Kosova’da Türk Caz Haftası

Türkiye’nin Priştine Büyükelçiliği tarafından organize edilen ve Priştine Ulusal Tiyatrosu’nda yapılan açılış gecesine, ev sahibi Türkiye Büyükelçisi Songül Ozan , ABD Büyükeçisi Enn Jackboson, Kültür Bakanı Memli Krasniçi, Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Enis Kervan, TİKA Kosova Koordinatörü Adem Urfa, Kosova ile Türkiye kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve 700 yakın davetli katıldı.

Konserden önce söz alan Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, geçen yıl düzenlenen 1. Türk Caz Haftası’nın büyük ilgi görmesi üzerine aldıkları önemli teşvik ve destekle Türk Caz Haftası’nın ikincisini düzenlemeyi kararlaştırdıklarını söyledi.

Ozan’ın ardından söz alan Kosova Kültür Bakanı Memli Krasniçi, böyle önemli konserde bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, Türk Caz Haftası’nın Kosova’da düzenleyen Türkiye Büyükelçiliğine teşekkür etti.

Krasniçi, Kültür Bakanlığı olarak bu etkinliği desteklediklerini ve Kültür Bakanlığı’nın Türkiye ile olan kültürel işbirliğinin bundan sonra da devam edeceğini belirtti.

Yoğun ilgilinin olduğu açılış konserinde piyanoda Kerem Görsev, çelloda Sedef Erçetin , kontrbasta Kağan Yıldız ile davulda Ferit Odman dinleyicilere müzik ziyafeti çekti.

Yaklaşık iki saat süren konserde Kerem Görsev’in kendi besteleri çalındı. ‘Kerem Görsev Chamber Jazz’ dörtlüsünün sergilediği performans dinleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

3 Nisan Çarşamba günü ‘Maden Öktem Ersönmez’ ve 4 Nisan Perşembe günü caz bestelerinin bilgisayar ve elektronik altyapılarla hazırlanmış düzenlemelerini, beşliye konuk olan müzisyenlerle sahneye taşıdığı “Cereyanlı” isimli projede Alp Ersönmez, caz vokalisti Elif Çağlar ile Oda Tiyatrosu’nda caz severlerle buluşacak. ‘Selen Gülün Quintet’ 5 Nisan Cuma akşamı Şeşi 21 konser salonunda sahne alacak.

2. Türk Caz Haftası’nın kapanışı 6 Nisanda Burhan Öçal ‘Oriental Ensemble’ konseriyle Ulusal Tiyatro’da gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın