Kıbrıs’ın Türkiye’ye her daim ihtiyacı var

Kıbrıs’ın Türkiye’ye her daim ihtiyacını olduğunu söyleyen Özgürgün, “Türkiye olmadan Kıbrıs’ta elektrik ve su yoktur. Türkiye olmadan Kıbrıs olmaz” dedi.

Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi tarafından düzenlenen ‘Kıbrıs’ta Yaşanan Gelişmeler’ adlı söyleşinin konuğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün oldu. Türkiye’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Barış Harekatı’yla Kıbrıs’ta büyük bir kıyımın önüne geçildiğini söyledi. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen harekatın adaya barış getirdiğini belirten Özgürgün, “Kıbrıs çıkarmasından bu yana adada ne bir Rum ne de bir Türk öldürülmüştür. Bize artık kolay kolay adada zayiata uğratamazlar. KKTC’de mücadelemize devam ediyoruz. Kıbrıs müzakerelerinde de mücadelemiz devam ediyoruz. 2004 yılında kapsamlı bir çözüm planını Kofi Annan ortaya koydu. Kıbrıs’ta hem Türk hem de Rum kesimi yani iki tarafta referanduma gitti. Kıbrıslı Türkler referandumda çözüm planına yüzde 65 evet derken Rumlar yüzde 75 ile çözüm planı anlaşmasını reddetti. Sonra ise Türklerin anlaşmalara sıcak bakılmadığı söyleniyor. Kıbrıs Birleşmiş Milletler gündemindeki en eski sorundur” dedi.

Kıbrıs’ta Güney ve Kuzey kesimi arasındaki güvensizliğin arttığını belirten Özgürgün, “Kıbrıs’ta kendisini Yunan sayan Rumlar bulunmaktadır. Güney Kıbrıs Rum Kesimi ne kadar kendi bayrağı olsa da Yunan vatandaşı gibi davranmaktadır. Pınar Karşıyaka maçında bu durum ortaya çıkmıştır. Yunan bayrakları maçta açılmıştır. Hatta o maçta olaylar çıktı. Karşıyaka oyuncularına saldırılar oldu. Bu durum adadaki durumu ortaya koymuştur. Neden böyle bir durum var. Oysa ki Türkiye olmadan Kıbrıs’ta elektrik ve su yok. Elektrik ve suyumuzu Türkiye veriyor. Hatta biz elektrik kullanımını Güney Rumlarına bile verdik. Kuzeyin elektriğini alacağımıza mum yakarız demişlerdi, ama elektriği almak zorunda kaldılar. Kıbrıs bu yüzden Türkiye’ye çok bağlıdır. Türkiye olmadan Kıbrıs olmaz. Kıbrıs birçok anlamda önemlidir, ama Türkiye olmadan Kıbrıs var olamaz. Tüm hayati ihtiyaçlarını da Türkiye’den karşılamaktadır. Ama bunu bir türlü Güney Rumlarına anlatamıyoruz. Kıbrıs politik olarak sahipsiz kalmıştır. Akdeniz’deki adaların tümü birilerine aittir. Oysa Kıbrıs kimseye ait değildir. Kime ait olduğu belli olmayan bir adadır. Ama adanın gerçek sahipleri Kıbrıs Türkleridir. Rumlara adayı paylaşalım bile dedik, ama bunu kabul etmediler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bir devlet olarak çabalarını sürdürüyor” diye konuştu.

Düzenlenen etkinlik sonunda Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi Başkanı Dr. Kadir Timurturkan tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’e plaket takdim edildi.

Bir cevap yazın