuncular var. Biz takımın diğer oyuncularına da bakıp kimseye haksızlık etmeyeceğiz. Star takımdır, star oyuncu takımını star yapar. Pablo Batalla bir stardır, Bursaspor takımını star yapıyor. ‘Ben kendi başıma starım’ demiyor, önemli olan Bursaspor takımının starı olması.”

Antrenmanlarda müzik kullanmasının motivasyon açısından önemine dikkat çeken Karaman, amacını ise şu örnekle açıkladı: “Tasavvuf var edebiyatımızda, Mevlana hazretleri var. Müzik eşliğinde insanlar kendilerinden geçip neler yapabiliyorlar. Burada müzik zaman zaman dinlendirici, zaman zaman koordinasyon, motivasyon artırıcı, o koordinasyonun ritmi ona uygunsa, o ritmi verip oyuncuları o koordinasyona motive edebilme, antrenmanda rahatlatma gibi fonksiyonları var. Bunu her zaman değil ama zaman zaman yapıp takıma neşe katmak istiyoruz.”

Başarılı çalıştırıcı, hakemler üzerindeki baskı ve hakem hataları konusundaki soruya ise “Hakemler de insan, hata yapacaklar, yanlış kararlar verecekler, versinler. Mesele yanlış kararlardan sonra 90 dakika farklı duygulara girmemek. Yani yanlışı yanlış ile düzeltmemek.” diyerek, şöyle cevap verdi:

“Oyuncuları, hakemleri, teknik heyeti öyle bir baskı altına alıyoruz ki, zaman zaman hakem de bunalıp hata yapabiliyor. Mesele hakemlerimizi o pozisyona sokmamak. Hakemlerin de tutarlı ve birbirinden farklı düdük çalmamaları. Aynı pozisyonda bakıyorsunuz, penaltı, sarı kart, kırmızı kart, başka bir maçın aynı pozisyonunda hakem kararlarında farklı bir tutum görebiliyorsunuz. Bu tabiî ki, insanları düşünceye sevk ediyor. Bundan en çok da Anadolu takımları zarar görüyor. Son dönemde hakem arkadaşlarımızın biraz daha gelişmekte olduklarına inanıyorum. Fakat bu sene itibariyle özellikle son aylarda biraz formsuzlukları var, biraz kendilerini geliştirmeleri gerekir.”

Fatih Terim’e benzetilmesini ‘abartı’ olarak değerlendiren Karaman, “Öyle yakıştırma yapanlar var ki, ne alakası var. Ben Hikmet Karaman’ım. Benim doğum tarihim belli, yaşadığım yer belli, gelişmekte olduğum yer belli.” diyerek şöyle devam etti:

“Farklı insanlarız, ama maç içinde birbirine benzer duygular yaşayabiliriz. Alex Ferguson’un sakız çiğnerken, oyunun gidişatında beden dili ile neler yaptığını görmüyor musunuz. Bizim de beden dillerimiz benzeyebilir. Ama bunu farklı yönlere çekmek abartma oluyor. Ben benim.”

Karaman, milli takımının içinde bulunduğu durum ve 2014 Dünya Kupası finallerine gidebilme şansıyla ilgili soruya ise karamsar bir cevap verdi.

Karaman, şunları söyledi: “Milli takımımız bu gruptan çıkmalı. Şuanda dezavantajlı durumdayız. Gruptaki ülke nüfusları ve potansiyellerini düşündüğümüzde bizim oradan çıkmamız lazım. Bunu Abdullah hoca da söylemişti ama futbolda var bu. Nihayetinde Hidding de başka yerlerde başarılı olmasına rağmen o da zor anlar yaşadı. İstedikleri olmadı.

Şuanda milli takımımız dezavantajlı turumda ama gönlümüz milli takımla beraber. İnşallah bazı mucizeler gerçekleşir. Çünkü bir ülkenin milli takımının dünya kupalarına gitmesi, teknik adamı, futbolcuyu, ülkeyi geliştiriyor. Buralardan uzak kaldığınız zaman gelişiminiz de geç oluyor. Dolayısıyla milli takımın oraya gitmemesi hepimize zarar. Bazı kesimlerde insanlara, teknik adamlara kızıp kurumların başarısızlığını düşünmemek gerekir. Her başarısızlık bizi de bir pay sahibi yapar.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın