Londra’nın bu yılki konuğu Türkiye

Yayıncılık ve telif hakları alanındaki en önemli fuarlardan Londra Kitap Fuarı’nı her yıl 25 bin profesyonel ziyaret ediyor. Türkiye bu yıl Fuara konuk ülke olarak katılacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye’nin tüm zenginliğini fuarda yansıtacaklarını söyledi.

Çelik, “Türkiye dünyada hiç bir ülkenin sahip olmadığı bir çok boyutluluğa ve çoğulculuğa kendiliğinden sahiptir. Başkalarının çabalayarak ulaştığı bu çok boyutluluğa ve çoğulculuğa Türkiye kendi mayası itibarıyla sahiptir” dedi.

15 Nisan’da başlayacak fuara Türkiye’den yazar, çevirmen, sanatçı ve akademisyenlerden oluşan 150 kişilik ekip katılacak.

Fuara katılacak yazarlar ise heyecanla Londra’daki okurlarıyla buluşmayı bekliyor.

Bu yazarlardan Ayşe Kulin, “Türkiye’ye dair güzel şeyler söylemek istiyorum. Türkiye’nin sanatına geçmişine dair” derken İskender Pala, “Özellikle de entelektüel alanda Türk edebiyatının İngiltere’de duyulması demek bütün dünyada duyulması, İngiltere’de pazarlanması demek bütün dünyada pazarlanması demek, İngiltere’de anlaşılması demek bütün dünyada anlaşılması demektir” diye konuştu.

Yazar İnci Aral ise “En azından belli kontaklar kurmak, diğer yazarlarla tanışmak, dünya yazarlarıyla tanışmak bizim de okuduğumuz, sevdiğimiz yazarlarla tanışmak çok güzel olacak diye düşünüyorum” dedi.

Bir cevap yazın